کیست تخمدان در بارداری

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |کیست تخمدان در بارداری

آیا کیست تخمدان در بارداری خطرناک است؟

کیست تخمدان ،  بیماری شایع در بین زنان می باشد، کیست تخمدان در هر سنی ممکن است ایجاد شود، در نوزادان دختر، دختران نوجوان، بانوان در سنین باروری و یائسگی، کیست های تخمدانی مشاهده شده است. آیا همه کیست های تخمدان خطرناک هستند؟ آیا کیست های تخمدان در دوران بارداری خطرناکند؟ آیا با وجود کیست تخمدان می توان باردار شد؟ کیست های بارداری چه ویژگی هایی دارند؟

بسیار مهم است که قبل از هر چیزی با علائم کیست تخمدان آشنا شوید و به محض مشاهده و احساس این علائم، به پزشک معالج خود مراجعه نمایید و علائم را شرح دهید که تا بررسی ها و درمان لازم انجام گردد. این علائم عبارتنداز:

  • خونریزی های داخلی که سبب ضعف و بی حالی می شوند.
  • احساس درد و سنگینی در قسمت تحتانی شکم و نفخ شکم
  • احساس درد شدید ناگهانی در قسمت شکم و لگن
  • احساس درد همراه با تب و استفراغ
  • حالت تهوع ورنگ پریدگی
  • عادت ماهانه نامنظم
  • کم خونی های مزمن
  • احساس درد لگنی
  • ضعف و سرگیجه

کیست های بارداری چه ویژگی هایی دارند؟

اکثر خانم های باردار دارای کیست زرد هستند که در بیشتر موارد کمتر از ۵ سانت است. در برخی موارد اندازه این کیست ها به بیشتر از ۵ سانت می رسد که این نوع کیست ها، بیش از سه ماه عمر می کنند. کیست های تخمدان را در دوران بارداری براساس سایز، نوع و سن  کیست به صورت زیر دسته بندی می کنند.

سایز  کیست

پایین تر از ۵ سانت، مابین ۵ تا ۱۰ سانت، بالاتر از ۱۰ سانت

نوع کیست

ساده: کیست های ساده، مانند بادکنکی پر آب هستند.

پیچیده: کیست های پیچیده، مانند بادکنکی پر آب  می باشند که بادکنکی دیگر درونشان قرار دارد. وهمچنین این نوع کیست ها با یک حد فاصل مشخص به یکدیگر چسبیده هستند.

پیچیده با محتویات جامد: این کیست تخمدان مانند کیست پیچیده می باشد. اما این نوع کیست با حد فاصلی پهن تر، چندین بادکنک درون هم و همچنین دارای برآمدگی هایی در دیواره می باشد.

سن کیست

سه ماهه اول بارداری (کمتر از ۱۳ هفته) می باشد. سه ماهه دوم پیش از کامل شدن جنین (بین ۱۳ تا ۲۲ هفته)، سه ماهه دوم پس از کامل شدن جنین (بین ۲۲ تا ۲۶ هفته). سه ماهه سوم (پس از ۲۶ هفته) بر این اساس سن کیست در بارداری مشخص می شود.

بیشتر بخوانید : کیست شکلاتی تخمدان چیست ؟

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | آیا همه کیستهای تخمدان خطرناک هستند؟

آیا همه کیست های تخمدان خطرناک هستند؟

در این خصوص باید بگوییم که نوع کیست مهم می باشد. پزشک معالج سعی بر این دارد که اول نوع کیست را با سونوگرافی یا MRI مشخص کند. کیست‌های زیر ۵ سانتی متر برای بارداری مشکلی به وجود نمی آورند. فقط ممکن است بعد از حاملگی پاره شود یا دچار تورشن (پیچش به دور خود) شده که در آن صورت جراحی اورژانسی انجام می شود. ممکن است جراحی منجر به صدمه به جنین یا سقط شود. اما باید گفت که اگر کیست بزرگ‌تر از ۵ سانتی متر شود، سه ماه باید درمان صورت گیرد ولی اگر از بین نرود و یا بزرگتر شود، بهتر می باشد کیست تخمدان قبل از حاملگی با جراحی برداشته و بعد اقدام به حاملگی گردد.

برخی از کیست ها به دلیل سایز بزرگشان می توانند مشکلات فشاری را برای فرد به وجود آورند. بعضی دیگر همانند کیست شکلاتی می توانند منجر به نازایی شوند.

آیا با وجود کیست تخمدان می توان باردار شد؟

به طور کلی باید اذعان کرد که وجود کیست تخمدان منجر به نازایی در زنان نمی گردد. و در جواب این سوال باید گفت که میزان خطر کیست در بارداری بستگی به نوع، محل، اندازه و سن کیست و همچنین علائم و رفتار کیست دارد.کیست شکلاتی و سندرم تخمدان پلی کیستیک از نوع  کیست خطرناک برای  فرد باردار است.

همچنین این دو نوع کیست در بعضی از بیماران باردار منجر به ناباروری می شوند. اگر فرد باردار دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد، خطر ابتلا به دیابت ، فشار خون ، سقط یا زایمان زودرس در فرد افزایش می یابد. اما سایر کیست ها درمان می شوند، و در نهایت مادران بارداری موفق را پشت سر می گذارند.
کیست های بی خطر مثل درموئید، کیست های عملکردی و کیست آدنوما، هیچ  نقشی در بارداری ندارند. اما نیازمند درمان بوده و بهترین زمان درمان این کیست ها، قبل از بارداری است.

آیا کیست های تخمدان در دوران بارداری خطرناکند؟

باید گفت که کیست های تخمدان در دوران حاملگی ممکن است اختلالی ایجاد کنند. این خلل سالم بودن جنین را تحت الشعاع قرار می دهد. به یاد داشته باشید که می توان با بهره گیری از روش های نوین درمانی، تبعات این عارضه را کاهش داد و سلامت جنین را کنترل نمود .و در آخر باید گفت که در بیشتر موارد، کیست تخمدان باعث ناباروری نمی شود. اما در بعضی شرایط خاص می تواند باعث به خطر افتادن بارداری شود. پس حتما تلاش کنید که قبل از بارداری با مراجعه به پزشک متخصص مجرب، این مشکل را حل نمایید.

آیا کیست تخمدان منجر به درد در دوران بارداری می شود؟

کیست های تخمدان در دوران حاملگی بیمار، به دلیل پیچ خوردگی یا پارگی عوارضی مانند: درد در کف لگن ، سنگینی و نفخ شکم را در پی دارند. ناگفته نماند که  این کیست ها  معمولا تشخیص داده نمی شود، یعنی بیمار متوجه کیست خود نمی گردد. به همین علت توصیه می شود درصورت مشاهده و احساس خلل در سیکل های قاعدگی، احساس درد در زمان نزدیکی، لکه بینی، احساس فشار و احساس درد زیر شکم، به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. پزشک بررسی های لازم را انجام می دهد، سپس نوع کیست را تشخیص داده و درمان متناسب با آن را شروع می کند.

بررسی کیست سرطانی تخمدان

کیست های تخمدان نسبتاً شایع هستند. امکان دارد به طور طبیعی در طی زمان قاعدگی، تشکیل شود. در برخی موارد دیده شده است، کیست‌های تخمدانی که پس از دوره یائسگی ایجاد می‌گردند، بیشتر امکان دارد که تبدیل به سرطان تخمدان شوند. متاسفانه سرطان های تخمدان معمولا در اوایل بیماری بدون علامت هستند. این نوع کیست ها زمانی علائم خود را نشان می دهند که بیماری پیشرفت زیادی کرده باشد. برخی از مواقع علائم سرطان تخمدان گاهی به صورت گوارشی است، ولی لازم به ذکر است که مابقی کیست ها خطری ندارند .

هر کسی که دارای کیست تخمدان است و علائم شدید و همیشگی دارد، باید در اولین فرصت به پزشک زنان خود مراجعه نماید. در این موارد اصولا برای کیست‌ها، چکاپ و بررسی منظم انجام می شود. اگر کیست منجر به ایجاد علائم شدید گردد و یا حتی سرطانی شود یا مانع حاملگی بیمار باشد، پزشک به احتمال زیاد کیست را با جراحی خارج می کند.

در آخر باید تاکید کرد که افرادی را که سابقه ابتلا به کیست تخمدان دارند بهتر می باشد هر چند وقت یکبار مورد معاینه قرار بگیرند و درنهایت سونوگرافی انجام دهند. زیرا احتمال ابتلا به کیست در این اشخاص وجود دارد. همچنین برای محافظت از سلامتی خود، معاینات منظم لگن را انجام دهید. علائم نشان دهنده ی کیست تخمدان را جدی گرفته و بی اعتنایی نکنید. همانطور که گفتیم درمان کیست ها، بستگی به نوع و اندازه کیست و همچنین شدید، خفیف بودن بیماری دارد. بنا به تشخیص پزشک زنان و زایمان درمان را شروع کنید.

نکته ی مهم در این خصوص در جواب زنانی که فکر می کنند با وجود کیست نمی توانند باردار شوند، باید گفت که اصلا اینطور نیست که کیست باعث نازایی شود. بلکه می توان با وجود کیست تخمدان  نیز باردار شد اما دقت کنید که حتما تحت نظارت مداوم پزشکتان قرار بگیرید.

بروز سرطان تخمدان در بارداری

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید