اختلال کاهش میل جنسی در زنان

متخصص زنان و زایمان اصفهان |اختلال ارگاسم

کاهش میل جنسی یک اختلال جنسی در زنان

کاهش میل جنسی یک اختلال جنسی در زنان است که باعث کاهش میل و رغبت به داشتن رابطه جنسی می شود. بسیاری از خانم‌ها در مراحلی از زندگی کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند، اما علائم کاهش میل جنسی(HSDD) شش ماه یا کمی بیشتر ادامه پیدا می‌کند.

در صورتی که علائم آنقدر شدید باشد که به صمیمیت و کیفیت زندگی آسیب برساند، حتما باید با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مشورت شود. به صدای بدن خود گوش دهید و علائم ایجاد شده را به طور صحیح با پزشک  متخصص زنان و زایمان اصفهان خود در میان بگذارید تا راه حل مناسب برای بهبود وضیعت جنسی شما ارایه شود.

گوش دادن به صدای بدن، به شما کمک می کند که علائم و زمان شروع مشکلات خود را بهتر درک کنید. کاهش میل جنسی در خانم‌ها دلایل بالقوه‌ای مانند مشکلات پزشکی، مشکلات عاطفی، روانی، استرس ناشی از کار یا مسائل خانوادگی دارد. شناسایی علت اصلی کاهش میل جنسی می‌تواند به یافتن درمان موثر کمک بسیاری کند.

علائم کاهش میل جنسی در زنان

تحقیقات نشان می‌دهد که میل جنسی در زنان متفاوت از مردان است و به طور طبیعی زنان میل کمتری به برقراری رابطه جنسی نسبت به مردان دارند و در مورد رابطه جنسی کمتر فکر می‌کنند. طبق تعریف معیار تشخیصی بیماری‌های روانی(DSM-5) که توسط متخصصان بهداشت روان مورد استفاده قرارمی‌گیرد، چنانچه فرد دچار کاهش یا عدم تمایل به رابطه جنسی در حدی شود که وی را دچار اضطراب، پریشانی کند تا جایی که بر روابط و عزت نفس وی تاثیر منفی بگذارد در دسته بندی اختلال کاهش میل جنسی یا سردمزاجی قرار می‌گیرد.

 • عدم علاقه و تمایل به داشتن رابطه جنسی
 • عدم خیال پرادزی جنسی در رابطه
 • عدم علاقه به شروع رابطه جنسی
 • به سختی از رابطه جنسی لذت می‌برد
 • عدم تحریک و لذت هنگام لمس ناحیه تناسلی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | اختلال ارگاسم در زنان

علت‌های شایع کاهش میل جنسی در زنان

توجه داشته باشید که برخی نوسانات در میل جنسی طبیعی است و نباید بی‌جهت نگران شد. فاکتورهای بسیاری بر میل جنسی اثر دارند و باعث تغییر در آن می‌شوند که به خودی خود جزء میل جنسی کم یا سرد مزاجی( HSDD) قرار نمی‌گیرند.

آزمایش پزشکی خاصی برای تشخیص میل جنسی کم وجود ندارد، برای رد یا تشخیص سرد مزاجی باید علائم شما به طور دقیق توسط پزشک بررسی شود. شما می توانید با در میان گذاشتن علائم خود به تشخیص درست و درمان مناسب کمک کنید. در ادامه به فاکتورهای موثر بر میل جنسی اشاره خواهیم کرد. هر زمان از طول سیکل دچار کاهش یا افزایش میل جنسی شدید، آنرا در قسمت علائم دروا ثبت کنید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار پزشک جهت تشخیص قرار دهید.

عوامل و زمینه پزشکی

برخی مواقع پشت پرده میل جنسی پایین زمینه پزشکی وجود دارد. برخی بیماری‌ها و داروها باعث کاهش میل جنسی می‌شوند.

 1. آسیب به عروق خونی و اعصاب بعد از جراحی هیسترکتومی
 2. جراحی‌ها در ناحیه تناسلی
 3. بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی، آرتروز، کم کاری تیروئید، کم خونی، بیماری‌های غدد
 4. درد مزمن
 5. افسردگی و اختلالات اضطرابی
 6. مصرف داروهای ضد افسردگی
 7. مصرف داروهای ضد فشارخون
 8. اضافه وزن یا چاقی
 9. نوسانات هورمونی
 10. کاهش جریان خون به سمت رحم و واژن
 11. اندومتریوز
 12. فیبروم رحم
 13. ابتلا به ولوودنیا که باعث درد حین رابطه جنسی می‌شود
 14. یائسگی، بارداری، شیردهی

هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف داروهای ضد افسردگی خود را متوقف نکنید، اگر دچار تغییر در میل جنسی پس از مصرف دارو شده‌اید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |سلامت پیش از بارداری.

عوامل شخصی

استرس و فشار زندگی روزمره بر میل جنسی تاثیر دارد. بسیاری از خانم‌ها بعد از زایمان به علت سرگرمی و خستگی زیاد یا به دلیل آنکه بیشتر بر روی فرزندان متمرکز هستند کمتر تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند. همچنین تغییرات بدنی ایجاد شده بر اثر زایمان نیز ممکن است باعث کاهش میل جنسی در خانم‌ها شود. استرس شغلی نیز می تواند تاثیر منفی بر میل جنسی بگذارد.

در پایان یک شیفت کاری خسته کننده، خواب و استراحت الویت بیشتری نسبت به رابطه جنسی دارد. همچنین اگر برای فرار از استرس شغلی به کشیدن سیگار یا نوشیدنی‌های الکلی رغبت نشان دهید، احتمالا دچار آسیب و کاهش میل جنسی خواهید شد.

عوامل ارتباطی

یکی از فاکتورهای مهم که بر میل جنسی خانم‌ها تاثیر بسیاری دارد، کیفیت روابط عاطفی وی با همسرش است. عواملی که ممکن است بر کیفیت رابطه جنسی افراد تاثیر بگذارند شامل:

 • مشکلات طولانی مدت و حل نشده در رابطه و عدم رضایت
 • تنبیه همسر خود با خودداری کردن از برقراری رابطه جنسی
 • عدم تعهد و خیانت در رابطه
 • عدم تعادل قدرت در رابطه

متخصص زنان و زایمان اصفهان |رابطه جنسی و نکاتی که باید در نظر داشته باشید !

چگونه میل جنسی در خانم‌ها را برگردانیم یا تقویت کنیم؟

همان طور که گفتیم سرد مزاجی در خانم‌ها به دنبال ترکیبی از عوامل جسمی و روانی رخ می‌دهد و معمولا برای رفع مشکل به بیش از یک روش درمانی نیاز است. اغلب خانم‌ها از چندین موضوع همزمان شکایت دارند، بنابراین باید روش‌های مختلف درمانی را مد نظر داشت.

پس از مشخص شدن علت اصلی سرد مزاجی گزینه‌های درمانی احتمالی شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. مشاوره جنسی( سکس تراپی) و مشاوره رابطه: از آنجا که اختلال عملکرد جنسی هر دو طرف رابطه را درگیر می‌کند، سکس‌تراپی برای افراد و زوجین بسیار موثر است و اغلب در صدر لیست درمان قرار دارد.
 2. تغییر دارو یا دوز آنها: چنانچه کاهش میل جنسی به دنبال مصرف دارو رخ دهد پزشک معالج دارو ی ادوز آن را تغییر می‌دهد.برای نمونه، چنانچه مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی علت کاهش تستسترون و میل جنسی باشند، پزشک روش‌های غیر هورمونی را جهت جلوگیری از بارداری تجویز می‌کند.
 3. درمان پزشکی: چنانچه کاهش میل جنسی به علت درد ناشی از فیبروم یا آندومتریوز باشد با درمان دارویی یا جراحی برطرف می‌شود.
 4. استفاده از استروژن درمانی واژینال: در خانم‌های یائسه خشکی واژن یکی از دلایل کاهش میل جنسی است که معمولا از استروژن درمانی در این زمینه استفاده می‌شود.
 5. تستوسترون درمانی: اگر چه تا به حال دارویی برای درمان اختلالات جنسی در خانم‌ها تایید نشده است اما برخی از متخصصان زنان ممکن است از تستسترون برای برگرداندن میل جنسی در خانم ها استفاده کنند.

مطالب خواندنی و پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید