دلایل بروز گرفتگی عضلات واژن

متخصص زنان و زایمان اصفهان | گرفتگی عضلات واژن .

گرفتگی و اسپاسم عضلات واژن

گرفتگی عضلات واژن  | بیشتر خانم ها، گرفتگی های خفیف عضلات واژن را در زمان قاعدگی تجربه کرده اند. اما بعضی از گرفتگی های عضلات واژن بسیار دردناک هستند و بین دو سیکل قاعدگی اتفاق می افتند. این گرفتگی ها گاهی نشانگر یک مشکل جدی زنانه هستند که باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد. به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در این مقاله به علل و روشهای درمان اسپاسم عضلات واژن بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم گرفتگی عضلات واژن

اسپاسم و گرفتگی عضلات واژن در هر سنی ممکن است رخ دهد. انقباض عضلات واژن با درد زیاد و ترشحات واژینالی همراه است. معمولا دردهای ناشی از انقباض واژن در قسمت مهبل، لبه های واژن و دهانه واژن بروز می کنند. همچنین احساس سوزش و خارش واژن از علائم شایع اسپاسم عضلات واژن هستند. اما بسته به علت اسپاسم عضلات واژن، علائم دیگری هم ممکن است همراه با این علائم بروز کنند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | گرفتگی عضلات واژن

انقباض واژن نشانه چیست؟

یکی از نشانه های قاعدگی، اسپاسم عضلات واژن است. این اسپاسم معمولا خفیف بوده و در زمان قاعدگی بروز می کند. البته خانم ها این اسپاسم را بیشتر در عضلات لگن تجربه می کنند. بهرحال این گرفتگی ها کاملا طبیعی هستند. اما اگر گرفتگی با درد شدیدی همراه باشد و در بین دو پریودی اتفاق بیفتد، انقباض واژن می تواند نشانه بروز یک بیماری یا عارضه جدی باشد.

دلیل گرفتگی عضلات واژن

دلایل مختلفی برای گرفتگی عضلات واژن وجود دارد که بعضی آنها جدی هستند. به همین دلیل باید اسپاسم دردناک واژن را جدی گرفت و برای تشخیص علت آن به پزشک زنان مراجعه کرد. علت گرفتگی عضلات واژن می تواند مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

• عفونت واژن

بروز عفونت قارچی، عفونت باکتریایی، عفونت مقاربتی یا واژینیت (التهاب واژن) می توانند علت گرفتگی عضلات واژن باشند. در این موارد، انقباض واژن معمولا با درد، خارش، سوزش و ترشحات رنگی و بوی بد واژن همراه است. عفونت های مجاری ادراری هم می تواند منجر به کرامپ عضلات واژن شود.

• رابطه جنسی دردناک

دیسپارونیا یا رابطه جنسی دردناک یکی از دلایل گرفتگی عضلات واژن است. درد ناشی از این انقباضات شدید و عمیق است و حتی در لگن نیز احساس می شود. اسپاسم واژن و احساس درد ممکن است موقع نزدیکی و یا بعد از آن رخ دهد. البته دیسپارونیا را نباید با واژینیسموس اشتباه گرفت. این دو عارضه به دلایل متفاوتی ایجاد شده و ویژگی های خاص خود را دارند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | واژینیسموس.• واژینیسموس

اسپاسم عضلات واژن موقع نزدیکی، مانع از دخول آلت می شود. به این عارضه واژینیسموس یا دخول غیر ممکن گفته می شود. چنین اسپاسمی با درد شدیدی همراه است. در صورتی که دخول صورت گیرد، کامل نبوده و با درد شدید و خونریزی زن همراه خواهد بود.

• اندومتریوز

رشد پوشش داخلی رحم به بیرون از رحم باعث ایجاد بیماری اندومتریوز می شود. در زمان قاعدگی، این بافت مثل دیواره داخلی رحم دچار خونریزی می شود اما خون آن نمی تواند از بدن خارج شود. به همین دلیل در ناحیه شکم اسپاسم و درد شدیدی ایجاد می شود. گاهی اندومتریوز به بافت واژن نفوذ کرده و موقع پریودی اسپاسم و درد شدیدی در واژن ایجاد می کند.

• اختلالات لگنی

اختلالات کف لگن بعد از زایمان های طبیعی می تواند باعث تضعیف عضلات کف لگن شود. ضعیف شدن این گروه از عضلات یکی از دلایل اسپاسم عضلات واژن، دیسپارونیا و حتی بی اختیاری ادرار در زنان است.

• التهاب لگن

التهاب یا عفونت لگنی می تواند به کانال واژن سرایت کرده و باعث بروز واژینیت در زنان شود. التهاب واژن (واژینیت) با گرفتگی عضلات واژن، خونریزی وسط سیکل قاعدگی، دردهای پایین شکم و ترشحات بدبوی واژینالی همراه است.

متخصص زایمان اصفهان | فیبروم و نازایی

• فیبروم رحمی

رشد توده های غیر سرطانی در دیواره رحم در زنانی که در سنین باروری قرار دارند، مشکل رایجی است. این توده های غیر سرطانی، فیبروم نامیده می شوند. وجود فیبروم در رحم می تواند علاوه بر خونریزی شدید و درد موقع نزدیکی، باعث انقباض عضلات واژن شود.

• ولوودینیا

به قسمت بیرونی واژن ناحیه ولوو گفته می شود. عفونت های جنسی یا صدمه به اعصاب این ناحیه باعث ایجاد عارضه ای به نام ولوودینیا می شود. افراد مبتلا به این عارضه دچار دردهای شدیدی در ناحیه ولوو شده و خارش، سوزش و گرفتگی عضلات واژن را تجربه می کنند. این دردها مزمن هستند و ممکن است تا ۳ ماه طول بکشند.

• سرطان های دستگاه تناسلی زنان

ممکن است علت اسپاسم عضلات واژن، یکی سرطان های دستگاه تناسلی زنان باشد. مثلا سرطان رحم، سرطان آندومتر و سرطان دهانه رحم می توانند باعث ایجاد دردهای لگنی، اسپاسم عضلات واژن و خونریزی های واژینالی شوند.

• مشکلات بارداری

گرفتگی و درد عضلات واژن قبل از هفته ۳۷ بارداری می تواند علامت زایمان زودرس در زنان باردار باشد. این انقباض ها طبیعی بوده و دهانه رحم را برای زایمان آماده می کنند. کرامپ خفیف عضلات واژن در اوایل بارداری نیز علامت لانه گزینی جفت و نشان دهنده شروع بارداری است.

اما بعضی از گرفتگی های واژن در طول بارداری طبیعی نبوده و نشانگر مشکلاتی در بارداری هستند. مثلا کرامپ عضلات واژن در ۲۰ هفته اول بارداری اگر با درد شکمی، خونریزی یا لکه بینی همراه باشد، نشانه سقط جنین است. بارداری خارج رحمی نیز با علائمی مثل گرفتگی عضلات واژن و درد همراه است.

متخصص زایمان اصفهان | التهاب سرویسیت

• عفونت دهانه رحم (سرویسیت)

دهانه رحم بین رحم و کانال واژن قرار گرفته است. عفونت های باکتریایی، مقاربتی یا واکنش های آلرژیک در می توانند باعث ایجاد عفونت دهانه رحم شوند. التهاب دهانه رحم علاوه بر اسپاسم عضلات واژن معمولا با علائم دیگری نیز همراه است. مثلا درد موقع ادرار یا نزدیکی، ترشحات سبز، قهوه ای یا زرد رنگ واژن و بوی بد ترشحات واژن.

علاوه بر موارد ذکر شده، فشار به عضلات واژن حین کارهای سنگین، ایجاد زخم در ناحیه واژن، جا ماندن تامپون یا اشیاء خارجی در واژن، جراحی های لگنی و جراحی های ناحیه تناسلی نیز می توانند علت ایجاد اسپاسم عضلات واژن باشند.

 

 

مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید