بروز عارضه تورشن تخمدان چه علایمی دارد ؟

متخصص زایمان اصفهان | بروز عارضه تورشن چه علایمی دارد ؟

عارضه تورشن تخمدان

تورشن به معنای پیچ خوردگی است. پیچ خوردگی یا در اصطلاح پزشکی تورشن تخمدان زمانی رخ می‌هد که تخمدان در اطراف بافت‌هایی که از آن حمایت می‌کنند پیچ بخورد. علاوه بر تخمدان، لوله فالوپ (لوله‌ای که تخمدان را به رحم مرتبط می‌کند) هم ممکن است دچار پیچ خوردگی شود. این وضعیتِ دردناک خونرسانی به این اندام‌ها را مختل می‌کند.

آیا تورشن یا پیچ‌خوردگی تخمدان مشکل شایعی است؟

تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان یک وضعیت اورژانسی است که اگر به موقع درمان نشود، ممکن است باعث از دست رفتن تخمدان شود. پزشک‌ها دقیقا علت بروز این ناهنجاری را نمی‌دانند با این حال اغلب عقیده دارند که یافته چندان شایعی نیست. چنانچه مبتلا به کیست تخمدان باشید، به دلیل تورم تخمدان، احتمال بیشتری دارد که به این عارضه دچار شوید. درصورت ابتلا می‌توانید با مصرف داروهای پیشگیری و یا هر داروی دیگری که پزشک متخصص زنان تجویز کند، ریسک ابتلا به تورشن را در خودتان کاهش دهید.

 متخصص زنان اصفهان | عارضه تورشن چه علایمی دارد ؟

علائم تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

پیچ خوردگی تخمدان ممکن است باعث بروز هر یک از علائم زیر شود:

  • درد شدید و ناگهانی در بخش تحتانی شکم
  • گرفتگی شکم
  • حالت تهوع
  •  استفراغ

این علائم اغلب بصورت ناگهانی و بدون هیچ علت قبلی بروز پیدا می‌کنند. تشخیص تورشن تخمدان می‌تواند دشوار و یا چالش برانگیز باشد چون علائم آن با تشخیص‌های دیگر از قبیل آپاندیسیت، سنگ کلیه و یا عفونت مجاری ادراری می‌تواند همپوشانی داشته باشد. با این حال در برخی از زنان ممکن است این علائم به مدت چند هفته تکرار شوند، بیایند و بروند.

این شرایط زمانی رخ می‌دهد که تخمدان تلاش کند دوباره به جای اصلی خودش برگردد. با این حال فراموش نکنید که این ناهنجاری هیچ وقت بدون درد بروز نمی‌کند. اگر حالت تهوع و یا استفراغِ بدون درد دارید، احتمالا به بیماری دیگری دچار هستید. با این حال همواره باید برای تشخیص نهایی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید