تاثیر تمرینات کگل بر درمان واژینیسموس

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تاثیر تمرینات کگل بر درمان واژینیسموس

واژینیسموس و انجام تمرینات کگل

تمرینات کگل باعث تقویت عضلات کف لگن می‌شوند، وظیفه این عضلات حمایت از رحم، مثانه، روده کوچک و رکتوم است. عوامل بسیاری مانند بارداری، زایمان، بالا رفتن سن، جراحی، یبوست مزمن، سرفه مزمن و چاقی باعث ضعف عضلات کف لگن می‌شوند. چنانچه در زمان سرفه، عطسه یا خنده دچار خروج ادرار غیر ارادی می‌شوید یا بی اختیاری مدفوع دارید، تمرینات کگل برای شما مفید خواهد بود.

قبل از انجام تمرینات حتما مثانه خود را تخلیه کنید. تمرینات را می‌توان در وضیعت خوابیده، نشسته یا حتی ایستاده انجام داد. به پشت دراز بکشید و دست‌ها را در کنار بدن‌تان قرار دهید و زانوهای‌تان را خم کنید. مراقب باشید که در زمان تمرین به سر و گردن نباید فشاری وارد شود.

عضلات کف لگن خود را شل کنید، همان عضلاتی که به ادرار کردن کمک می‌کنند. بعد عضلات لگن را به آرامی منقبض کنید و ۵ شماره بشمارید و بعد به مدت ۱۰ ثانیه استراحت کنید و عضلات خود را شل کنید. کم کم می توانید زمان انقباض را بیشتر کنید. بخاطر داشته باشید که در حین انقباض عضلات لگن سایر عضلات شکم، باسن و کمر باید در وضیعت راحت و شل باشند.

درمان واژینیسموس نیازمند صرف زمان معقول و منطقی است. این اختلال با صرف زمان به طور کامل قابل درمان است. خانم‌هایی که انگیزه بالایی برای درمان دارند و بیماری خاصی ندارند، معمولا پس یک دوره درمان ۶ هفته‌ای به طور کامل درمان شده و دیگر مشکلی در برقراری رابطه جنسی واژینال نخواهند داشت.

تحقیقات نشان می‌دهد که حتی دو هفته تلاش بدون وقفه برای درمان واژینیسم در برخی افراد که بیماری جدی ندارند، موثر است. یکی از مزایای استفاده از تکنیک‌های خود‌ درمانی در واژینیسم این است که زمان بندی انجام تکنیک‌ها توسط خود فرد انجام می‌شود و فرد می‌تواند با سرعت مد نظر خود پیش رود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | 
عضلات کف لگن

چگونه عضلات کف لگن را پیدا کنیم؟

وقتی برای اولین بار تمرینات کگل را شروع می کنید، پیدا کردن عضلات لگن کمی مشکل است. یکی از راه‌های پیدا کردن عضلات لگن، قرار دادن انگشت تمیز درون واژن و منقبض کردن واژن است. همچنین با توقف جریان ادرار می‌توان عضلات کف لگن را شناسایی کرد.

اگر در مورد پیدا کردن عضلات کف لگن مطمئن نیستید از یک ماما یا پزشک  متخصص زنان و زایمان اصفهان کمک بگیرید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که یک جسم مخروطی را در واژن قرار داده و سعی کنید با عضلات واژن آن را نگه دارید. توجه کنید که همیشه قبل از انجام تمرینات مثانه خود را تخلیه کنید. در ابتدا ممکن است برای انجام تمرینات نیازمند یک محیط آرام و خلوت باشید اما با گذشت زمان می‌توانید این تمرینات را در هر جایی انجام دهید.

اگر بعد از تمرینات کگل دچار درد در قسمت شکم یا کمر شدید، این نشان دهنده آن است که شما این تکنیک را به درستی انجام نمی‌دهید. همیشه به یاد داشته باشید حتی هنگام انقباض عضلات کف لگن، ماهیچه‌های شکم، کمر و باسن باید شل و راحت باشند. نکته‌ی مهم این است که سعی نکنید تمرینات را بیش از حد انجام دهید. افراط در انجام تمرینات باعث خستگی و سفت شدن عضلات می‌شود.

توجه کنید که اگر تمرینات کگل را به درستی انجام دهید نباید دچار درد در ناحیه کمر یا شکم شوید .

متخصص زنان و زایمان اصفهان | واژینیسموس

واژینیسموس و عوامل اثر گذار در مدت زمان درمان

  1. داشتن تعهد و مداومت در انجام تکنیک‌های آموزشی
  2. داشتن انگیزه بالا و پیگیری درمان
  3. مشکلات جسمی همراه( ممکن است درمان را طولانی‌تر کند)
  4. مشکلات روحی مانند ترس بیش ازحد، افسردگی، اضطراب
  5. مدیریت سایر ابعاد زندگی( شغلی، تحصیلی، عاطفی و …)
  6. موانع عاطفی ( ترس از عدم موفقیت درمان)
  7. سابقه فردی( تجربه‌های ناگوار مانند تجاوز و مورد سوء استفاده قرار گرفتن)
  8. داشتن شریک جنسی آگاه و مشوق
  9. حمایت‌های فکری و عاطفی از سوی افراد درمان شده

 

 

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید