دوز و نحوه مصرف مترونیدازول در بانوان

متخصص زنان و زایمان اصفهان | دوز و نحوه مصرف مترونیدازول در بانوان

کاربرد، عوارض و طریقه مصرف دارو مترونیدازول

مترونیدازول (Metronidazole) دارویی است که عفونت‌های ناشی از باکتری یا انگل را درمان می‌کند. بیماران می‌توانند دارو را در قالب این قرص یا کپسول به صورت خوراکی با یک لیوان آب مصرف کنند. شکل‌های مختلف دیگر آن هم وجود دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این دارو نوعی آنتی‌بیوتیک است که برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن، معده، کبد، پوست، مفاصل، مغز و نخاع، ریه‌ها، قلب یا جریان خون استفاده می‌شود. مترونیدازول در درمان تریکومونیازیس (trichomoniasis)، یعنی نوعی بیماری مقاربتی انگلی هم نقش دارد. در ادامه درباره داروی مذکور اطلاعات بیشتری آورده‌ایم. با ما همراه باشید.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | دوز و نحوه مصرف مترونیدازول در بانوان .دارو مترونیدازول

قرص مترونیدازول چیست و چه می‌کند؟ این دارو از مواردی است که رهش فوری و طولانی دارد. منظور از رهش فوری یعنی بلافاصله در بدن آزاد می‌شود. نوعی از آن که رهش طولانی دارد هم به‌ آرامی و به تدریج در بدن رها می‌شود. هر دو قرص رهش فوری و طولانی به عنوان داروهای ژنریک (با نام عمومی و رایج) در دسترس هستند. داروهای ژنریک معمولا قیمت کمتری نسبت به نسخه برند دارند. مترونیدازول عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها یا انگل‌ها را درمان می‌کند.

مترونیدازول آنتی‌بیوتیک است؟ بله، این دارو به گروهی از داروها به نام آنتی‌بیوتیک تعلق دارد. سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها را درمان نمی‌کند اما کاربردهای گسترده‌ای دارد. حتی گاهی برای رفع بوی بد دهان که ناشی از عفونت است هم از این دارو استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد مترونیدازول چیست؟

مترونیدازول متعلق به دسته‌ای از داروها به نام داروهای ضدمیکروبی نیترویمیدازول (Nitroimidazole) است. این داروهای ضدمیکروبی برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌شوند. دسته‌بندی دارویی که گفته شد، عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها و سایر موجودات به نام تک‌یاخته‌ای‌ها را درمان می‌کنند. قرص مترونیدازول با از بین‌بردن باکتری‌ها یا سایر ارگانیسم‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، وضعیت ناشی از آن را تسکین می‌دهد.

این دارو برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

کاربرد مترونیدازول چیست و چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند:

  1. عفونت دستگاه گوارش
  2. عفونت دستگاه تولید مثل
  3. عفونت واژن

از مترونیدازول به عنوان بخشی از درمان ترکیبی هم استفاده می‌شود، یعنی ممکن است، لازم باشد آن را با سایر داروها مصرف کنید. گاهی برای درمان اسهال کودکان هم از این دارو کمک گرفته می‌شود.رگاهی اوقات از این دارو برای درمان عفونت دهان و لثه هم استفاده می‌شود. در درمان عفونت‌های پوستی و جوش هم کاربردهایی از این دارو وجود دارد. در عفونت ادراری هم شاید نگاهی به این دارو از سوی پزشک صورت بگیرد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |  دوز و نحوه مصرف مترونیدازول در بانوان .دوز و نحوه مصرف دارو مترونیدازول به چه صورت است ؟

مترونیدازول را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل‌های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و بدانید:

  • اگر معده حساسی دارید، مترونیدازول خوراکی را با معده خالی مصرف نکنید و اگر معده‌تان توانایی مصرف به صورت خالی را دارد، دارو را با شکم خالی استفاده کنید.
  • شکل تزریقی آن به صورت آمپول و با تزریق در ورید وارد بدن می‌شود. اگر نتوانید دارو را از طریق دهان مصرف کنید، آن را به بدن تزریق می‌کنند.
  • سوسپانسیون خوراکی (مایع) را هم باید پیش از مصرف خوراکی تکان بدهید.
  • قرص طولانی رهش (قرصی که آزادشدن آن در بدن تدریجی است، طول می‌کشد و اثر می‌کند) را باید به طور کامل قورت دهید و آن را له نکنید، نجوید یا نشکنید.

اگر در حال درمان عفونت واژن هستید، ممکن است شریک جنسی شما نیز نیاز به مصرف مترونیدازول داشته باشد تا مجددا دچار عفونت نشوید.

مترونیدازول معمولا تا ۱۰ روز متوالی مصرف می‌شود. ممکن است، لازم باشد این دوز را چندین هفته تکرار کنید. حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود پیدا کردند، به استفاده از این دارو ادامه دهید. نادیده‌گرفتن دوز می‌تواند عفونت را در برابر دارو مقاوم کند. این دارو عفونت ویروسی (آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی) را درمان نمی‌کند.

مترونیدازول عفونت قارچی واژن را هم درمان نمی‌کند. حتی ممکن است با مصرفش، نوعی عفونت قارچی جدید واژن ایجاد شود که نیاز به درمان با داروهای ضدقارچ دارد. استفاده مترونیدازول اطفال باید با پزشک بررسی شود. در واقع، فقط پزشک می‌تواند درباره درست‌بودن مصرف این دارو برای کودک نظر بدهد. هرگز سرخودانه از این دارو برای بچه‌ها استفاده نکنید. اگر فکر می‌کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده‌اید هم، فوراً با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.

هر چند ساعت یک‌بار باید مترونیدازول مصرف کنید؟

معمولا دوز ۲۵۰ از این دارو هر ۸ ساعت یک‌بار مصرف می‌شود اما باید نظر پزشک را در این زمینه پیگیری کنید یا از پزشک داروخانه درباره‌اش بپرسید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه می‌شود؟

چنانچه یک نوبت مصرف را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، فقط آن دوز را مصرف کنید. دوز اضافی را مصرف نکنید.

نگهداری از مترونیدازول چگونه است؟

مترونیدازول را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. این دارو باید در دمای ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌گراد (۵۹ تا ۷۷ فارنهایت) بماند و در معرض نور قرار نگیرد. با تمام‌شدن انقضا هم از آن استفاده نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید