اتفاقات پیش رو بعد از پاره شدن کاندوم


۱ روز بعد از پاره شدن کاندوم

تا یک روز بعد از پاره شدن کاندوم فرصت این را دارید که بلافاصله به نزدیک‌ترین داروخانه مراجعه کرده، و قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی که بدون نسخه هستند و نیازی به تجویز پزشک ندارند را تهیه کنید. در صورتی که نگران این هستید که در معرض ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و جنسی، نظیر ایدز یا زگیل تناسلی قرار گرفته باشید، لازم است در اولین فرصت به پزشک یا کلینیک سلامت جنسی مراجعه نمایید.

زنان می‌توانند برای این‌منظور از مشورت متخصص زنان و زایمان اصفهان  کمک بگیرند و مردان نیز لازم است به متخصص اورولوژی مراجعه کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که حتی یک‌بار رابطه کنترل‌نشده (بدون کاندوم) با فرد آلوده نیز می‌تواند منجر به ابتلا به بیماری‌های عفونی و مقاربتی در شما شود. پس لازم است قضیه را جدی گرفته و برای تشخیص و درمان سریع اقدام کنید. داروهای پیشگیری اورژانسی از بارداری را باید تا ۳ روز مصرف کنید.


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان |  اتفاقات پیش رو بعد از پاره شدن کاندوم .۵ روز بعد از پاره شدن کاندوم

با وجود این‌که اغلب قرص‌های پیشگیری از بارداری، به شرطی عمل می‌کنند که آن‌ها را نهایتاً تا ۳ روز بعد از رابطه پرخطر (به دلیل پاره شدن کاندوم یا هر علت دیگری…) مصرف کنید، برخی داروها هم هستند که تا ۵ روز تاثیرگذارند.

با این اوصاف، اگر بیشتر از سه روز از رابطه جنسی پر خطر شما گذشته و هنوز از روش اورژانسی استفاده نکرده‌اید، هنوز هم کور سوی امیدی باقی است. قرص الا (Ella) و آی‌یو‌دی پاراگارد (ParaGard IUD)، در طی ۵ روز بعد از رابطه جنسی پرخطر نیز قابل استفاده هستند و می‌توانند به همان اندازه مؤثر واقع شوند.

پاراگارد، موثرترین روش جلوگیری اورژانسی از بارداری است. احتمال بارداری در این روش، از هر ۱۰۰۰ نفر فقط ۱ نفر است که آن را به روشی بسیار ایمن و قابل‌اعتماد تبدیل می‌کند. به‌علاوه، میزان اثربخشی و موفقیت روش آی‌یو‌دی پاراگارد در جلوگیری از بارداری در روز پنجم بعد از رابطه، درست مانند روز اول بعد از رابطه است. بنابراین در صورت انتخاب این روش، لازم نیست خیلی نگران زمان‌بندی باشید.

برای این‌که بتوانید از این روش استفاده کنید، لازم است به پزشک زنان مراجعه کنید و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که روش پاراگارد، روشی بسیار هزینه‌بر است. قرص الا نیز با مسدود کردن هورمون پروژسترون، از تخمک‌گذاری جلوگیری کرده یا آن را به تعویق می‌اندازد و در صورتی که تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی پرخطر مصرف شود، شانس بارداری را تا ۸۵ درصد کاهش می‌دهد.

۲ هفته بعد از پاره شدن کاندوم

ترشحات غیرعادی و درد هنگام ادرار کردن، از علائم شایع بیماری‌های مقاربتی سوزاک و کلامیدیا هستند. به‌علاوه ممکن است بدون این‌که زمان پریودی‌تان فرا رسیده باشد، شاهد خون‌ریزی واژینال باشید که نشانه خوبی نیست و احتمال دارد به دلیل پاره شدن کاندوم دچار بیماری مقاربتی شده باشید.

احساس درد در ناحیه گلو، یکی از شایع‌ترین علائم بیماری سوزاک است که از طریق رابطه دهانی انتقال پیدا کرده، ضمن این‌که اگر در معده یا بیضه‌‌ها احساس درد داشتید، ممکن است به‌عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی مردان به بیماری کلامیدیا مبتلا شده باشید.

بااین‌حال، برخی از بیماری‌های مقاربتی نیز ممکن است در دو هفته نخست، هیچ علامتی از خود بروز ندهند. درواقع، شما به دلیل پاره شدن کاندوم دچار بیماری شده‌اید، اما علامت ظاهری و فیزیکی وجود ندارد که به خاطر آن نگران شده و به پزشک مراجعه کنید. باز هم توصیه می‌کنیم برای حصول اطمینان، ۲ هفته پس از رابطه جنسی پرخطر برای انجام آزمایش‌های لازم به پزشک مراجعه کنید.

در ضمن، برای این‌که جانب احتیاط رعایت شود، تا ۲ هفته پس از رابطه جنسی پرخطر و ترجیحاً تا زمانی‌که جواب منفی آزمایش‌ها را دریافت نکرده‌اید، با فرد دیگری سکس نکنید تا احتمال ابتلای پارتنرتان کاهش پیدا کند.

اگر جواب آزمایش‌ها منفی بود که خدا را شکر… اما اگر مثبت بود، جای نگرانی نیست. هر دوی این بیماری‌های مقاربتی با استفاده از آنتی‌بیوتیک قابل درمان هستند. اما لازم خواهد بود تا درمان کامل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

۳ هفته بعد از پاره شدن کاندوم

اولین نکته‌ای که بعد از گذشت ۳ هفته از پاره شدن کاندوم و رابطه جنسی پرخطر باید به آن توجه کنید، پریود شدن است. در صورتی که زمان پریودتان فرا رسیده اما هنوز خونریزی شروع نشده، احتمال این‌که باردار شده باشید خیلی زیاد است. برای حصول اطمینان، لازم است تست بارداری بدهید.

از آن‌جا که تست‌های بارداری بر اساس شناسایی هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) بارداری را تشخیص می‌دهند، ممکن است مدتی طول بکشد تا این هورمون به میزان کافی در بدن شما تولید شود. به همین دلیل نیز قبل از اتمام ۳ هفته ممکن است نتیجه تست بارداری درست نباشد. برای اطمینان از درست بودن نتیجه تست لازم است تا ۳ هفته بعد از رابطه جنسی منتظر بمانید تا بتوانید آزمایش دهید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | احتمال بارداری در نزدیک به یائسگی چقدر است؟ .

برای شروع می‌توانید از بیبی‌چک استفاده کنید.

نحوه استفاده از بیبی‌چک بسیار ساده است. در این روش، لازم است بیبی‌چک را موقع ادرار کردن در مسیر ادرار قرار دهید (یا با استفاده از قطره چاکن روی آن از ادرار خود بریزید) تا خیس شود. برای خواندن جواب تست بارداری با بیبی‌چک نیز لازم است ۲ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا جواب آزمایش را بگیرید.

برای تفسیر نتیجه بیبی‌چک نیز باید بدانید که اگر پس از مدت‌زمان موردنظر، دو خط قرمز در بیبی‌چک ظاهر شود، به احتمال زیاد باردار هستید. در صورتی که این اتفاق بیافتد، لازم است برای آزمایش‌های تکمیلی و حصول اطمینان، به یک دکتر زنان نیز مراجعه کنید.

در کنار تست بارداری، پس از هفته سوم لازم است در مورد بیماری‌های تبخال تناسلی (HSV) و اچ‌آی‌وی یا ایدز (HIV) نیز آزمایش بدهید. متأسفانه این دو بیماری عفونی، درمان قطعی ندارند. هرچند که می‌توان با برخی داروها، آن‌ها را تاحدودی کنترل کرد. علائمی که این دو بیماری در شما ایجاد می‌کنند . در مورد تبخال تناسلی احتمال بروز یک‌سری تاول‌ها و زخم‌های روباز روی سطح پوست است . که ممکن است سوزش یا خارش داشته باشند، و در مورد ایدز نیز بروز علائمی شبیه سرماخوردگی و آنفولانزا است.

دوره کمون (پنهان ماندن) هردوی این بیماری‌ها نسبتاً طولانی است . و بنابراین لازم است حداقل سه هفته از زمان رابطه جنسی گذشته باشد . تا علائم بروز کرده یا آزمایش‌ها نتیجه‌بخش باشند.

۶ هفته بعد از پاره شدن کاندوم

یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی که ممکن است در اثر رابطه جنسی پرخطر ناشی از پاره شدن کاندوم به آن مبتلا شوید، سفلیس است. این بیماری، اغلب هیچ علامت ظاهری و فیزیکی ندارند . و شما می‌توانید بعد از هفته ششم، صرفاً از طریق انجام آزمایش، ابتلای به آن را بررسی کنید. با این‌حال، برخی از علائم سفلیس در بیماران، موارد زیر هستند:

  1. زخم یا ضایعات کوچک در اندام‌های تناسلی یا دهان
  2. بثورات لکه‌دار در کف دست یا کف پا
  3. تب
  4. سردرد
  5. احساس درد در مفاصل

دوره کمون سفلیس معمولاً طولانی‌تر از بیماری‌های عفونی دیگر است . و لازم است شش هفته صبر کنید تا علائم آن بروز کرده یا در آزمایش‌ها مثبت درآید. در صورتی که جواب آزمایش مثبت باشد . لازم است یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کنید و باز هم تا زمانی که عفونت کاملاً درمان نشده از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تمامی نکات هفته اول بارداری .

۳ ماه بعد از پاره شدن کاندوم

در مورد بارداری، که سه ماه بعد از پاره شدن کاندوم جنین بزرگ شده و شما، خواسته یا ناخواسته رسماً پدر یا مادر شده‌اید!

اما در مورد بیماری‌های مقاربتی، خیلی خوب خواهد بود . اگر بعد از سه ماه مجدداً برای بررسی ابتلای به بیماری‌های جنسی و مقاربتی آزمایش بدهید. با گذشت سه ماه از پاره شدن کاندوم و رابطه جنسی پرخطر و مشکوک، اینک هر نتیجه‌ای که آزمایش‌ها نشان می‌دهند . قابل استناد است و اگر باز هم نتیجه آزمایش‌ها در مورد بیماری‌های جنسی و عفونی منفی است . پس خبری از ابتلا نیست و شانس آورده‌اید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید