جراحی کیست تخمدان ؛ ضروری و نجات‌دهنده

متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی کیست تخمدان ؛ ضروری و نجات‌دهنده

عمل جراحی کیست تخمدان ؛ ضروری و نجات‌دهنده

جراحی کیست تخمدان | کیست‌های تخمدان کیسه‌هایی پر از مایع هستند که در طول سال‌های باروری یا بعد از یائسگی به وجود می‌آیند. در قدم نخست، برای درمان این کیست‌ها از آزمایش‌های خون و سونوگرافی استفاده می‌شود. معمولاً تا زمانی که کیست بسیار بزرگ و آزاردهنده نشده، دستوری برای جراحی صادر نمی‌شود.

برای بررسی وضعیت کیست باید به پزشک زنان مراجعه کنید و پیگیری‌های لازم را انجام بدهید. در این مقاله، شما را با روش‌های عمل جراحی کیست تخمدان آشنا می‌کنیم. با خواندن این مطلب درباره وضعیت جراحی کیست در این بخش از بدن بیشتر آشنا می‌شوید.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | آیا درمان کیست تخمدان امکان‌پذیر است؟

عمل جراحی تخمدان

اگر کیست‌های تخمدان بزرگ شوند و عوارض ناراحت‌کننده‌ای مانند درد داشته باشند، به احتمال زیاد نیاز به جراحی خواهند داشت. برای جراحی دو روش وجود دارد؛ لاپاروسکوپی (laparoscopy) یا لاپاراتومی (laparotomy).

پزشکان بنا به شرایط کیست موجود در تخمدان، درباره انتخاب هر یک از این روش‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. اگر این گمان هم وجود داشته باشد که کیست سرطانی است، احتمال نیاز به جراحی بالا می‌رود.

جراحی کیست تخمدان مزایای زیادی دارد اما همراه با خطراتی بالقوه است. امکان دارد که در طول جراحی به اندام‌های دیگر آسیب وارد شود یا مشکلات باروری در پی آن به وجود بیاید. پیش از آنکه به سراغ روش‌های جراحی کیست برویم، نگاهی به خود کیست خواهیم داشت. با ما همراه هستید؟

کیست تخمدان چیست و چه موقع باید برداشته شود؟

گاهی در تخمدان، کیسه‌هایی پر از مایع به وجود می‌آیند که به کیست تخمدان معروف‌اند. در بسیاری از مواقع، کیست‌های کوچک تخمدان نیازی به جراحی ندارند و به‌خودیِ خود بهبود پیدا می‌کنند. اگر کیست بزرگ باشد یا حالت جامد و نیمه‌جامد پیدا کند، پزشکان ترجیح می‌دهند که آنها را بردارند. این عمل می‌تواند اقدامی پیش‌گیرانه در مدیریت کیست‌هایی باشد که شاید حالت سرطانی پیدا کنند. در موارد زیر هم پزشکان اقدام به عمل جراحی کیست تخمدان می‌کنند :

 1. عوارض و علائم کیست تخمدان باعث اختلال در فعالیت روزانه شده است.
 2. کیست سرطانی نیست اما علائم و عوارض ناخوشایندی ایجاد کرده است.
 3. نوع کیست سرطانی تشخیص داده شده است.
 4. اندازه کیست بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر است.
 5. کیست بعد از یائسگی ظاهر شده است.
 6. تخمدان دچار پیچ‌خوردگی شده است.
 7. کیست پاره شده و خون‌ریزی دارد.

نحوه عمل جراحی کیست تخمدان وابسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک برای هر مورد است.

دو روش عمل جراحی کیست تخمدان چیست؟

برای عمل جراحی کیست‌های موجود در تخمدان یا از روش لاپاروسکوپی استفاده می‌شود یا روش لاپاراتومی. هریک از این‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چطور انجام می‌شوند :

متخصص زنان و زایمان اصفهان |برداشتن رحم - لاپاراسکوپی هیسترکتومی

 • لاپاراسکوپی (Laparoscopy)

روش لاپاراسکوپی از روش‌های کم‌تهاجمی است که برای برداشتن کیست استفاده می‌شود. برای انجام آن، در ناحیه شکم یک یا چند برش کوچک به وجود می‌آورند. از راه این برش‌ها، ابزارهای لازم برای برداشتن کیست وارد بدن می‌شوند. عمل جراحی کیست تخمدان با لیزر لاپاراسکوپی عوارض اندکی به همراه دارد.

زمان بازگشت بهبودی بعد از این عمل سریع است. فردی که جراحی می‌شود، معمولاً بعد از ۵ روز به طور کامل بهبود پیدا می‌کند. این را هم در نظر بگیرید که بهبودی و از بین‌رفتن عوارض عمل وابسته به سطح پیچیدگی جراحی هم هست. عمل جراحی کیست تخمدان چقدر طول میکشد؟ اگر عمل با روش لاپاراسکوپی انجام شود، حدود ۱ ساعت طول می‌کشد. بعد از انجام عمل هم بیمار باید ۲ تا ۳ ساعت تحت‌نظر بماند.

متخصص زنان اصفهان | جراحی سرطان تخمدان لاپاراتومی

 • لاپاراتومی (Laparotomy)

در روش لاپاراتومی برش بزرگ‌تری برای خارج‌کردن کیست روی شکم ایجاد می‌شود. برای جراحی کیست‌های مشکوک به سرطان از این روش استفاده می‌شود. عمل جراحی کیست تخمدان بزرگ چگونه است؟ زمانی که اندازه کیست بزرگ باشد هم بیشتر روش لاپاراتومی ترجیح داده می‌شود. این شیوه از جراحی مفصل‌تر از لاپاروسکوپی است و بیمار برای بهبود به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارد. شاید لازم باشد که ۱ تا ۲ شب (یا بیشتر) در بیمارستان بماند.

مزایای برداشتن کیست تخمدان چیست؟

فواید زیادی در عمل جراحی کیست تخمدان وجود دارد. برای مثال :

 1. خطر پیچیدگی تخمدان هم کاهش پیدا می‌کند و تخمدان در اطراف بافت‌های نگهدارنده پیچ نمی‌خورد.
 2. با برداشتن کیست، از علائم ناخوشایند آن مانند خون‌ریزی و درد رها خواهید شد.
 3. جراحی کیست‌های سرطانی یا مشکوک می‌تواند سلامت‌تان را تضمین کند.

خطرات احتمالی عمل جراحی کیست تخمدان چیست؟

انجام عمل جراحی کیست تخمدان با خطراتی احتمالی و بالقوه هم همراه است :

 • امکان آسیب‌رسیدن به روده وجود دارد.
 • امکان آسیب‌رسیدن به مثانه وجود دارد.
 • در برخی موارد، امکان عفونت هم بعید نیست.
 • احتمال رشد مجدد کیست بعد از عمل هم وجود دارد.

ایا عمل جراحی کیست تخمدان باعث نازایی میشود؟ باید گفت که همیشه چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد اما احتمال دارد که مشکلاتی در زمینه باروری برای فرد به وجود بیاید. پیش از عمل باید درباره تمام این موضوعات با پزشک خود صحبت کنید.

بعد از عمل، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بعد از عمل جراحی برداشتن کیست تخمدان هم باید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت زخم‌ها و عفونت را بررسی کند. در صورت مشاهده موارد زیر هم نیاز به مراجعه به پزشک دارید :

 1. تب
 2. خون‌ریزی زیاد واژن
 3. درد در ناحیه برش‌ داده‌شده
 4. خون‌ریزی و ترشح از ناحیه جراحی
 5. تورم یا درد شکمی
 6. تهوع مداوم
 7. استفراغ
 8. ناتوانی در بلع و نوشیدن
 9. هرگونه نشانه و عوارض غیرعادی دیگر

عمل جراحی کیست تخمدان ساده‌تر از گذشته‌ها شده است، از انجام آن نترسید!

باید به مشکلات مختلف تخمدان مانند سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یا وجود انواع کیست‌های دیگر در این ناحیه دقت کنید. بنا به اینکه کیست تخمدان چگونه است و چه اندازه‌ای دارد، یکی از روش‌های جراحی برای برداشتن آن از سوی پزشک انتخاب می‌شود. برای کیست‌های کوچک‌تر از لاپاراسکوپی و برای موارد بزرگ‌تر از روش جراحی لاپاراتومی استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید