تصمیم برای زایمان طبیعی یا زایمان سزارین

متخصص زنان و زایمان اصفهان | روشهای کاهش درد زایمان طبیعی .

ناگفته هایی از زایمان طبیعی

همانطور که مادر شدن یکی از شیرین ترین لذتهای زندگی هر زنی است، فرآیند زایمان، به خصوص در مورد فرزند اول ممکن است برای هر زنی سرشار از استرس باشد. این استرس در مورد زایمان طبیعی شدیدتر نیز هست. بهتر است بدانید که دلیل اصلی ترس از هر موضوعی، ناآگاهی از حقیقت آن موضوع است.

اگرچه زایمان طبیعی ممکن است یکی از سختترین وقایعی باشد که یک خانم پشت سر میگذارد، اما با کسب اطلاعات در این مورد بسیاری از عوامل ترس شما از بین خواهد رفت. هر مادر بارداری میتواند با انجام فعالیتهای گفته شده در این مقاله دوران بارداری خود و زایمان را به خوبی سپری کند. ما با بررسی فواید زایمان طبیعی نسبته به زایمان سزارین به شما عزیزان کمک کنیم تا تصمیم بهتری بگیرید.

اگر ماه های آخر بارداری شماست اما هنوز درمورد نوع زایمان تصمیم نگرفتید یا اطلاعات بیشتری در مورد زایمان طبیعی نیاز دارید، این مطلب مخصوص شماست.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی قهوه ای در بارداری

زایمان چیست؟

به فرآیند خروج نوزاد از رحم مادر پس از تکمیل دوران جنینی زایمان میگویند. زایمان ممکن است به دو صورت طبیعی یا سزارین انجام شود.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به علت مزایایی که برای سلامت مادر و جنین دارد همواره در اولویت قرار دارد. زایمان طبیعی برخی علائم وجود دارد که نشان میدهد ممکن است به زودی زایمان کنید. این علائم عبارتند از:

 1. انقباضات لگن و رحم؛
 2. نشت مایع یا خونریزی از واژن؛
 3. شدیدترین نوع این حالت در بین عموم مردم با اصطلاح پاره شدن کیسه آب شناخته میشود.
 4. کمردرد کم و مبهم؛
 5. گرفتگی شکم؛

مادران و نوزادان در طول زایمان به دقت تحت نظر هستند.

اکثر زنان میتوانند از طریق زایمان طبیعی (واژینال) بچه دار شوند. در صورت وجود عوارض، ممکن است لازم باشد نوزاد با عمل جراحی سزارین به دنیا بیاید. زایمان یک امر طبیعی است و در این فرآیند، فرد احساسات مختلفی را تجربه میکند. فرد ممکن است شادی، غم، هیجان، و حتی ترس را توام با یکدیگر تجربه کند. مراحل زایمان طبیعی اگر هر یک از این علائم را دارید، حتی اگر قبل از موعد مقرر باشد، با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان تماس بگیرید. زایمان زودرس میتواند قبل از ۳۷ هفته کامل بارداری شروع شود.

فرآیند زایمان طبیعی

فرآیند اصلی زایمان در طی سه مرحله اتفاق میافتد و با خارج شدن جفت تکمیل میشود .

"متخصص

باز شدن دهانه ی رحم:

مدت زمان این مرحله به این بستگی داردکه زایمان اول فرد باشد یا خیر! این کار تا زمانی ادامه مییابد که دهانه رحم نازکتر و گشادتر (کشیده) شده و به عرض حدود ۴ اینچ معادل حدودا ۱۰ سانتیمتر برسد. در زایمان اول این مرحله تا ۲۰ ساعت هم ممکن است طول بکشد، درد در این مرحله زیاد نیست و فرد میتواند آن را تحمل کند. فرد اگر قدم بزند، دوش بگیرد و تنفس های درست داشته باشد؛ به کوتاه شدن این مرحله و پیشرفت زایمان خیلی کمک میکند.

خروج جنین:

وقتی دهانهی رحم کامل باز شد، مرحلهی دوم زایمان شروع میشود. زمان این مرحله از نیم ساعت تا دو ساعت بسته به اینکه نوبت زایمان اول باشد یا چندم فرق میکند. خروج جنین در این مرحله، به کمک مادر نیاز داریم که با تنفس صحیح و زور زدن های به موقع، به خروج جنین کمک کند. دردها در این مرحله بیشتر است. بعد از خروج سر، خروج بقیه ی قسمت های بدن به راحتی انجام میشود. قبل از خروج جنین در صورت نیاز، پزشک و ماما ناحیه ی پرینه را برش میدهند تا امکان آسیب مادر و جنین را به حداقل برسانند.

مرحله خروج جفت:

در این مرحله، جفت از دیوارهی رحم کنده شده و خروج آن تا نهایتا نیم ساعت بعد از خروج جنین صورت می گیرد. بعد از خروج جفت، رحم جمع شده و کنترل خونریزی بعد از زایمان توسط پرسنل انجام میشود و با فشار دادن رحم، از باقی نماندن خون و دیگر بقایا درون آن اطمینان حاصل می شود. اگر اپیزیاتومی یا همان (پارگی پرینه) برای فرد انجام شده باشد و نیاز به ترمیم داشته باشد، پس از خروج جفت در این مرحله ترمیم های مورد نیاز انجام می شود.

وقتی نوزاد به دنیا آمد، زمانی که هنوز بند نافش قطع نشده بلافاصله روی شکم مادر در تماس پوست به پوست گذاشته میشود. در این زمان نوزاد خودش را به سمت پستان مادر بالا میکشد و شیر دهی آغاز می شود. علائم شروع زایمان طبیعی زایمان طبیعی معمولا بدون استفاده از داروها انجام میشود. استفاده از تکنیک های آرام سازی و کنترل تنفس در قابل تحمل کردنِ درد زایمان طبیعی، بسیارکاربردی و موثر هستند.

علائم زیر به عنوان نشانگر آغاز زایمان طبیعی شناخته میشوند:

 • جنین خودش را به سمت پایین شکم میکشد و به اصطلاح سر شکم خالی میشود. این خالی شدن سر شکم، باعث فشار به مثانه و تکرر ادرار و حتی ایجاد اسهال در فرد میشود.
 • فرد ترشحات زیادی میبیند. این ترشحات ناگهان خارج شده و گاهی با رگه های خون همراه است. این اتفاق نشان دهنده ی نزدیک بودن زایمان است. انقباضاتی که مادر در طول حاملگی گاه و بیگاه تجربه کرده است شدت میگیرد و این اتفاق دارای نظم شده و نشانه ی شروع زایمان است. ممکن است پارگی کیسه ی آب رخ دهد.

".

فعالیتهایی که به درد قبل زایمان کمک میکند؟

اگرچه دردهای زایمان طبیعی هستند و نمیتوان آنها را از بین برد، اما با انجام برخی فعالیتها میتوان این دردها را کاهش داده یا قابل کنترل کرد. برخی ازاین توصیه ها را در ادامه با هم بررسی میکنیم:

 1. قدم زدن و خرید کردن؛
 2. به اندازه کافی استراحت کنید؛
 3. ورزش کنید (یوگا، پیادهروی)؛
 4. داشتن تغذیه مناسب؛
 5. روی شکم خود روغن بمالید؛
 6. دوش گرفتن به همراه یک فرد دیگر؛
 7. وقت بیشتری را با همسرتان بگذرانید؛
 8. نشستن روی صندلی؛
 9. مایعات مصرف کنید؛
 10. برای داشتن آرامش موزیک گوش دهید؛
 11. دو زانو زدن و وزن خود را روی صندلی دیگری انداختن؛
 12. در کلاسهای آمادگی قبل زایمان شرکت کنید؛

فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی اگرچه ممکن است زایمان سزارین تحت بیهوشی آسانتر از زایمان طبیعی به نظر برسد، اما برخی از مزایای زایمان طبیعی نسبت به جراحی سزارین چشمگیر است:

 • بهبود مادر در زمان زایمان طبیعی سریعتر انجام میشود و دوره نقاهت آن کوتاهتر است. مادر در زمان زایمان هوشیار است، میتواند بلافاصله نوزادش را در آغوش بگیرد که این مسئله خودش به ترشح شیر، کمک زیادی میکند؛ اما در سزارین مادر بیهوش است و این لحظه و تماس پوست به پوست با نوزاد را از دست میدهد.
 • شیردهی در زایمان طبیعی بلافاصله شروع و راحتتر انجام میشود، ولی در سزارین به علت درد مادر از ناحیهی بخیه ها و همچنین داروهای بیهوشی، شیر دهی به تعویق میافتد و نوزاد لحظات طلایی را برای دریافت آغوز و لمس پوست به پوست مادر از دست خواهد داد.
 • با زایمان طبیعی یک زن میتواند بارها حاملگی را تجربه کند ولی در سزارین مادر فقط تا سه بار و یا کمتر امکان بارداری دارد؛ این محدودیت به علت چسبندگی هایی است که در رحم بوجود میآید و سزارین های بعدی با خطر روبرو میشود.
 • در زایمان طبیعی یک سوم سزارین است و همین باعث میشود که سلامت مادر بیشتر حفظ شود.

دیگر مزایا

 • مشکلات تنفسی نوزاد در زایمان طبیعی کمتر است چون با خروج سر و در هنگام خروج سینه، فشاری که روی قفسه ی سینه ی نوزاد میآید باعث خروج مایع آمنیوتیک شده و مشکلات تنفسی برای نوزاد رخ نخواهد داد.
 • در سزارین، علاوه بر عوارض و مشکلاتی که ممکن است برای مادر رخ دهد؛ عوارض بیهوشی نیز اضافه شده ولی در زایمان طبیعی ما این عوارض را نخواهیم داشت.
 • مادر به علت حسی که در زمان زایمان پیدا میکند، به اعتماد به نفس بالاتری میرسد و امکان افسردگی بعد از زایمان کمتر است.
 • ترخیص مادر در زایمان طبیعی سریعتر انجام میشود و میزان روزهای بستری در بیمارستان کاهش پیدا میکند. مادر میتواند همه چیز بخورد و در نتیجه دچار کمبود آب و غذا نمیشود.
 • در زایمان طبیعی، همسر فرد میتواند همراهش باشد و ماساژ و کارهای حمایتی دیگر را انجام دهد. این باعث دلگرمی، همدلی و صمیمیت بیشتر بین آنها میشود.
 • وقتی در زایمان طبیعی نوزاد از کانال زایمانی و واژن عبور میکند، از فلور طبیعی بیشتری برخوردار شده و باعث افزایش قدرت ایمنی وی خواهد شد. شروع انقباضات به وسیله ی هورمون اکسیتوسین است که باعث افزایش ترشح شیر نیز خواهد شد و برای همین ترشح شیر در مادران زودتر رخ خواهد داد.
 • هزینه ی زایمان طبیعی به مراتب کمتر از زایمان به روش سزارین است و در جامعه ی کنونی با این شرایط اقتصادی، این مسئله یک امتیاز مثبت به شمار می آید. در صورتی که پزشک تشخیص دهد هیچ خطری شما و نوزادتان را تهدید نمیکند، نباید از انجام آن فرار کنید.

متخصص زایمان اصفهان | بی حسی در زایمان و کنترل درد زایمان

 خطرات زایمان طبیعی چیست؟

به طور کلی این نوع زایمان در بارداری کم خطر بسیار ایمن است؛ اما اگر زنی از توصیه های پزشک و مامای خود پیروی نکند یا در صورت نیاز از مداخله پزشکی امتناع کند، می تواند خطرناک باشد. برای حفظ سلامتی شما و کودکتان، بسیار مهم است که در صورت بروز عوارض، گزینه های دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

در مواردی مثل پیچیدن بند ناف دور گردن نوزاد، بزرگ بودن بیش از حد سر نوزاد نسبت به کانال زایمان، برعکس بودن پوزیشن نوزاد در رحم، مشکلات قلبی نوزاد و … انجام جراحی سزارین در اولویت است. در مواقع اضطراری، دریافت نکردن کمک پزشکی میتواند زندگی شما و نوزادتان را در معرض خطر جدی قرار دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید