پیشگیری از خطرات و عوارض جراحی میومکتومی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم .

خطرات و عوارض جراحی میومکتومی

عوارض جراحی میومکتومی | مانند همه جراحی ها، میومکتومی خطراتی مانند عفونت و خونریزی را به همراه دارد. در حالی که عوارض زیر نادر است، هر گونه نگرانی باید با پزشک خود در میان گذاشته شود.

  1. خطر عود مجدد خطر عود فیبروم های جدید پس از جراحی، به ویژه در زنان جوان تر، وجود دارد. هر چه به یائسگی نزدیکتر باشید، احتمال اینکه دوباره دچار مشکل فیبروم شوید، کمتر می شود.
  2. ضعیف شدن رحم. این روش همچنین ممکن است یکپارچگی رحم شما را تضعیف کند، که می تواند عوارضی ایجاد کند زیرا ممکن است رحم پاره شود. ممکن است برای بارداری بعدی خود نیاز به سزارین داشته باشید. به متخصص زنان خود اطلاع دهید که قبلاً میومکتومی انجام داده اید تا بارداری شما با خیال راحت مدیریت شود.
  3. از دست دادن خون بیش از حد. بسیاری از زنان مبتلا به فیبروم رحم خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می کنند و به همین دلیل شمارش خون پایینی دارند. این آنها را در معرض خطر بیشتری از عوارض جراحی به دلیل از دست دادن خون قرار می دهد. چند راه وجود دارد که می توانید شمارش خون خود را قبل از جراحی افزایش دهید. با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید چگونه.
  4. بافت اسکار. برش هایی که روی رحم برای برداشتن فیبروم ها ایجاد می شود می تواند به نوارهایی از بافت اسکار به نام چسبندگی تبدیل شود. میومکتومی لاپاراسکوپی ممکن است در مقایسه با میومکتومی معمولی شکمی باعث چسبندگی کمتری شود.
  5. عوارض بارداری یا زایمان. اگر در آینده باردار شوید، میومکتومی می تواند خطرات خاصی را در حین زایمان افزایش دهد. اگر لازم باشد برش عمیقی در دیواره رحم شما ایجاد شود، پزشک ممکن است برای جلوگیری از پارگی رحم در حین زایمان، زایمان سزارین را برای بارداری بعدی شما توصیه کند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |  پیشگیری از خطرات و عوارض جراحی میومکتومی

خطرات و عوارض جراحی میومکتومی

احتمال نادر هیسترکتومی ممکن است موارد نادری وجود داشته باشد که برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد و غیرقابل کنترل، رحم باید توسط جراح شما برداشته شود، یا اگر علاوه بر فیبروم، عوارض دیگری نیز مشاهده شود.

احتمال نادر گسترش تومور سرطانی گاهی ممکن است تومور سرطانی با فیبروم اشتباه گرفته شود. در چنین مواردی پس از عمل اولیه برای پاکسازی سلول های سرطانی به جراحی دیگری نیاز است.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


چگونه از عوارض جراحی میومکتومی پیشگیری کنیم ؟

ویتامین ها و مکمل های آهن در صورتی که دچار کم خونی فقر آهن ناشی از دوره های قاعدگی شدید هستید، پزشک ممکن است مکمل های آهن و ویتامین ها را توصیه کند تا به شما امکان دهد قبل از جراحی خون خود را افزایش دهید.

درمان هورمونی این استراتژی همچنین ممکن است برای اصلاح کم خونی قبل از جراحی مفید باشد. پزشک ممکن است آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، قرص های ضد بارداری یا سایر داروهای هورمونی را برای توقف یا کاهش جریان قاعدگی تجویز کند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | کاربرد درمانی جراحی کورتاژبرای به حداقل رساندن خطرات جراحی، زنان باید راهکارهای زیر را در نظر بگیرند:

مکمل های آهن و ویتامین ها. در زنانی که در طول دوره قاعدگی خود خون ریزی زیادی دارند و از کم خونی فقر آهن رنج می برند، پزشک می تواند مصرف مکمل های آهن و ویتامین ها را به بیمار توصیه کند تا قبل از عمل جراحی وضعیت کم خونی بیمار کنترل شود.
هورمون درمانی. هورمون درمانی، راهکار دیگر برای درمان کم خونی، قبل از عمل جراحی است. در این شرایط پزشک می تواند یک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، قرص های ضد بارداری یا سایر داروهای هورمونی را برای قطع یا کاهش جریان قاعدگی تجویز کند.

سخن آخر

از آنجایی که میومکتومی یک عمل جراحی است و چنانجه می دانید عمل های جراحی تهاجمی همواره با خطرات خاص خود همراه هستند، بنابراین اولین و مهمترین قدم برای انجام این عمل جراحی انتخاب بهترین متخصص و جراح زنان و زایمان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید