شناخت عوامل بروز سکس دردناک

متخصص زنان و زایمان اصفهان | رابطه جنسی دردناک

همه چیز درباره درد هنگام نزدیکی

سکس دردناک یا درد هنگام نزدیکی در زنان که به آن دیسپارونیا نیز گفته می شود به شرایطی گفته می شود که واژن در هنگام دخول دچار درد یا سوزش می شود. علل سکس درناک متفاوت است و می تواند منجر به ایجاد ناراحتی و مشکل در روابط بین زوجین شود.

عوامل زیادی هم شامل عوامل روانی و هم جسمی در دردناک شدن رابطه جنسی موثر هستند و درمان سکس درناک متمرکز بر علت زمینه ساز درد است. در این مقاله ما درباره سکس دردناک، درد و سوزش هنگام نزدیکی، علت درد در هنگام نزدیکی، علت درد هنگام دخول، علت درد زیر شکم زنان هنگام نزدیکی، علت درد تخمدان در هنگام نزدیکی، درد در رابطه زناشویی و درد رحم بعد از نزدیکی و درمان این درد ها صحبت می کنیم.

علل درد هنگام نزدیکی

علل رابطه جنسی دردناک، مختلف هستند و می توانند شامل عوامل جسمی، عوامل روانی یا هر دو باشند. محل درد نیز ممکن است مشخص کننده علت جسمی سکس دردناک باشد.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | مقاربت دردناک در زنان

علل جسمی سکس دردناک

درد هنگام دخول ممکن است ناشی از خشکی واژن، واژینیسموس، آسیب و جراحت ناحیه تناسلی و دیگر عوامل باشد که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم:

خشکی واژن

در هنگام برانگیختگی جنسی، غده هایی که در دهانه واژن قرار دارند. این غده ها مایعی ترشح می کنند که به روان شدن رابطه جنسی کمک می کنند. کاهش و کمبود این مایع می تواند منجر به سکس دردناک شود. کاهش ماده روان کننده رابطه جنسی می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1.  عدم آمادگی کافی برای رابطه جنسی و پیش نوازی
 2.  کاهش هورمون استروژن به خصوص پس از یائسگی یا زایمان: دانستن این نکته ضروریست که کاهش هورمون استروژن در روابط زناشویی پس از یائسگی تاثیر مستقیمی دارد.
 3. مصرف داروهای خاصی مانند داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین و قرص های ضد بارداری .

متخصص زنان و زایمان اصفهان | واژینیسموس

• واژینیسموس

انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن موجب واژینیسموس می شوند که منجر به درد در هنگام رابطه جنسی می شود. زنان دچار واژینیسموس همچنین ممکن است دچار مشکلاتی در هنگام معاینه لگنی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان شوند. واژینیسموس انواع متفاوتی دارد و علائم آن بین افراد مختلف متفاوت است و از موارد خفیف تا شدید ممکن است متفاوت باشد و می تواند ناشی از عوامل جسمی، روانی یا هر دو باشد.

• آسیب و جراحت در ناحیه تناسلی

هرگونه آسیب به ناحیه تناسلی می تواند منجر به درد هنگام نزدیکی شود. مثال های آسیب به ناحیه تناسلی شامل ختنه کردن زنان، جراحی ناحیه لگن یا جراحی ناشی از تصادف هستند. همچنین سکس دردناک پس از زایمان رایج است.

• التهاب یا عفونت

التهاب حول دهانه واژن، وستیبولیتیس دهانه واژن نامیده می شود که می تواند موجب درد در نگام رابطه جنسی شود. عفونت های قارچی واژن، عفونت های ادراری یا عفونت های مقاربت جنسی نیز می توانند منجر به سکس دردناک شوند.

• اختلالات پوستی

درد در هنگام رابطه جنسی ممکن است ناشی از اگزما، بیماری های لیکن پلان یا لیکن اسکلروسوس یا دیگر مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی باشد. واکنش های آلرژی زا به جنس لباس، مواد شوینده یا محصولات بهداشتی نیز ممکن است موجب درد در هنگام رابطه جنسی شوند.

• ناهنجاری های مادرزادی

علل کمتر شایع سکس دردناک شامل آژنزی واژن است که واژن به طور کامل در جنین تکامل نمی یابد و نوزاد با اینکه دختر است واژنش به طور کامل تشکیل نشده است و همچنین پرده بکارت بدون سوراخ نیز می تواند موجب درد هنگام رابطه جنسی شود.

متخصص زنان اصفهان | آتروفی واژن چه علایمی نشان می دهد ؟

• آتروفی واژن

در واقع نازک شدن دیواره های واژن است که علت آن کاهش تولید استروژن است. آتروفی واژن اکثرا پس از یائسگی رخ می دهد.

• آبسه غده بارتولن

آبسه بارتولن هنگامی رخ می دهد که یکی از غده های بارتولن واقع در اطراف دهانه واژن، عفونت کند. هنگامی که دهانه غده مسدود شود، غده عفونت کرده و منجر به آبسه غده بارتولن می شود.
چنانچه شما هم دچار هر یک از بیماری های غدد بارتولن شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از آنکه عفونت بیشتر شود به پزشک زنان مراجعه کنید.

دلایل جسمی درد هنگام دخول عمیق

اگر درد در هنگام دخولِ عمیق رخ دهد یا در نقاط خاصی درد شدیدتر باشد، ممکن است ناشی از بیماری های دیگری باشد. همچنین برخی روش های درمانی نیز ممکن است منجر به درد هنگام رابطه جنسی شوند مانند: جراحی ناحیه لگن، هیسترکتومی و درمان سرطان رحم، سرطان تخمدان یا سرطان دهانه رحم. بیماری هایی که می توانند موجب درد در هنگام دخول عمیق شوند شامل موارد زیر هستند:

 1.  التهاب مثانه یا سیستیت: التهاب دیواره مثانه که معمولا ناشی از عفونت باکتریایی است
 2.  آندومتریوز: بیماری ناشی از رشد بافت رحم در دیگر نواحی بدن
 3.  فیبروم: فیبرومها توده های غیر سرطانی هستند که بر روی دیواره رحم رشد می کنند.
 4.  سیستیت بینابینی: التهاب شدید و مزمن مثانه
 5.  سندرم روده تحریک پذیر (IBS): اختلال عملکردی دستگاه گوارش
 6.  کیست تخمدان
 7.  بیماری عفونت لگن: عفونت لگن، عفونت اندام های تولید مثل زنان که معمولا ناشی از عفونت دیگری است.
 8.  افتادگی رحم یا مثانه: در افتادگی رحم و افتادگی مثانه یکی یا چند تا از اندام ناحیه لگن به درون واژن فرو می افتند.
 9.  دیسپلازی دهانه رحم: دیسپلازی دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم، تغییرات سلول های دهانه رحم هستند و ممکن است تبدیل به سرطان دهانه رحم شوند.
 10. سرطان های رحم، دهانه یا تخمدان
 11.  عفونت های مقاربت جنسی مانند سوزاک یاکلامیدیا

متخصص زنان و زایمان اصفهان | بررسی دلایل بروز رابطه جنسی دردناک

علل روانی سکس دردناک

برخی علل روانی یا عاطفی نیز وجود دارند که می توانند در درد هنگام نزدیکی نقش داشته باشندکه در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • اضطراب، ترس و افسردگی می توانند مانع تحریک جنسی شوند و موجب خشکی واژن یا واژینیسموس می شوند
 •  استرس موجب سفت شدن عضلات کف لگن می شود که منجر به درد هنگام نزدیکی می شود.
 •  سابقه تجاوز جنسی یا خشونت جنسی نیز ممکن منجر به درد در طی رابطه جنسی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید