خطرات کیست اندومتریوما

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان _ تخمدان پلی کیستیک

آیا کیست اندومتریوما خطرناک است؟

کیست اندومتریوما | یکی از انواع کیست های تخمدانی پیچیده، کیست اندومتریوما است. این نوع کیست روی تخمدانها رشد کرده و پر از مواد مایع یا نیمه جامد و خون است. به همین دلیل این کیست های خونی را با نام کیست شکلاتی هم می شناسند. تشکیل کیست شکلات وابسته به هورمون استروژن بوده و برای همین اغلب در سنین باروری دیده می شوند. حدود ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری دچار اندومتریوما می شوند و نگران بروز مشکلاتی مثل ناباروری، سرطان و یا خطرات دیگری هستند که ممکن است این نوع کیست ایجاد کند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به سوالات شما درباره خطرات کیست اندومتریوما بپردازیم.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | کیست کورپوس لوتئوم چیست؟

کیست اندومتریوما چیست؟

کسانی که مبتلا به بیماری آندومتریوز هستند، بافت آندومتر (لایه داخلی) رحمشان به طور غیرعادی به سمت تخمدان ها رشد کرده و منجر به تشکیل کیست تخمدان در دخترها و زنان می شود. هرچند کیست آندومتریوما با بیماری آندومتریوز متفاوت است اما علت ایجاد کیست اندومتریوم، آندومتریوز است. علائمی که این کیست ایجاد می کند بسیار شبیه بیماری آندومتریوز است.

علائم کیست اندومتریوما زنانی که کیست اندومتری دارند از دردهای لگنی و پریودهای دردناک رنج می برند. دیگر علائم رایج این بیماری عبارت است از:

 1. خونریزی شدید قاعدگی
 2. لکه بینی بین دو پریود
 3. ادرار و مدفوع دردناک

دردهای مقاربتی زنانی که با علائم خونریزی و درد شدید به همراه تب و استفراغ مواجه می شوند، باید سریعا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنند. این علائم در اثر قطع جریان خون به تخمدان یا پارگی کیست شکلات ایجاد می شوند.

آیا کیست تخمدان شکلاتی خطرناک است؟

در صورتی که کیست شکلات پاره شود، ترشحات داخل کیست روی اندام های لگنی پخش شده و منجر به چسبندگی، عفونت و درد شدید در ناحیه لگن می شود. دیگر خطرات کیست اندومتریوما عبارت است از:

 • افزایش خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • بهم خوردن تعادل هورمون های زنانه
 • کاهش احتمال باروری در زنان

آیا کیست آندومتریوما در تخمدانها باعث ناباروری می شود؟

کیست اندومتریوم همیشه با چسبندگی شدید لوله های رحمی همراه بوده و باعث نازایی بیمار می شود. بهتر است قبل از تصمیم به بارداری، آندومتریوز را که علت بروز کیست تخمدان شکلاتی است، درمان کنید. بعد از درمان کیست اندومتریوما می توانید بطور طبیعی یا با لقاح مصنوعی (IVF) باردار شوید.

کیست اندومتریوما و بارداری کیست آندومتریوم به روشهای زیر باروری زنان را تحت تاثیر قرار می دهد:

 1. جلوگیری از تخمک گذاری در تخمدانها
 2. ایجاد زخم در لوله های فالوپ و ممانعت از رسیدن اسپرم به تخمک
 3. جلوگیری از لقاح تخمکی به دلیل ترشحات کیست شکلات
 4. جلوگیری از لانه گزینی تخمک لقاح یافته بنابراین با درمان کیست اندومتریوما می توانید این موانع را برطرف کرده و باردار شوید.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |کیست شکلاتی تخمدان چیست ؟

آیا کیست اندومتری باعث سرطان می شود؟

شاید شما هم از آن دسته خانمهایی هستید که فکر می کنند، اندومتریوما سرطان است. اما طبق نظر دکتر منیژه جوانمرد، متخصص زنان و زایمان اصفهان فقط یک درصد از کیست های اندومتریوما سرطانی هستند. در صورتی که با بیوپسی یا نمونه برداری، کیست شما سرطانی تشخیص داده شود، اندومتریوم با جراحی برداشته می شود.

چگونه کیست شکلاتی را از بین ببریم؟

هر چه سریعتر برای درمان کیست آندومتریوم اقدام کنید، شانس باروری تان بیشتر می شود. این نوع کیست را می توان به روشهای زیر درمان کرد:

 • توقف قاعدگی با مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی، پروژسترون تزریقی، …
 • جراحی سیستکتومی برای کیست های بزرگ و با علائم شدید
 • جراحی لاپاراسکوپی یا لاپاروتومی
 • عمل هیسترکتومی
 • برداشتن تخمدانها

اگر بیمار بالای ۳۵ سال بوده و خانواده کامل باشد متخصص زنان و زایمان اصفهان  با توجه به شرایط بیمار، اندازه و وضعیت کیست شکلات و علائم بیمار روش درمان را انتخاب می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید