در هفته ۴۲ بارداری چه اتفاقاتی را تجربه خواهید کرد؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | در هفته 42 بارداری چه اتفاقاتی را تجربه خواهید کرد؟

رویداد های هفته ۴۲ بارداری

هفته ۴۲ بارداری | وقتی حاملگی شما تا هفته چهل و دوم یا بیشتر طول بکشد باید منتظر یک بارداری طولانی مدت باشید. باید اضافه کنیم هنوز مطالعات کافی در مورد دلیل چنین وضعیتی انجام نشده است ولی متخصصین معتقداند که عواملی مثل هورمون ها، ژنتیک و حتی اضافه وزن اثراتی برای طولانی شدن دوره بارداری فرد دارد.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | در هفته 42 بارداری چه اتفاقاتی را تجربه خواهید کرد؟

نوزاد شما در هفته ۴۲ بارداری

او همچنان در حال رشد کردن است. باید خدمت شما عرض کنیم که میتوانید منتظر متولد شدنش بمانید یا اینکه با تزریق، زایمان کنید. ناگفته نماند که در صورت ردکردن هفته ۴۲، خطر مرده زایی در این هفته وجود دارد. البته بسیاری از نوزادان، سالم به دنیا می آیند. او را باید با یک هندوانه مقایسه کنید؛ ۵/۵۱ سانتی متر قد و سه کیلو و هفت گرم وزن. اگر این اندازه شما را برای انتخاب زایمان طبیعی کمی میترساند، باید اضافه کنیم که زایمان واژینال مشکلی برای شما و نوزاد ایجاد نمیکند.

رشد جنین همچنان ادامه دارد. جالب است بدانید بنابر مطالعات انجام شده، نوزادانی که حاصل یک بارداری طولانی مدت هستند، بزرگتر از نوزادان طبیعی به دنیا می آیند ( حدودا ۵/۴ کیلو).

بدن مادر آینده در سه ماهه آخر بارداری

در این هفته بدنتان را تحت فشار زیادی حس میکنید. البته این فشار و این وضعیت طبیعی است چون یک موجود زنده درون شما در حال مرتب رشد کردن است. با طولانی شدن بارداری تا بعد از هفته ۳۹ حاملگی، کشیدگی پوست شکم به بیشترین حد خود می رسد. در این هفته احتمالا با شکمی سنگین و بسیار بزرگ روبه رو هستید!

علائم هفته ۴۲ بارداری کدام اند؟

وقتی وارد این هفته می شوید یعنی از ۹ماهگی رد شده اید و باید منتظر یک سری تغییرات جسمی و احساسی در خود باشید. بخشی از این تغییرات را در ادامه با هم میخوانیم:

ورم دست و پا :  حتی ممکن است دچار گرفتگی عضلات پاها شوید. توجه داشته باشید پیاده روی یا ایستادن به مدت طولانی این وضعیت را تشدید میکند. با وجود ورم پاها در هفته ۴۲ بارداری، نباید زیاد بایستید یا راه بروید.

همچنین باید اضافه کنیم که ناحیه واژن ممکن است دچار تورم شود و احساس کنید قسمت لگن شما سنگین شده است. چنین وضعیتی یعنی وزن نوزاد ۴/۵ کیلو شده و سر او به سمت دهانه رحم و آماده به دنیا آمدن است.

تکرر ادرار : به دلیل فشاری که نوزاد به مثانه و در کل روده بزرگ وارد میکند، احتمالا سفرهای بیشتری به دستشویی خواهید داشت و تکرر ادرار کلافه تان میکند!

تغییر ترشحات واژن : ممکن است ترشحات خونی داشته باشید که این، به دلیل آمادگی دهانه واژن برای زایمان است. لکه بینی خفیف و نه سنگین هم از دیگر علائم هفته ۴۲ بارداری است. ناگفته نماند اگر خونریزی سنگین داشته باشید باید فورا با ماما تماس بگیرید چون حتما نشانه ای از یک مشکل جدی است.

اختلال خواب : ممکن است دردسرهایی برای خواب شبانه داشته باشید! زنانی که بارداری با تأخیر را تجربه میکنند، اغلب دچار بی خوابی در دوران بارداری می شوند. شرایط بدنی نامناسب یکی از دلایل چنین اختلالی است. همچنین نگرانی و اضطراب، نوسانات خلقی، ترس و خستگی هم از دیگر دلایل بی خوابی است.

اسهال مداوم هم از دیگر علائمی است که در این هفته تجربه خواهید کرد.

آخرین نشانه، کمردرد است. توجه داشته باشید کمر درد در دوره حاملگی با مشکلات جدیتری مثل دیسک کمر فرق دارد. دردهای کمر در دوران حاملگی، دردهای طبیعی و نشانه آمادگی نوزاد برای به دنیا آمدن است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | در هفته 42 بارداری چه اتفاقاتی را تجربه خواهید کرد؟ .

سونوگرافی در هفته پایانی بارداری

تماشای نوزادی که به زودی در آغوش میکشید، در این هفته شما را حسابی هیجان زده میکند! در هفته ۴۲ بارداری شما و شریک زندگی تان به تماشای عکسهای یک نوزاد کاملا رشدیافته مینشینید. همه اندام های او در این مرحله درحال فعالیت هستند و حالا آماده خروج از منطقه امن خود است!

در این هفته، پوست نوزاد ممکن است نازک و خشک به نظر برسد که این، به دلیل ریزش ورنیکس کاسئوسا vernix caseosa، لایه پنیری شکل محافظ پوست نوزاد تا پیش از تولد، از روی پوست اوست.

سبک زندگی مادر آینده در ماه نهم بارداری

در این هفته همان رژیم بارداری تنظیم شده زیر نظر ماما یا کارشناس تغذیه را باید همچنان رعایت کنید. همچنین لازم است خوردن غذاهایی را که باعث نفخ و یبوست در دوران بارداری می شوند، فراموش کنید؛ محصولات لبنی و گوشت قرمز از این دسته است.

توصیه میکنیم حجم بیشتری از گوشت سفید ( مرغ و ماهی) میوه ها و سبزی ها را در بشقاب رژیمی خود بگنجانید. به جای خوردن هله هوله، از خوردن ساندویچ های سالم و میوه های تازه لذت ببرید.

رابطه جنسی در هفته ۴۲ بارداری

ممکن است شما هم از جمله زنانی باشید که کنجکاو هستند در مورد رابطه جنسی در این هفته اطلاعات بیشتری داشته باشند. اگرچه هیجان و استرس زایمان تقریبا همه هوش و حواس شما را به خود مشغول کرده است!

شما میتوانید در این هفته هم مثل هفته های پیشین از داشتن یک رابطه لذت بخش، بهره مند باشید. البته با وجود یک شکم بزرگ و علائم هفته ۴۲ بارداری، قرار است کار کمی سخت باشد. ولی اگر از عهده مدیریت رابطه جنسی خود برمی آیید، متوقفش نکنید!

 

منبع: flo.health

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید