پایین بودن سر جنین برای زایمان

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پایین بودن سر جنین برای زایمان

رویکرد و انتظار از پایین بودن سر جنین

پایین بودن سر جنین برای زایمان | وضعیت جنین معمولاً تا زمانی که به هفته های ۳۲ تا ۳۶ بارداری خود نرسیده اید، نگران کننده نیست. قبل از این مرحله، مایع داخل رحم فضای زیادی به جنین برای حرکت می دهد. همانطور که به زایمان نزدیک می شوید و جنین سر به پایین قرار نمی گیرد، فضا برای تعویض موقعیت او کم می شود. پزشک می‌تواند با لمس کردن شکم شما برای جایی که سر، پشت و باسن جنین قرار دارد، وضعیت جنین را در قرار ملاقات‌های قبل از تولد کنترل کند. برای تایید، ممکن است یک سونوگرافی یا معاینه لگن نیز انجام دهید.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


نسخه سفالیک خارجی (ECV)

نسخه سفالیک خارجی (ECV) روشی است که در طی آن پزشک سعی می‌کند جنین را به سمت پایین حرکت دهد تا احتمال زایمان طبیعی را افزایش دهد. این کار در شرایطی انجام می شود که در آن می توان نوزاد را تحت نظر داشت و در صورت نیاز می توانید سزارین اورژانسی (C-section) انجام دهید.

پزشک یا ماما از دستان خود برای چرخاندن دستی سرجنین به سمت پایین استفاده می کند. اگر به هفته ۳۶ رسیده اید و جنین هنوز سرش پایین نیست، پزشک ممکن است ECV را پیشنهاد کند. میزان موفقیت این روش حدود ۵۸ درصد است. اگرچه این آمار فوق العاده چشمگیر نیست، اما اگر زایمان طبیعی برای شما مهم است، ECV ارزش امتحان را دارد. همچنین شایان ذکر است که برخی از نوزادانی که چرخانده می شوند به حالت بریچ برمی گردند. می‌توانید ECV را تکرار کنید، اما هر چه به تولد نزدیک‌تر می‌شوید فضا برای این چرخش موقعیت تمام می‌شود، بنابراین ممکن است بار دوم سخت‌ترانجام شود.

زایمان سزارین

سزارین گزینه دیگری برای زایمان نوزادانی است که سرشان پایین نیست. این روش شامل جراحی بزرگی است که ممکن است از قبل برای آن برنامه ریزی شده باشد (اگر می دانید کودکتان سرش پایین نیست) یا می توانید زایمان طبیعی داشته باشید.

حدود ۸۵ درصد از نوزادان بریچ از طریق سزارین متولد می شوند. در حالی که این روش یک جراحی معمولی است، خطراتی از جمله موارد زیر را به همراه دارد:

  1. عفونت
  2. خونریزی پس از زایمان
  3. لخته شدن خون
  4. مشکلات مربوط به بارداری های آینده، مانند خطر جفت سرراهی یا پارگی رحم

زایمان طبیعی

برخی از زنان حتی اگر نوزادشان بریچ باشد، می توانند کاندیدای زایمان طبیعی باشند. این امکان به صورت موردی تعیین می شود و شامل بررسی تاریخچه پزشکی و سنجیدن فواید زایمان طبیعی در مقابل خطرات سزارین است. اگر این مسیر را انتخاب می‌کنید، باید دستورالعمل‌های خاصی را که توسط بیمارستان یا مرکز زایمان تنظیم شده است، دنبال کنید.

جنین در طول بارداری حرکت زیادی دارد. با نزدیک‌تر شدن به موعد مقرر و زمانی که برای زایمان آماده می‌شوند، جنین در وضعیت سر به پایین قرار می‌گیرد. اگر در مورد وضعیت نوزاد خود نگرانی هایی دارید، قبل از زایمان و در قرار ملاقات بعدی با پزشک مطرح کنید. همچنین پزشک می تواند موقعیت جنین را بررسی کند و در صورت لزوم می‌تواند به شما در انتخاب گزینه‌های تغییر موقعیت یا برنامه زایمان جایگزین کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید