آیا امکان ناباروری بدون علت وجود دارد؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | آیا امکان ناباروری بدون علت وجود دارد؟

ناباروری غیر قابل توضیح

ناباروری بدون علت | ناباروری غیرقابل توضیح زمانی گفته می‌شود که آزمایشات استاندارد ناباروری دلیلی برای عدم بارداری پیدا نکرده باشد. این نوع ناباروری به عنوان ناباروری ایدیوپاتیک نیز شناخته می‌شود. تعریف دیگر برای توضیح ناباروری غیر قابل توضیح این است که “پزشکان نمی‌توانند مشکل را تشخیص دهند”.

برآوردها نشان می‌دهد که بین ۱۵ تا ۳۰ درصد از زوج‌هایی که ناباروری را تجربه می‌کنند، جزو ناباروری غیرقابل توضیح تشخیص داده می‌شوند. برخی از پزشکان باروری نیز معتقدند که علت احتمالی ناباروری غیرقابل توضیح این است که آزمایش‌هایی که برای ارزیابی ناباروری انجام شده‌اند ممکن است به دلیل روش‌های آزمایش ناقص به درستی تشخیص داده نشده باشند.

آیا امکان ناباروری بدون علت وجود دارد؟

بله، در صورت تشخیص ناباروری غیرقابل توضیح، امکان بارداری وجود دارد. مطالعه‌ای از موسسه بهداشت NIH نشان داد که ۹۲ درصد از زوج‌های مبتلا به ناباروری غیرقابل توضیح که درمان‌های باروری داشتند، در نهایت صاحب فرزند شدند. تشخیص ناباروری بدون علت به این معنی نیست که شما باید رویاهای خود را در مورد داشتن فرزند رها کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | چگونگی درمان ناباروری در زنان و مردان .

 


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


ناباروری بعد از بچه اول

ناباروری بعد از بچه اول زمانی است که یک زوج پس از داشتن یک فرزند یا چندین فرزند موفق در گذشته، برای باردارشدن دچار مشکل شده‌اند. بسیاری از زنانی که هیچ مشکلی در باردارشدن با فرزند اول خود ندارند، ممکن است برای بار دوم به مشکل بخورند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ما دو نوع ناباروری داریم: ناباروری اولیه و ناباروری ثانویه! ناباروری اولیه زمانی تشخیص داده می‌شود که زوجی پس از ۶ تا ۱۲ ماه تلاش باردار نشود. ناباروری ثانویه زمانی است که زوجی پس از زایمان موفقیت‌آمیز در گذشته باردار نمی‌شود. علل ناباروری اولیه و ثانویه و حتی درمان‌های آن‌ها تقریبا یکی هستند و هر دو درصد موفقیت بالایی دارند.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |نقش عفونت در ناباروری و نازایی

ناباروری برای فرزند دوم

ناباروری ثانویه یا همان ناباروری برای فرزند دوم می‌تواند برای زوج‌هایی که قبلا موفق به بارداری طبیعی‌شده و بدون مشکلات باروری زایمان کرده‌اند، عجیب بنظر برسد. این در حالی است که ناباروری ثانویه به اندازه‌ ناباروری اولیه شایع است. خوشبختانه، بسته به علت اصلی ناباروری، گزینه‌های درمانی متعددی برای این بیماری در دسترس است.

دلایل ناباروری ثانویه برای مردان و زنان متفاوت است. اما به‌طورکلی می‌توان علل ناباروری ثانویه در زنان را به خاطر سن بالغ (۳۵ سال یا بالاتر)، آندومتریوز، لوله‌های فالوپ مسدودشده، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) و افزایش وزن بیش‌ازحد دانست. از مهم‌ترین علل ناباروری ثانویه در مردان نیز می‌توان به سن بالغ (۴۰ سال یا بالاتر)، سطوح پایین تستوسترون، بزرگ شدن پروستات، برداشتن پروستات، هیپوگنادیسم دیررس و افزایش وزن بیش‌ازحد اشاره کرد.

ناباروری بعد از سقط

البته بیشتر عفونت‌ها قبل از رسیدن به این مرحله درمان می‌شوند و ممکن است قبل از سقط جنین آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت به شما داده شود. اگر بعد از سقط جنین درد شدید در شکم، لگن یا کمر، درجه حرارت بالا، ترشحات غیر معمول یا بدبوی واژن، خونریزی بین قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی را تجربه کردید، در اسرع وقت به پزشک زنان مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید