برداشتن زخم دهانه ی رحم

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | برداشتن زخم های دهانه ی رحم

زخم های دهانه ی رحم

زخم دهانه رحم یکی از سخت ترین بیماری هایی است که خانم ها می توانند دچار آن شوند اما با راه های درمانی خاص آن می توان به راحتی از شر این بیماری خلاصی یافت

رحم قسمتی از بدن خانم هاست که آن ها را از مردان متمایز می کند این عضو فعال که به خانم ها در باردار شدن و باروری کمک می کند یکی ا زارگان های اصلی بدن خانم هاست اما گاهی این عضو زنانه ی مهم دچار بیماری هایی می شود مثل درمان زخم دهانه رحم که به وسیله ی روش های مختلفی می توانند تا این عارضه را درمان کنند زخم دهانه رحم یکی از سختترین بیماری های زنانه است که می تواند در بدن یک بانو رخ دهد درمان زخم دهانه رحم را در پرشین وی بخوانید.

آشنایی با درمان زخم دهانه رحم

در واقع «زخم دهانه رحم» اصطلاحی عامیانه است که برای تغییر شکل دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حالت زمانی رخ می‌دهد که لایه داخلی کانال دهانه رحم به بیرون رشد ‌کند.

دهانه ی رحم کجاست؟

انتهای واژن، توسط گردن رحم (دهانه ی رحم یا سرویکس ) به جسم رحم راه دارد. در نتیجه در معاینات زنان با اسپکلوم، بخش بیرونی آن کاملا قابل مشاهده و ارزیابی است. هم چنین هنگام نزدیکی، آلت با قسمت بیرونی دهانه رحم برخورد می کند.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | آشنایی با درمان زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم چیست؟

زخم دهانه رحم یا دیسپلازی دهانه رحم به رشد غیر طبیعی سلولهای پیش سرطانی در سطح دهانه رحم یا سرویکس گفته می شود. درجه شدت این بیماری زخم دهانه ی رحم بستگی به میزان رشد سلولهای غیر طبیعی دارد. دیسپلازی یا زخم دهانه رحم بسته به شدت به دو دسته تقسیم بندی می شود:

– زخم دهانه رحم با درجه شدت پایین : این نوع از زخم دهانه ی رحم به کندی پیشرفت کرده و غالبا بهبود می یابند.

– زخم دهانه رحم با شدت بالا : ای نوع از زخم دهانه ی رحم می تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود.زخم های دهانه رحم با شدت بالا، اگر بدون درمان رها شوند، در ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد پیشرفت کرده و به سرطان دهانه رحم تبدیل می شوند. خطر سرطان برای زخم های دهانه رحم با شدت ملایم پایینتر می باشد.

تشخیص زخم دهانه ی رحم با تست پاپ اسمیر زخم دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، نوعی ویروس منتقله آمیزشی، همراه می باشد.

برای محافظت در برابر ابتلای به این ویروس انجام واکسیناسیون توصیه می شود و تست پاپ اسمیر منظم نیز می تواند زخم دهانه رحم را تشخیص داده و بنابراین می توان این مشکل را در مراحل اولیه درمان نمود. در واقع تست پاپ اسمیر یک ابزار پیشگیرانه با درجه موفقیت بالاست که غیر طبیعی بودن سلول های دهانه رحم را در زنان نشان می دهد

دلایل ایجاد زخم دهانه رحم

علت دقیق بروز این عارضه شناخته نشده است. ولی مطالعات ارتباط قوی بین زخم های دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی را اذعان نموده اند.

نشانه ها و علایم زخم دهانه رحم ترشحات غیر طبیعی واژن از علایم بروز این عارضه است زخمهای دهانه ی رحم یا دیسپلازی دهانه رحم غالبا نشانه ای ندارد. و معمولا در هنگام انجام تست پاپ اسمیر سالانه مشخص می شود.

علائم و نشانه هایی که برخی مواقع مشاهده می گردند شامل:

◊ زگیل تناسلی

◊ خونریزی غیر عادی

◊لکه بینی و خونریزی بعد رابطه جنسی

◊ ترشحات غیر طبیعی واژن

◊ درد در قسمت پایینی کمر

این علائم و نشانه ها همچنین می تواند توسط دیگر مشکلات و بیماری ها نیز ایجاد گردد. برای تشخیص دقیق زخم دهانه ی رحم بسیار مهم است که حتما به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید : درمان بیماری های زنان

تشخیص این عارضه

زخمهای دهانه ی رحم را می توان با تست پاپ اسمیر تشخیص داد. اگر شما هر کدام از نشانه های زخم دهانه رحم را داشته باشید، پزشک شما یک معاینه فیزیکی شامل معاینه شکمی، کمر و لگن را انجام خواهد داد.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان زخم دهانه رحم با تشخیص پزشک

درمان با تشخیص پزشک

همچنین پزشک برای تشخیص سلولهای پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم یک تست پاپ اسمیر نیز برای شما تجویز می کند.حتی اگر علائم زخمهای دهانه رحم وجود نداشته باشد، بایستی تست پاپ اسمیر سالانه با هدف آزمایش سلولهای دهانه رحم انجام گردد.

بسته به تاریخچه وضعیت شما، تست پاپ اسمیر ممکن است با فواصل زمانی کوتاه یا طولانی توصیه گردد اگر نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی یا مشکوک باشد، متخصص زنان یکی از تست های زیر را برای شما انجام می دهد:

• کولپوسکوپی : از روشهای تشخیص زخمهای دهانه ی رحم است و در واقع روندی است که در آن پزشک با استفاده از یک لوله که دارای یک لنز بزرگ کننده است رشد غیرطبیعی سلولهای دهانه رحم را مورد بررسی و آزمایش قرار می دهد

• بیوپسی : یک نمونه کوچک از بافت دهانه رحم برداشته شده و در زیر میکروسکوپ، برای نشانه های سرطانی شدن سلولها، بررسی می شود .

بیشتر بخوانید : نمونه برداری تشخیصی رحم

درمان

با توجه به اینکه این بافت مخملی، بافت طبیعی خود دهانه رحم است که فقط کمی به بیرون کشیده شده است، اگر هیچ عفونتی بر آن سوار نباشد، نیازی به اقدام خاصی برای درمان زخمهای دهانه ی رحم نیست اما اگر زخمهای دهانه رحم دچار ترشح چرکی و عفونت شود یا باعث خونریزی پس از هر بار نزدیکی شود، بهتر است درمان با دارو انجام شده و تست پاپ اسمیر نیز انجام شود.


درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های زنان


درمان با انجام پاپ اسمیر

در پاپ اسمیر، اگر سلولهای غیر طبیعی دیده شد، اولین اقدام، کولپوسکوپی است. هرگز چشم بسته، فریز نکنید درمان زخمهای دهانه رحم عفونی (سرویسیت)، به راحتی با دارو امکان پذیر است. در صورت جواب ندادن به یک دوره، می توان بار دوم نیز برای درمان زخمهای دهانه ی رحم از داروهای دیگری استفاده کرد. مثل هر عفونت دیگری در بدن (عفونت گلو… دندان و…) ، دهانه ی رحم هم به دارو جواب خوبی می دهد(dot) در نهایت اگر علایم آزار دهنده داشتید و با ۲-۳ دوره مصرف دارو درمان زخم دهانه ی رحم صورت نگرفت، می توان اعمالی مثل فریز(کرایو) یا سوزاندن (کوتر) را برای درمان زخم دهانه ی رحم انجام داد.

(بعید است که چنین عفونتی به ۲ دوره دارو جواب ندهد). کرایو (فریز یا انجماد دهانه رحم ) چیست ؟ فریز یا کرایو، یک روش درمان زخمهای دهانه ی رحم جهت از بین بردن یک لایه از بافت دهانه ی رحم است.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان زخم دهانه رحم با انجام پاپ اسمیر

در مواردی استفاده می شود که لازم باشد یک یا چند لایه از بافت دهانه ی رحم بطور کامل تخریب شود در این روش درمان زخمهای دهانه ی رحم با استفاده از گاز ، با ایجاد دمای بسیار پایین، سولهای سطحی از بین رفته و پس از مدتی انتظار رشد سلوهای طبیعی را داریم. استفاده ی اصلی کرایو، در تغییرات پیش سرطانی دهانه ی رحم است. اما، مورد استفاده ی فرعی ِ کرایو ، همین زخمهای دهانه ی رحم می باشد .

درمان با انجام فریز

دستگاه فریز: کرایوتراپی برای درمان زخمهای دهانه ی رحم، معمولا در مطب و بدون بیهوشی و… انجام می شود و در کل بیش از ۲-۳ دقیقه طول نمی کشد. در روز انجام کرایو برای درمان زخمهای دهانه ی رحم، نیاز است که یک همراه داشته باشید.

ممکن است تا ۱ هفته بعد از کرایو، ترشحات زیاد و خونابه ای داشته باشید معمولا پانسمانی در محل تعبیه می شود و به شما توصیه می شود نهایتا تا ۲-۳ هفته نزدیکی واژینال نداشته باشیدیکی از شایعترین عارضه های فریز برای درمان زخمهای دهانه ی رحم ، بد شکل شدن دهانه ی رحم و هم چنین تداخل در نتایج پاپ اسمیر خواهد بود.

چون سلولهای طبیعی از بین می رند و سلولهای جدید که جایگزین می شوند هیچ گاه مثل اول نخواهند شد. بنابراین با نمونه برداری از این ناحیه ی و تهیه پاپ اسمیر، در نتایج پاپ اسمیر ، تداخل ایجاد خواهد شد علاوه بر آثار روحی روانی حاصل از این کار برای درمان زخمهای دهانه ی رحم، اگر این حرکت، بدرستی انجام نشود، یا بیش از حد انجام شود .

می تواند باعث تنگی دهانه ی رحم و مشکلات بعدی ناشی از آن شود ضمن اینکه رابطه ی زناشویی فرد نیز تحت تاثیر این قضیه، رو به سردی می رود و اعتماد بنفس خانم در برابر همسرش از بین می رود کوتر (سوزاندن) زخمهای دهانه ی رحم در این روش درمان زخمهای دهانه ی رحم، با استفاده از جسمی با دمای بالا، بافتهای به نظر غیر طبیعی، کاملا سوزانده می شوند. عوارض آن، مانند کرایو می باشد. البته استفاده از کوتر رایج نمی باشد.

درمان کلی

زخمهای دهانه رحم در واقع خود بافت رحم است بنابراین اگر این بافت عفونت نداشت، نیاز به کار خاصی نیست.اما اگر این بافت عفونی شده بود و شما در معرض علائم جسمانی، نظیر ترشحات مخاط، خونریزی یا درد در طول یا بعد از رابطه جنسی بودید، باید با پزشک خود درباره گزینه های درمان صحبت کنید.

– درمان اصلی در ابتدا استفاده از دارو است. دارو درمانی تا چند دوره قابل استفاده است اگر مصرف دارو در شما هیچ تغییری ایجاد نکرد ، باید از سایر روش ها مانند سوزاندن منطقه ( کوتر) و یا کرایو (فریز کردن دهانه رحم) باید استفاده شود. – هر یک از این روش ها می تواند در عرض چند دقیقه با بی حسی موضعی در مطب دکتر انجام شود. به محض این که بتوانید آن را سپری کنید، می توانید از آنجا خارج شوید،

و فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. ممکن است برخی ناراحتیهای خفیف مانند پریودی چند ساعته یا چند روزه را تجربه کنید. ممکن است چند هفته یا چند بار ترشحات یا لکه بینی داشته باشید. – پس از این روش، دهانه رحم شما به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد. توصیه می شود از مقاربت و استفاده از تامپون ها به مدت چهار هفته اجتناب کنید. این کار به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

اگر مشکلات زیر را داشتید به پزشک اطلاع دهید:

– ترشحات بودار

– خونریزی شدیدتر از پریودی

– خونریزی بیشتر از مدت زمان مورد انتظار این علائم نشان دهنده عفونت یا بیماری دیگری است که نیاز به درمان دارد.

 

انواع جراحی های متخصص زنان و زایمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید