راهنمای خرید کاپ قاعدگی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چطور کاربرد دارد ؟

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه با قابلیت استفاده مجدد است. این کاپ قیفی شکل کوچک و منعطف است که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است. کاربرد کاپ قاعدگی چیست؟

کاربرد آن جمع‌آوری خون قاعدگی است که به این منظور باید آن را در واژن قرار دهید . برای انتخاب کاپ قاعدگی مناسب حتما باید با متخصص زنان صحبت کنید. بسیاری از زنان کاپ قاعدگی را به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای تامپون و نواربهداشتی می‌دانند.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان |کاپ قاعدگی

فواید کاپ قاعدگی

کاپ یا فنجان قاعدگی وسیله‌ای است که برای جمع‌آوری خون و سایر مایعات خارج شده از رحم در طول دوره قاعدگی استفاده می‌شود.اکثر کاپ‌های قاعدگی را می‌توان هر بار تا ۱۲ ساعت قبل از برداشتن و تمیز کردن آن‌ها استفاده کرد. جنس کاپ‌های قاعدگی اغلب از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است.

این کاپ ها معمولاً می توانند تا سه برابر بیشتر از یک تامپون مایع در خود جای دهند. آنها دقیقاً مانند یک تامپون وارد می‌شوند و در فعالیت‌ها، ادرار یا حرکات روده تداخلی ایجاد نمی‌کنند. در اینجا آنچه باید در مورد بهترین کاپ‌های قاعدگی بدانید، از جمله نحوه انتخاب یک کاپ، نحوه استفاده و همچنین فواید و مضرات آن آورده شده است. انتخاب کاپ قاعدگی به جای تامپون یا پد فواید زیادی دارد. برخی از محبوب‌ترین دلایل استفاده از آن عبارتند از :

  • پایداری

کاپ قاعدگی به کاهش ضایعات دفن زباله از پدها و تامپون‌ها کمک می‌کند. بیشتر آنها قابل استفاده مجدد هستند، برخلاف پدها و تامپون‌ها که پس از استفاده دور ریخته می‌شوند و در نتیجه ضایعات بیشتری ایجاد می‌کنند.

  • هزینه

کاپ قاعدگی حدود ۲۰ تا ۴۰ دلار قیمت دارد و می‌تواند تا ۱۰ سال دوام بیاورد. همین مورد می‌تواند افزایش قابل توجهی در پس انداز شما در مقایسه با خرید محصولات قاعدگی مانند پد یا نواربهداشتی و تامپون داشته باشد. می‌توان گفت کاپ قاعدگی در طول عمر خود، چندین برابر سرمایه اولیه خود را در مقایسه با جایگزین‌های سنتی برمی‌گرداند.

  • بو را کاهش می دهد .

استفاده از کاپ‌های قاعدگی ممکن است به کاهش بویی که گاهی با استفاده از پد یا تامپون احساس می‌شود، کمک کند.

  • راحتی و آسایش

بسیاری از کاپ‌های قاعدگی را می‌توان ۱۰ تا ۱۲ ساعت بدون تخلیه و تمیز کردن استفاده کرد. این بدان معناست که شما مجبور نیستید هر چند ساعت یک بار برای تعویض تامپون یا پد جدید اقدام کنید. از طرفی هم کاپ قاعدگی بسیار راحت بوده و تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | کاپ قاعدگی

برای انتخاب کاپ قاعدگی چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

چندین فاکتور وجود دارد که باید هنگام بررسی گزینه‌های کاپ قاعدگی در نظر داشته باشید. مثلا اینکه باید برای مدت طولانی دوام بیاورد، باید از هرگونه نشت جلوگیری کند و نباید هزینه زیادی داشته باشد. فراتر از آن، عواملی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

اندازه

بسیاری از شرکت‌ها چندین اندازه کاپ قاعدگی مانند کوچک و متوسط را ارائه می‌دهند. از واژن‌ها بزرگ‌تر از بقیه هستند، به‌ویژه اگر شخص سابقه زایمان طبیعی داشته باشد. بسته‌بندی هر محصول را به دقت بخوانید تا مشخص کنید چه اندازه‌ای برای شما مناسب‌تر است. دکتر متخصص زنان شما باید بتواند به شما کمک کند تا اندازه مناسب را انتخاب کنید.

اندازه کاپ قاعدگی بر اساس قطر متفاوت است، اما هیچ گونه سازگاری بین برندها وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است از یک برند سایز کوچک و از دیگری متوسط برای شما اندازه باشد. همانطور که نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ اشاره کردند، “بدون هیچ ارتباطی بین اندازه، شکل و حجم کاپ قاعدگی، یا مواد، شکل و استحکام آن، مصرف‌کنندگان نمی‌توانند تخمین بزنند که کدام کاپ قاعدگی ممکن است مناسب‌تر باشد.” در نتیجه، آزمون و خطا اغلب هنگام خرید یک کاپ قاعدگی ضروری است.

شکل

برای هر قاعدگی، برخی از کاپ‌های قاعدگی راحت‌تر از سایرین خواهند بود. به عنوان مثال می‌توانید از بین کاپ‌های زنگوله، کاپ‌های V شکل، کاپ‌های گرد و کاپ‌های ارگونومیک که دارای بدنه و لبه شیبدار هستند، یکی را انتخاب کنید. اینکه کدام را راحت‌تر می‌بینید یک موضوع ترجیح شخصی است.

مقدار مایعی که می‌تواند در خود نگه دارد .

حجم خونریزی قاعدگی برخی افراد بیشتر از دیگران است. اگر شدت خونریزی کمتر دارید یک کاپ کوچک و اگر خونریزی شدید دارید یک کاپ بزرگتر انتخاب کنید.

موادی که از آن ساخته شده است .

ممکن است به موادی که در کاپ‌های قاعدگی استفاده می‌شود حساسیت داشته باشید. اکثر برندها از سیلیکون، لاستیک، لاتکس یا الاستومر با درجه پزشکی استفاده می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید