راهکارهای درمان سقط تکراری


بهترین رویکرد درمانی سقط مکرر

بهترین درمان سقط تکراری ، قرارگیری زوجین در سیکل IVF ، بررسی ژنتیک جنین از نظر سلامتی جنین‌ها، انتخاب جنین نرمال و انتقال آن به داخل رحم است. به پروسه انجام شده IVF و PGD گفته می‌شود. اگر تمام جنین‌های زوجین از نظر ژنتیک اختلال داشته باشند، استفاده از تخمک اهدایی و جنین اهدایی توصیه می‌شود.

چنانچه در بررسی روش‌های ارزیابی اختلالات آناتومیک، اختلالات آناتومیک مانند سپتوم رحم تشخیص داده شود. انجام جراحی‌های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی اندیکاسیون پیشنهاد می‌شود . رحم دوشاخ توسط عمل جراحی استراسمن ترمیم می‌شود.

در نارسایی دهانۀ رحم از هفته ۱۲ تا ۱۴ پس از انجام غربالگری الزام به انجام سرکلاژ یا استفاده از پساری احساس می‌شود.

نکته: یکی از موارد روتین در بررسی بیماران مبتلا به سقط مکرر، انجام هیستروسکوپی تشخیصی است. انجام این کار دلیل برخی عوامل نامشخص در سقط، مانند چسبندگی‌های رحم را مشخص می‌کند.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | بررسی دلایل بروز سقط مکرر

در ادامه به پنج راهکار کمک کننده جهت درمان سقط تکراری می پردازیم که عبارتند از :

  • آماده کردن بدن برای بارداری

اولین مرحله این است که بدنتان را از درون تمیز کنید تا برای باروری آماده شوید. تمیز کردن بدن به کبد در دفع سموم بدن و هورمون های اضافی کمک می کند و همچنین به رحم در بازسازی بافت های کهنه اش کمک کرده و جریان خون را در رحم افزایش می دهد.

  • از یک رژیم غذایی مقوی استفاده کنید

مرحله بعدی این است که به تغذیه تان بیشتر اهمیت بدهید و از رژیم غذایی سالمی استفاده کنید تا بدنتان بدن تان بچه را بطلبد. این امر با پیروی از یک رژیم باروری مقوی صورت می گیرد. از فواید تغذیه سالم می توان به سلامت تخمدان ها ،تنظیم هورمون ها، ایجاد جفت سالم، کاهش شانس سقط جنین، فراهم کردن ذخیره غذایی برای کودک و ایجاد بستری سالم برای باروری اشاره کرد.

  • بنیه خود را تقویت کنید

یکی دیگر از اقدامات لازم برای افزایش باروری این است که ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری بدنتان را تامین کنید. ویتامین ها و مواد معدنیمورد نیاز بدن یکی از مهم ترین پیش نیاز های بارداری است و به طور کلی سیستم باروری سالم ، تعادل هورمونی و تخمک گذاری سالم را موجب می شود. حتما از مکمل های اومگا ۳ و مولتی ویتامین های مخصوص بارداری استفاده کنید.

دقت کنید مولتی ویتامینی که مصرف می کنید شامل ویتامین های B6، B12 و فولیک اسید باشد. سطح هموسیستئین این ترکیبات از سقط جنین جلوگیری میکند.

کار اسیدهای چرب به خصوص امگا ۳ تنظیم سیستم پاسخ دهی بدن به التهاب ، انسجام سلولی، و حفظ تعادل هورمون ها است و تمامی این عوامل برای جلوگیری از سقط جنین الزامی اند.

  • ماساژ درمانی

یکی دیگر از کارهایی که می تواند در یک بارداری سالم موثر باشد افزایش گردش خون در رحم است. در زندگی های پر استرس و شلوغ امروزی ، ورزش نکردن و ساعت ها پشت میز کار نشستن کاهش گردش خون را در ناحیه رحم به دنبال دارد. اما با انجام ماساژ های ناحیه شکم ، رحم و تخمدان گردش خون در ناحیه رحمی افزایش می یابد .

علاوه بر ماساژ می توانید از بادکش هم استفاده کنید. و تاثیر فوق العاده آن را ببینید. استرس زیاد سیگنال های خطر را در بدن ما فعال می کند. و در این شرایط بدن به طور اتوماتیک حالت تهاجمی به خود گرفته و گردش خون را در جهت مغز افزایش می دهد .تا بدن در برابر خطر عکس العمل درست را از خود نشان دهد. بنابراین استرس و فشار عصبی گردش خون را در ناحیه رحمی کاهش می دهد.

برای انجام ماساژهای مخصوص شکمی میتوانید از فردی متخصص کمک بگیرید و یا خودتان نحوه انجام ماساژ ها را یاد بگیرید و در خانه انجام دهید. اگر به انرومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستید، اگر پریود های تیره و لخته مانند دارید و یا دچار گرفتگی های عضلانی هستید این ماساژ ها برای شماست.

  • درمان گیاهی برای جلوگیری از سقط جنین

دوستان عزیز توجه بفرمایید که درمان های گیاهی درواقع درمان های سنتی هستند که صد در صد توقف سقط جنین شما را تضمین نمی کنند زیرا بسیاری از سقط جنین ها ناشی از بافت های همراه جنین اتفاق می افتند و در این مورد درمان گیاهی بی تاثیر است.

تنها در مواردی که سقط تکراری جنین ناشی از رژیم غلط، استرس ، ماهیچه ضعیف رحمی و سطح پایین استروژن باشد درمان گیاهی می تواند تا حد زیادی موثر باشد. این گیاهان بدن تان را تقویت می کند و از سقط جنین جلوگیری می کند. اگر به تازگی سقط کرده اید حتما با پزشک خود دراین رابطه مشورت کنید.

در نهایت به شما خانم های عزیز توصیه می کنیم که حداقل  از استرس دوری کنید ، استراحت کافی داشته باشید، زیاد روی پا نباشید و روزانه ۶۰۰ UL ویتامین E مصرف کنید.

 

منبع : natural-fertility-info

 

دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید