برداشتن رحم – لاپاراسکوپی هیسترکتومی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | هیسترکتومی واژن.

برداشتن رحم؛ لاپاراسکوپی هیسترکتومی

برداشتن رحم یا هیسترکتومی با روش لاپاراسکوپی هیسترکتومی یک عمل جراحی‌ست که طی آن، رحم به‌طور کلی برداشته می‌شود. رحم در واقع همان قسمتی است که جنین در طی باردار خانم‌ها رشد و نمو پیدا می‌کند. خانم‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به عمل لاپاراسکوپی هیسترکتومی داشته باشند. در بیشتر مواقع هنگامی که فرد نیاز به این نوع عمل دارد، کل رحم را خارج می‌کنند. اما بسته به میزان مشکل او عمل به شکل‌های متفاوت دیگری نیز انجام می‌گیرد.

یکی از شایع‌ترین عمل‌هایی که برای خانم‌ها در کل دنیا انجام می‌شود، لاپاراسکوپی هیسترکتومی نام دارد. عارضه‌های بسیار کم و نادری از این عمل مشاهده شده است. چنانچه هر مشکلی در قسمتی از رحم خود داشته باشید ابتدا پزشک متخصص زنان و زایمان  در صورت امکان درمان‌هایی غیر از جراحی، برای شما در نظر می‌گیرد.

اما در مواقعی که روند بهبودی را در درمان غیر از جراحی مشاهده نکردند، بسته به شدت بیماری نوعی از عمل هیسترکتومی را انجام خواهند داد. پس از انجام جراحی باید به نکاتی در خصوص دوره نقاهت توجه داشته باشید تا هر چه سریع‌تر بتوانید فعالیت روزمره خود همانند گذشته انجام دهید.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی لاپاراسکوپی تشخیصی نازایی

هر آنچه لازم است درباره عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی بدانید :

هیستروکتومی در واقع نام علمی عمل جراحی برداشتن رحم در زنان است. این جراحی ممکن است به دلایل مختلف زیر انجام شود:

عموماً عمل جراحی برداشتن رحم به غیر از موارد ابتلا به سرطان، تنها زمانی توصیه می شود که سایر روش های غیر تهاجمی درمان نتیجه ای به همراه نداشته باشند. طبیعتاً پس از انجام هیسترکتومی فرد قادر به باردار شدن نخواهد بود. در نتیجه ، انجام این جراحی در زنان بین چهل الی پنجاه سال رایج تر است.

مقایسه روش های تهاجمی و روش های کمتر تهاجمی برداشتن رحم

استفاده از روش های کمتر تهاجمی به صورت کلی منافعی از جمله ریکاوری و بهبودی سریع تر، درد کمتر، کوچک بودن جای زخم ها و شانس کمتر عفونت های مختلف نسبت به برداشتن رحم با استفاده از جراحی باز تهاجمی دارد.

با استفاده از روش های کمتر تهاجمی بیمار قادر است در عرض سه الی چهار هفته پس از جراحی به زندگی عادی خود بازگردد که در مقایسه با درمان های تهاجمی که این زمان به چهار الی شش هفته می رسد مدت زمان کمتری است. علاوه بر این، هزینه جراحی برداشتن رحم با استفاده از لاپاروسکوپی و روش های کمتر تهاجمی به مراتب کمتر از عمل جراحی باز است.

با این حال در همه موارد نمی توان از روش های کمتر تهاجمی استفاده کرد. وجود زخم های ناشی از جراحی های قبل، چاقی، اندازه رحم و وضعیت سلامتی بیمار می تواند روی اینکه بیمار کاندید استفاده از روش های کمتر تهاجمی است یا خیر تأثیر گذار باشد. در خصوص بهترین روش جراحی برای برداشتن رحم ، قبل از هرگونه عمل با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |هیسترکتومی واژنآیا انجام لاپاراسکوپی هیسترکتومی ایمن و بی‌خطر است؟

بر اساس گزارش‌های جهانی این نوع عمل به‌عنوان یکی از شایع‌ترین عمل‌هایی است که برای خانم‌ها انجام می‌شود. در واقع لاپاراسکوپی هیسترکتومی یک عمل بی‌خطر و ایمن شناخته شده است. اما کم‌خطر و ایمن بودن آن دلیل بر آن نیست که برای همه بیماران با شرایط گوناگون مناسب باشد.

بهتر است برای خانم‌هایی که تا به حال فرزندی به دنیا نیاورده‌اند، انجام نشود مگر آنکه چاره‌ای جز هیسترکتومی برای آنها نباشد. خوشبختانه گزینه‌های دیگری به غیر از این عمل برای برخی از افراد وجود دارد که می‌توانند با استفاده از راهکارهای دیگر خود را درمان کنند.

به عنوان مثال خانم‌هایی که مشکل اندومتر دارند، می‌توانند با استفاده از هورمون درمانی مشکل خود را تا حد زیادی درمان کنند. همچنین گاهی اوقات فیبروم را می‌توان با استفاده از درمان‌های دیگر به غیر از خارج کردن رحم نیز انجام داد. اما با این وجود برخی از بیماری‌های دیگر مانند سرطان رحم جز آن دسته از بیماری‌هایی‌ست که باید عمل هیسترکتومی برای آنها انجام شود. به‌طور کلی هنگامی که به پزشک متخصص زنان و زایمان برای هر مشکلی مراجعه می‌کنید، در وهله اول این عمل را به شما پیشنهاد نخواهد داد.

ابتدا درمان‌هایی غیر از عمل جراحی را به شما توصیه می‌کند، در صورتی که روند بهبودی در شما مشاهده نشود ناچار به انجام این عمل خواهد بود.

آیا هیسترکتومی لاپاراسکوپی سبب آسیب به سایر اندام‌ها می‌شود؟

همانطور که گفتیم این عمل یک روش بی‌خطر است. اما در مواقع بسیار نادر ممکن است به سایر اندام‌های بدن آسیب وارد شود. اندام‌هایی که ممکن است به آنها آسیب وارد شود شامل موارد زیر است:

  1. مثانه
  2. رگ شکل‌های خونی
  3. روده

احتمال آسیب بسیار نادر است. در صورتی که در انتخاب پزشک متخصص زنان و زایمان خود دقت داشته باشید چنین مشکلاتی بروز نخواهد کرد. پزشکان متخصص زنان در انجام این عمل بسیار توانا هستند و قادر به انجام عمل بدون هیچ خطری برای شما خواهند بود.هر آن چیزی که باید پس از عمل بدانید

پس از انجام هیسترکتومی می‌بایست ۲ الی ۵ روز در بیمارستان تحت‌نظر باشید. پزشک متخصص زنان و زایمان در این مدت، علائم حیاتی شما مانند تنفس و ضربان قلب را تحت‌نظر می‌گیرد. همچنین می‌بایست پس از عمل، پیاده‌روی کنید تا از ایجاد خون لختگی در پا جلوگیری شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |برداشتن رحم - لاپاراسکوپی هیسترکتومی

مراقبت بعد از هیسترکتومی واژن

در صورتی که هیسترکتومی واژن را انجام داده باشید، جهت کنترل خونریزی، پانسمان‌هایی در آن قسمت قرار می‌دهند. پزشک متخصص مدتی پس از عمل پانسمان‌های قرار داده شده در واژن را خارج می‌کند. اما به مدت ۱۰ روز ترشحات خونی یا قهوه‌ای را پس از عمل مشاهده خواهید کرد. پس از مرخص شدن از بیمارستان ساعاتی قدم بزنید تا از ایجاد مشکلات پس از عمل جلوگیری شود. همچنین در روند بهبودی و نقاهت خود باید دقت داشته باشید که از انجام برخی فعالیت‌ها خودداری کنید. اقداماتی نظیر:

  • کشیدن اشیا سنگین
  • بلند کردن وسایل سنگین
  • رابطه جنسی
  •  خم شدن

اگر هیسترکتومی واژن یا لاراسکوپی انجام داده‌اید، طی سه الی چهار هفته بهبود خواهید یافت. معمولاً افرادی که هیسترکتومی شکمی انجام می‌دهند، به زمان بیشتری جهت بهبودی کامل احتیاج خواهند داشت.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید