سونوگرافی حاملگی و سونوگرافی رحم و تخمدان

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | سونوگرافی رحم

سونوگرافی رحم و تخمدان ، کلیه و مثانه و پروستات ، لگن :

برای انجام سونوگرافی رحم بیمار از روز قبل سوپ ساده و ملین مصرف نموده تا شکم کاملا خالی باشد .تراشیدن موهای زائد ناحیه مورد سونوگرافی ضروری است . پر نمودن مثانه تا حد احساس ادرار زیاد ، به شکلی که ۶-۴ لیوان آب و مایعات از دو الی سه ساعت قبل از سونوگرافی الزامی است .

بیمارانی که با سوند مثانه مراجعه می نمایند جهت کنترل ادرار در داخل مثانه از دو ساعت قبل لوله کیسه ادرار را بسته و باید آن را کلمپ نمایند تا مثانه پر شده و در کیسه ادرار تخلیه نشود .

سونوگرافی حاملگی و بررسی سلامت جفت و جنین

در بیماران زیر چهار ماه بارداری مثانه باید حتما پر باشد . بیمار از دو الی سه ساعت قبل چند لیوان آب می نوشد . به همراه داشتن سونوگرافی های قبلی الزامی است .

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | سونوگرافی و غربالگری جنین

سونوگرافی لگن جهت بررسی رحم و تخمدان ها‎, برای اندازه گیری و ارزیابی ارگان های قرار گرفته در لگن در خانم ها استفاده می گردد و شامل موارد زیر می باشد :

۱. شکل ، اندازه و محل قرارگیری رحم و تخمدان ها

۲. ضخامت، اکوژنیستی ( تیرگی یا روشنی تصاویر در رابطه با دانسیته بافتی ) و وجود مایع یا توده در رحم، لوله های فالوپ یا نزدیک به مثانه

۳. طول و ضخامت دهانه رحم

۴. تغییر شکل در مثانه

۵. جریان خون در ارگان های لگن، سونوگرافی لگن میتواند اطلاعات زیادی در مورد اندازه ، محل و ساختمان توده های لگنی ارائه نماید.

کاربرد سونوگرافی لگن 

سونوگرافی لگن می تواند برای تشخیص و کمک به درمان اختلالات زیر استفاده شود :

۱. اختلال در ساختمان آناتومیک رحم

۲. تومور های فیبروئید، توده ها، کیست ها و سایر انواع توده ها و سایر انواع تومور ها در پلوریس

۳. وجود و محل IUD

۴. وجود عفونت ها و اختلالات التهابی داخل لگن (PID)

۵. خونریزی بعد از یائسگی.

سونوگرافی رحم و تخمدان

یکی از شایعترین یافته های دستگاه سونوگرافی یک کیست تخمدانی است سونوگرافی عالی ترین روش تشخیص مراحل بسیار ابتدایی یک حاملگی است.

با سونوگرافی تخمدان ها پزشک این امکان را پیدا می کند تا از زمان دقیق رسیدن تخمکها به بلوغ نهایی و همچنین زمانی که یک خانم تخمک گذاری می کند اطلاع حاصل نماید.

پس سونوگرافی جزء اصول پایه و اساسی در درمان نازایی است، زیرا اغلب درمانهای موجود در حوالی زمان تخمک گذاری خانم ها قابل اجرا میباشد. معمولاً، با انجام سونوگرافی های روزانه میتوان چگونگی رشد فولیکول را که بصورت حبابهای سیاهرنگ نمایان میگردد بررسی نمود. بیشتر خانم ها می توانند فولیکول های خود را در روی صفحه نمایشگر دستگاه سونوگرافی مشاهده کنند و متوجه می شوند که فولیکول های آنها پاره شده است یاخیر.

یکی از دیگر فواید سونوگرافی اندازه گیری ضخامت جدار داخلی رحم یعنی همان اندومتر است. هورمون استروژن که موجب نازک شدن جدار فولیکول می گردد باعث افزایش ضخامت اندومتر می شود. پزشک با توجه به ضخامت و روشنی اندومتر در تصاویر سونوگرافی می تواند تصور خوبی از میزان استروژن تولید شده و در نتیجه کیفیت تخمک به دست آورد . 

بیشتر بدانید : اعمال جراحی کیست تخمدان ـ خارج کردن رحم ـ میوکتومی ـ افتادگی مثانه ـ (سیستوسل و رکتوسل)

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | سونوگرافی رحم و تخمدان

کیست تخمدان 

یکی از شایعترین یافته های دستگاه سونوگرافی یک کیست تخمدانی است. کیست تجمعی از مایع در داخل تخمدان است که توسط جدار نازک احاطه شده است. در حین تخمک گذاری، یک تخمک رشد نموده ولی نمی تواند پاره شود و تخمک را آزاد نماید. مایع فولیکول بجای اینکه جذب شود، در داخل فولیکول باقی مانده و تشکیل یک کیست فولیکولار را می دهد. نوع دیگر کیست فونکسیونل تخمدان کورپوس لوتئوم است و زمانی تشکیل میشود که فولیکول از خون پر می شود.

کیستهای ساده دیواره نازک دارند و بصورت یک حباب سیاه بزرگ دیده می شوند. کیستهای حاوی خون ( بعنوان مثال کیست شکلاتی در بیماران دچار اندومتریوز) در داخل خود یک سایهای دارد که بصورت سفید دیده می شود، و در واقع بصورت یک توده پیچیده به نظر می رسند.

شیوع کیست های فولیکولار درخانم های نابارور بعلت مصرف داروهایی مثل کلومیفن و آمپول HMG برای تحریک تخمک گذاری افزایش می یابد. کیست های فونکسیونل تخمدان معمولاً در عرض ۶۰ روز بدون درمان برطرف می شوند. بهرحال ، اگر کیست بزرگتر از ۶ سانتیمتر باشد یا بیش از ۶ هفته باقی بماند، نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی خواهد بود.

 

خدمات سونوگرافی رحم و تخمدان و سونوگرافی های بارداری در مطب دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان ارائه می شود . 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید