از جراحی کولپوسکوپی چه می دانید ؟

. متخصص زنان و زایمان اصفهان | از جراحی کولپوسکوپی چه می دانید ؟

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی روش تشخیصی است که برای شناسایی مشکلات دهانه رحم، سرطان دهانه رحم، زخمها و عفونتهای آن به کار می رود. این روش، معمولا زمانی اعمال می شود که جواب پاپ اسمیر شخص غیر طبیعی باشد و یا فرد، مشکوک به ابتلا به ویروس زگیل تناسلی باشند.

پاپ اسمیر تنها یک شیوه غربالگری است و برای مشکلات بالقوه دهانه رحم به کار می رود. پاپ اسمیر نمی تواند برای تشخیص دقیق زخمها و عفونتها به کار رود. بنابراین، برای تعیین عوامل اصلی پشت نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی، پزشک نیازمند بررسی دقیق تر دهانه رحم است. به همین منظور، معاینه پزشکی با نام کولپوسکوپی انجام می شود.

آشنایی با عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک شیوه روتین و معمول است و به ندرت عوارضی در بر دارد. در اصل کولپوسکوپی از نظر تهاجمی بودن هیچ تفاوتی با پاپ اسمیر ندارد. تفاوت اصلی این روش با پاپ اسمیر در دقت بالای آن است. در کولپوسکوپی پزشک دهانه رحم را از طریق دستگاهی با قدرت دید میکروسکوپی (که همان دستگاه کولپوسکوپ است) بررسی می کند. در صورت نیاز بخشهای مشکوک را با اسپری رنگ آمیزی می کند و نمونه گیری می کند. هیچکدام از مراحل فوق عوارض خاصی ندارند مگر قسمت نمونه گیری (بیوپسی).

در اصل عوارض مشابهی بین کولپوسکوپی و پاپ اسمیر وجود دارند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

 • احتمال دارد در حین نمونه برداری، کمی درد احساس کنید. این درد معمولا حین بیوپسی اتفاق می افتد. با اینحال بسیار درد خفیفی است و حتی از درد آمپول هم کمتر است.
 • اگر مراجعه کننده تحت بیوپسی (نمونه برداری از بافت مشکوک دهانه رحم) قرار گرفته باشد، ممکن است پس از بین رفتن اثر داروی بی حسی، کمی درد همانند درد قاعدگی را تجربه کند.
 •  ممکن است تا چند روز بعد از نمونه برداری ترشحات قهوه ای یا سیاهی داشته باشید که شبیه به دانه های قهوه باشند. نگران نباشید، این ترشحات در طی حداکثر ۵ روز از بین می روند.
 •  لکه بینی و خونریزی مختصر در حین کولپوسکوپی توام با بیوپسی هم وجود دارد، لذا پیشنهاد می شود همراه خود نوار بهداشتی به همراه داشته باشید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | از جراحی کولپوسکوپی چه می دانید ؟

خطرات کولپوسکوپی در دوران بارداری – اجازه دهید همینجا خیالتان را راحت کنیم!

انجام عمل کولپوسکوپی در طی بارداری کاملا ایمن است. بیوپسی در حین بارداری ریسک بسیار کمی دارد، اما به هرحال در صورت ضروری نبودن، ممکن است پزشک شما انجام کولپوسکوپی را تا پس از زایمان به تاخیر بیندازد. افراد باردار ممکن است پس از انجام کولپوسکوپی خونریزی بیشتری نسبت به افراد غیر باردار داشته باشند. دلیل این اتفاق افزایش تامین خون دهانه رحم در طی بارداری است.

 1. نگران نباشید، کولپوسکوپی و انجام بیوپسی بر توانایی باروری شما تاثیری نخواهد داشت.
 2. کولپوسکوپی در دوران بارداری هیچ خطری ندارد، چه برای مادر و چه برای نوزاد
 3. در اکثر موارد، مزایای انجام کولپوسکوپی بسیار بیشتر از ریسک های مرتبط با آن است. درباره نگرانی هایی که در رابطه با انجام کولپوسکوپی دارید با پزشکتان مشورت کنید.

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یکی از روش‌های تشخیص معاینه رحم، واژن و دهانه واژن است. این روش معاینه به پزشک این امکان را می‌دهد که بتواند بیماری‌های مرتبط با رحم به خصوص سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد.

در جلسه کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

در اولین جلسه معاینه کولپوسکوپی، بهتر است چند دقیقه زودتر خودتان را به مطب یا بیمارستان برسانید تا عجله نداشته باشید و احساس کنید که وقت کافی دارید. حتی می‌توانید یکی از بستگان یا دوستان خود را به همراه خود ببرید. یادتان باشد که حتما در اولین مراجعه سوالات خود را روی یک کاغذ بنویسید یا در ذهن داشته باشید و به محض اینکه وارد اتاق دکتر شدید، حتما از او بپرسید.

بعد از مراجعه به پزشک، در اولین قدم، پزشک در مورد سوابق و بیماری‌هایی که داشته‌اید، از شما سوال می‌پرسد. او از شما می‌خواهد که به اتاق رختکن بروید و جوراب، شلوار و لباسهای زیر خود را در بیاورید. حتی برای اینکه راحتی بیشتری در حین معاینه داشته باشید، می‌توانید دامن بپوشید.

ابتدا با استفاده از دستگاه اسپکولوم دهانه واژن شما باز می شود. سپس با کمک دستگاه کولپوسکوپ، داخل واژن شما توسط پزشک معاینه می‌شود و در صورت دیدن هر سلول غیرعادی، آن را با اسپری رنگ آمیزی می کند. بعد از این کار، پزشک از نقاط مشکوک مورد نظر نمونه برداری می‌کند و نمونه ها را به آزمایشگاه می‌فرستد تا بر اساس نتیجه، بهترین درمان برای بیمار در نظر گرفته شود. این تست حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و شما می‌توانید همان روز به منزل برگردید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | کولپوسکوپی

اگر قبل از کولپوسکوپی اضطراب داشتم چکار کنم؟

بسیاری از زنان، قبل از معاینه کولپوسکوپی، نگرانی‌های زیادی دارند. این نگرانی‌ها باعث می‌شوند که فرد احساس آشفتگی داشته باشد، در تمرکز کردن و خوابیدن مشکل داشته باشد و حتی ممکن است در حین معاینه درد بیشتری احساس کند. برای اینکه بتوانید اضطراب خود را کنترل کنید و احساس بهتری قبل از کولپوسکوپی داشته باشید، می‌توانید کارهای زیر را امتحان کنید:

 •  از پزشک زنان بخواهید بروشور یا موارد مهمی را در مورد کولپوسکوپی در اختیارتان قرار دهد تا در این زمینه اطلاعات لازم را داشته باشید.
 •  در مورد نگرانی و استرس خود با پزشک صحبت کنید و حتما هر سوالی در این مورد دارید از او بپرسید.
 • سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که شما را آرام می‌کنند و برایتان مفید هستند. (یوگا، مدیتیشن و تفریح با دوستان صمیمی می‌توانند استرس شما را کم کنند.)

پس از کولپوسکوپی چه مراقبت هایی نیاز است؟

پس از کولپوسکوپی استراحت خاصی نیاز نیست مگر اینکه در حین کولپوسکوپی برای شما بیوپسی رحم (برداشتن تکه ای از بافت جهت انجام آزمایشات بیشتر) انجام شده باشد و اگر بیوپسی برای شما انجام نشده باشد، می توانید به فعالیت های روزانه خودتان ادامه دهید.

 1.  اگر بیوپسی برای شما انجام شده باشد، نیاز است که فعالیت خود را محدود کنید تا دهانه رحم شما بهبود یابد.
 2. حداقل برای یک تا دو هفته چیزی را داخل واژن خودت نکنید.
 3.  همچنین یک الی دو هفته (بسته به نوع بیوپسی) رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.
 4.  به مدت یک الی دو هفته از دوش واژن یا تامپون استفاده نکنید.

 

مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید