لخته خون بعد از زایمان

متخصص زایمان اصفهان | لخته خون بعد از زایمان

خونریزی به صورت لخته بعد از زایمان

در شش هفته بعد از زایمان، بدن در حال بهبودی و برگشت به حالت طبیعی است. فرد ممکن است خونریزی به نام لوکیا و همچنین خروج لخته های خونی را تجربه کند. لخته خون بعد از ازیمان توده ای از خون است که به یکدیگر می چسبند و یک ماده ژله مانند را تشکیل می دهند.

اصلی ترین منبع خون بعد از زایمان ریزش پوشش رحم است. اگر فرد زایمان طبیعی انجام داده باشد، منبع دیگر برای خونریزی می تواند بافت های آسیب دیده کانال زایمان باشد. اگر خون بلافاصله از واژن عبور نکند و از بدن خارج نشود ممکن است به لخته تبدیل شود. برخی مواقع این لخته ها به طور خاص بلافاصله بعد از زایمان بزرگ خواهند بود. با این که لخته خون بعد از زایمان، طبیعی است، لخته خون زیاد یا لخته های بسیار بزرگ می توانند نگران کننده باشند.

 متخصص زایمان اصفهان | نشانه های لخته خون طبیعی بعد از زایمان

نشانه های لخته خون طبیعی بعد از زایمان

لخته خون اغلب ظاهری ژله مانند دارد. لخته ها همچنین دارای مخاط یا بافت هستند. مقدار خونریزی و لخته خون بعد از زایمان با گذشت هفته ها دچار تغییر می شود. به عنوان یک قانون کلی، فرد تا شش هفته بعد از زایمان خونریزی و ترشح را تجربه می کند.

  • ۲۴ ساعت اول بعد زایمان. در این روز خونریزی معمولا سنگین بوده و رنگ خون قرمز روشن است. فرد معمولا باید ساعتی یک بار پد بهداشتی خود را تعویض کند؛ او همچنین یک تا دو لخته خون بزرگ یا چندین لخته کوچک دفع می کند.
  • دو تا شش روز بعد از زایمان. سرعت دفع خون کاهش می یابد و رنگ آن قهوه ای یا صورتی- قرمز می شود. این نشان می دهد که خونریزی بعد از زایمان مدت زیادی ادامه نمی یابد. فرد لخته های خونی کوچک دفع می کند.
  • هفت تا ده روز بعد از زایمان. ترشحات خونی به رنگ صورتی- قرمز یا قهوه ای روشن دفع می گردند. خونریزی از دوره شش روزه اول سبک تر خواهند بود. در این زمان، نیازی به تعویض مرتب پد بهداشتی نیست.
  • یازده تا چهارده روز بعد از زایمان. ترشحات خونی رنگ روشن تری خواهند داشت. اگر فرد فعالیت بیشتری داشته باشد ترشحات رنگ قرمزتری خواهند داشت. میزان خونریزی کمتر از ده روز اول بعد از زایمان است.
  • سه تا چهار هفته بعد از زایمان. در این دوره میزان دفع خون کاهش می یابد اما فرد ترشحات کرم رنگی دارد که رگه هایی از خون قهوه ای یا قرمز روشن در آن وجود دارد. برخی مواقع در این هفته ها خونریزی بعد از زایمان به طور کامل متوقف می شود.
  • پنج تا شش هفته بعد از زایمان. خونریزی بعد از زایمان معمولا در هفته پنجم و ششم متوقف می شود. با این حال، فرد ممکن است گاها لکه های قهوه ای، قرمز یا زرد خونی را تجربه کند. در طول هفته های بعد از زایمان، خانم ها در زمانهای خاصی همانند صبح ها، بعد از شیردهی، بعد از ورزش کردن شاهد خونریزی بیشتری هستند.

 متخصص زایمان اصفهان | معضل لخته خون بعد از زایمان

درمان لخته خون بعد از زایمان

بسیای از خانم ها از پدهای بهداشتی بزرگ برای کنتزل خونریزی بعد از زایمان استفاده می کنند. اگر فرد دچار خونریزی یا لخته بعد از زایمان طولانی مدت یا سنگین شود، پزشک متخصص زایمان یک سونوگرافی را برای بررسی وجود تکه های باقی مانده جفت انجام می دهد. تمام تکه های جفت باید در طول زایمان خارج شوند؛ با این حال، حتی اگر تکه بسیاری کوچکی از این ساختار باقی بماند، رحم نمی تواند به خوبی جمع شده و به اندازه قبل از بارداری خود بازگردد. در نتیجه، خونریزی ادامه می یابد.

جراحی که به منظور برداشت تکه های باقی مانده جفت انجام می گیرد، اتساع و کورتاژ نام دارد؛ این روش شامل استفاده از یک وسیله مخصوص برای برداشت تکه های بافتی از رحم است. در مواقعی تکه های جفت در رحم باقی نمی ماند اما ممکن است بریدگی در رحم بهبود نیافته باشد. در این موارد، باید جراحی دیگری انجام گیرد.

علت دیگر خونریزی طولانی بعد از زایمان آتونی رحم یا مشکل در انقباض رحم و جمع شدن عروق خونی متصل به جفت است؛ این خونریزی ممکن است جمع شود و لخته های خون را تشکیل دهد. برای درمان آتونی رحم به همراه لخته خون، پزشک آن ها را برمی دارد. پزشک متخصص زنان  همچنین ممکن است داروهایی تجویز کند که رحم را منقبض کرده و خونریزی بعد از زایمان را کاهش دهند.

 

دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید