درمان مشکلات سطح مایعات آمنیوتیک

متخصص زایمان اصفهان | درمان مشکلات سطح مایعات آمنیوتیک

آیا افزایش آب دور جنین خطرناک است ؟

آب دور جنین یا همان مایع آمنیوتیک یک بخش اساسی از سیستم پشتیبانی زندگی جنین در رحم مادر است. مایع آمنیوتیک بصورت یک بالشتک از جنین شما محافظت کرده و در رشد ریه‌ها، عضلات و هضم وی نقش دارد. بنابراین مقدار نرمال آب دور جنین برای حفظ حیات و پیشگیری از بروز عوارض ثانویه بسیار هم است.

مقدار نرمال آب دور جنین

مایعات آمنیوتیکی که جنین شما به مدت ۹ ماه در آن شنا می‌کند، نقشی اساسی در سلامتی او دارد. سطح طبیعی مایع آمنیوتیک در مراحل بعدی بارداری بین ۵ تا ۲۵ سانتی متر یا حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر است. اگر این مقدار بیشتر از ۲۵ باشد، این وضعیت پلی هیدرامنیوس نامیده می‌شود.

شرایطی که با افزایش خطر برای مادر و جنین او همراه است. مایع آمنیوتیک از طریق سونوگرافی قابل اندازه گیری است اما این روش هم تا حدودی با محدودیت‌هایی روبرو است چرا که سونوگرافی از یک اندازه گیری یک یا دو بعدی برای تخمین حجم استفاده می‌کند، در حالی که حجم مایع آمنیوتیک سه بعدی است.

سونوگرافی بهترین روش در دسترس است اما اغلب می‌تواند دچار خطا گردیده و حجم آب دور جنین را کمی بیشتر نشان دهد. اکثر زنان باردار در اوج هفته‌های ۳۴ تا ۳۶ ممکن است تنها در حدود کمی بیشتر از یک چهارم مایع آمنیوتیک داشته باشند اما به تدریج این مقدار کاهش می‌یابد تا زمان زایمان شما فرا برسد.

از طرف دیگر حدود ۱ درصد از زنان باردار دارای پلی هیدرآمنیوس یا افزایش مایع آمنیوتیک هستند. داشتن مایعات آمنیوتیک بسیار کم یا افزایش آب دور جنین می‌تواند عوارض بارداری ایجاد کند. این حالت اگر در نیمه اول بارداری تشخیص داده شود می‌تواند با مشکلات شدیدتری همراه باشد.

متخصص زنان اصفهان | مشکلات سطح مایعات آمنیوتیک

درمان مشکلات سطح مایعات آمنیوتیک

درمان مشکلات عدم تعادل مقدار نرمال مایع  بستگی به این دارد که در چه زمانی از بارداری خود به سر می‌برید و اینکه مقدار مایع تا چه اندازه زیاد یا کم است. اگر افزایش آب دور جنین بیش از حد باشد، بررسی‌های مربوط به دوران بارداری با دقت بیشتری صورت خواهد گرفت.

پلی هیدرامنیوس خفیف احتمالا نیازی به درمان نخواهد داشت. درمان پلی هیدرامنیوس شدید به علت اصلی ایجاد کننده آن بستگی دارد. یک روش درمانی و تهاجمی، برداشت منظم مایعات از رحم با استفاده از یک سوزن بزرگ است. این روش می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد بنابراین پزشک متخصص زایمان شما تصمیم خواهد گرفت که آیا خطر بالا بودن مقدار مایع آمنیوتیک بیشتر از خطر انجام دادن این عمل است یا خیر؟

 

دکتر نرگس علیان متخصص زنان اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید