لاپاراسکوپی و لاپاراتومی گزینه های درمانی پیچ خوردگی تخمدان

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لاپاراسکوپی و لاپاراتومی گزینه های درمانی پیچ خوردگی تخمدان

راه‌های درمان پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

جراحی پیچ خوردگی تخمدان راهی برای برگرداندن وضعیت به حالت عادی است. برای بازکردن این پیچ‌خوردگی در لوله فالوپ هم از جراحی استفاده می‌شود. بعد از عمل برای کاهش خطر بازگشت این وضعیت، پزشک داروهایی تجویز می‌کند. گاهی‌اوقات هم نیاز به برداشتن تخمدان پیش می‌آید.

عمل‌های جراحی

برای بازکردن پیچ‌خوردگی تخمدان، پزشکان از دو روش استفاده می‌کنند:

 1. لاپاراسکوپی (Laparoscopy)
 2. لاپاراتومی (Laparotomy)

همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان |برداشتن رحم - لاپاراسکوپی هیسترکتومی

لاپاراسکوپی

با ایجاد برشی کوچک در شکم، وسیله‌ای دراز و باریک را به درون بدن می‌فرستند تا با دوربین موجود روی آن، امکان بررسی اوضاع داخلی مقدور شود. برش دیگری هم برای دسترسی به تخمدان ایجاد می‌شود.

در این صورت، از وسیله‌های جراحی مناسب برای بازکردن پیچ خوردگی رحم استفاده می‌شود. برای انجام چنین عملی به بیهوشی عمومی نیاز است و بیمار به طور سرپایی درمان می‌شود. در واقع، نیازی به بستری در بیمارستان و ماندن در آنجا نیست. برای رفع پیچ خوردگی تخمدان در بارداری از این روش استفاده می‌شود.

لاپاراتومی

در این روش جراحی، برش بزرگ‌تری نسبت به لاپاراسکوپی روی قسمت پایینی شکم ایجاد می‌شود. با این کار به تخمدان دسترسی پیدا و پیچیدگی‌اش را باز می‌کنند. این عمل هم با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بعد از آن، بیمار یک شب در بیمارستان بستری می‌شود. اگر زمان زیادی از پیچ خوردگی تخمدان گذشته باشد و کاهش خون‌رسانی باعث مردن بافت اطراف شود، برداشتن کامل تخمدان با رو‌ش‌های زیر انجام می‌شود:

 1. اوفوروکتومی (Oophorectomy)؛ در این روش تخمدان را برمی‌دارند.
 2. اوفوروکتومی سالپنگو (Salpingo-oophorectomy)؛ برای برداشتن تخمدان در این روش از شیوه لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. این روش برای بازگشت‌نکردن پیچ‌خوردگی در زنان یائسه هم کاربرد دارد.

علت پیچ خوردگی تخمدان چیست و چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

بی‌ثباتی تخمدان باعث بروز پیچ‌خوردگی می‌شود. تخمدان در چه حالتی بی‌ثبات می‌شود؟ برای مثال، زمانی که به واسطه وجود کیست یا توده‌ای در این عضو از بدن، حالت کج پیدا می‌کند. در موارد زیر هم احتمال پیچیدن تخمدان زیاد می‌شود:

 • ابتلا به سندورم تخمدان پلی‌کیستیک.
 • توبکتومی (tubectomy) یا عقیم‌سازی زنان با بستن لوله فالوپ.
 • قرارگرفتن تحت درمان‌های باروری هم باعث تحریک تخمدان‌ها می‌شود.
  بلندبودن رباط فیبری تخمدان که این عضو و رحم را به هم وصل می‌کند.

پیچ خوردگی تخمدان در بارداری هم بعید نیست. هرچند که پیچ‌خوردگی می‌تواند در هر سن و سالی رخ بدهد اما بیشتر در زنانی در سنین باروری دیده می‌شود. در واقع، اغلب زنانی این مشکل را تجربه می‌کنند که در بازه نخستین چرخه قاعدگی تا یائسگی قرار دارند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پیچ خوردگی تخمدان چطور اتفاق می افتد ؟

داروهای درمان پیچ‌خوردگی تخمدان

در دوران بهبود بعد از عمل، پزشکان داروهایی برای تسکین دردهای احتمالی تجویز می‌کنند. این داروها بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها موجود هستند:

 1. استامینوفن
 2. ایبوپروفن
 3. ناپروکسن

اگر درد شدید باشد، نیاز به مصرف مسکن‌هایی قوی‌تر وجود دارد:

 • اکسی‌کدون (oxycodone)
 • اکسی‌کدون با استامینوفن

پزشکان برای جلوگیری از پیچ خوردگی تخمدان بعد از عمل از داروهای دیگری هم استفاده می‌کنند. آنها مصرف دوزهای بالای قرص‌های ضدبارداری هورمونی یا شکل‌های دیگر پیشگیری از بارداری هورمونی را در نظر می‌گیرند. یادتان باشد که درمان خانگی پیچ خوردگی تخمدان وجود ندارد. تنها راه جراحی است و اگر به‌موقع به درمان این مشکل رسیدگی نکنید، امکان از دست‌دادن تخمدان وجود دارد.

گاهی‌اوقات، پیچ خوردگی خفیف تخمدان رخ می‌دهد و این عضو پیچیده به دور بافت‌های پشتیبان خود می‌تواند بدون نیاز به جراحی به سر جایش بازگردد. با این حال، در بیشتر مواقع نیاز به جراحی وجود دارد و خبری از امکان استفاده از انواع درمان پیچ خوردگی تخمدان با طب سنتی یا روش‌های خانگی نیست.

خطرات پیچ خوردگی تخمدان چه مواردی هستند؟

هرچقدر که دیرتر برای درمان پیچ‌خوردگی تخمدان اقدام کنید، خطرات بیشتری شما را تهدید می‌کنند. کاهش خون‌رسانی به تخمدان و لوله فالوپ در اثر این مشکل به مرگ بافت‌های آن نواحی می‌انجامد.

در نتیجه، پزشکان مجبور به برداشتن بافت می‌شوند. اگر نشانه‌هایی از پیچ خوردگی تخمدان در شما بروز کرد، سریع به پزشک مراجعه کنید و نگذارید که مرگ بافت‌ها اتفاق بیافتد. در این حالت‌ها هم همچنان امکان بارداری وجود دارد. پیچ‌خوردن تخمدان مانعی در بارداری نیست.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی سرطان تخمدان لاپاراسکوپی

پیچ‌خوردن تخمدان‌ها وضعیتی اورژانسی است، درمان را پش گوش نیندازید!

اگر دچار پیچ خوردگی تخمدان هستید، باید سریع به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت نیاز به رسیدگی سریع دارد و عمل جراحی. هرچقدر که دیرتر اقدام کنید، نیاز به جراحی‌های بیشتر هم افزایش پیدا می‌کند.

بعد از عمل هم به شما داروهایی مانند قرص‌های هورمونی ضدبارداری تجویز می‌شود تا از خطر بازگشت وضعیت پیچ‌خوردگی جلوگیری کنید. باز هم یادآوری می‌کنیم که پیچ‌خوردن تخمدان‌ها مانع از بارداری نمی‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید