کم‌ خونی در دوران بارداری _ آنچه لازم است بدانید :

متخصص زنان و زایمان اصفهان | کم‌ خونی در دوران بارداری

انواع کم خونی در بارداری چیست؟

کم‌ خونی در دوران بارداری | امکان وقوع انواع مختلفی از کم‌خونی در دوران بارداری وجود دارد. برای مثال:

  1. کم‌خونی فقر آهن در بارداری
  2. کم‌خونی ناشی از فقر فولات
  3. کم‌خونی ناشی از فقر ویتامین B12

فقر آهن در بارداری

کمبود آهن در بدن برای تولید هموگلوبین می‌تواند موجب بروز کم‌خونی شود. در این نوع مشکل، خون نمی‌تواند اکسیژن کافی را به بافت‌های موجود در بدن برساند. فقر آهن شایع‌ترین علت کم خونی در بارداری به شمار می‌رود.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | کم‌ خونی در دوران بارداری

فقر فولات

فولات ویتامینی است که به طور طبیعی در موادی مانند سبزیجاتی با برگ‌های سبز وجود دارد. این ماده نوعی ویتامین B است که بدن برای تولید سلول‌های تازه از جمله گلبول‌های قرمز به آن نیاز دارد.

در دوران بارداری، زنان به فولات بیشتری نیاز دارند اما همیشه، مقدار لازم از این ویتامین را از راه رژیم غذایی‌شان دریافت نمی‌کنند. اگر چنین چیزی رخ بدهد، بدن نمی‌تواند گلبول‌های قرمز کافی تولید کند و اکسیژن را به بافت‌های نقاط مختلف خود برساند.

اینجا است که پای فولات ساخته‌شده و مصنوعی به نام اسید فولیک به میان می‌آید. فقر فولات مشکلی جدی است و می‌تواند به طور مستقیم، باعث بروز عوارضی مانند وزن اندک نوزاد یا ناهنجاری‌های لوله‌های عصبی او شود.

فقر ویتامین B12

بدن برای تولید گلبول‌های قرمز به ویتامین B12 هم نیازمند است. نبود موادی مانند گوشت، مرغ، فرآورده‌های لبنی و تخم مرغ در رژیم غذایی زنان باردار باعث بروز کم خونی در بارداری می‌شود. زنان مبتلا به این نوع از کم‌خونی گاهی نوزادانی با مشکلات سیستم عصبی به دنیا می‌آورند یا زایمان زودرس را تجربه می‌کنند.

کم خونی فیزیولوژیک در بارداری چیست؟

در دوران بارداری، حجم پلاسما نسبت به افزایش توده گلبول‌های قرمز بیشتر می‌شود و افزایش پیدا می‌کند. این وضعیت باعث بروز کم‌خونی رقیق می‌شود که به آن کم‌خونی فیزیولوژیک هم می‌گویند.

کم خونی تالاسمی مینور در بارداری چیست؟

زنانی که به تالاسمی مینور مبتلا هستند، علائم ناشی از این نوع کم‌خونی را در دوران بارداری بیشتر تجربه می‌کنند. برای همین باید حتماً زیر نظر پزشک معالج قرار بگیرند و اوضاع را به دقت مراقبت کنند.

کم‌خونی در سه ماه اول
نشانه‌های مشکل‌زای ناشی از کم‌خونی در سه ماهه نخست بارداری کمتر خود را نشان می‌دهند.

کم‌خونی در سه ماه دوم
علائم کم‌خونی تالاسمی مینور در نیمه دوم سه ماهه دوم بیشتر نمود پیدا می‌کنند.

کم‌خونی در سه ماه سوم
در اوایل سه ماهه سوم هم عوارض و نشانه‌های کم‌خونی تالاسمی روی وضعیت مادر اثرگذار هستند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | از هموروئید در بارداری چه می دانید؟

تشخیص کم خونی در بارداری چگونه است؟

برای تشخیص کم خونی در حاملگی از آزمایش سی‌بی‌سی (CBC) یا شمارش کامل خون استفاده می‌شود. این آزمایش در مراحل اولیه بارداری صورت می‌گیرد و برای ارزیابی موارد زیر کاربرد دارد:

شمار گلبول‌های قرمز چقدر است و شکل و ظاهرشان چگونه است.
بدن چقدر آهن ذخیره دارد.
سطح ویتامین B12 و B9 چقدر است.

رابطه کم خونی مرد و بارداری چیست؟

اگر مردان دچار فقر آهن باشند، امکان ابتلا به کم‌خونی در آنها وجود دارد و این موضوع می‌تواند باعث ناباروری شود. وجود سابقه کم‌خونی در پدر روی نوزاد هم اثرات منفی می‌گذارد. برخی از انواع کم‌خونی ارثی هستند و از همین روی، اگر مرد در رابطه دچار کم‌خونی است، باید بدانید که چنین وضعیتی می‌تواند نوزاد را تحت تأثیر قرار بدهد.

پیشگیری از کم خونی در بارداری چطور است؟

مصرف روزانه دست‌کم، ۳۰ میلی‌گرم آهن می‌تواند مانعی برای ابتلا به کم خونی در بارداری باشد. اگر نمی‌توانید چنین مقداری از آهن را در رژیم غذایی‌تان قرار بدهید، باید با متخصص زنان و زایمان اصفهان درباره مصرف مکمل‌های جانشین صحبت کنید.

مصرف ویتامین‌های لازم برای ورود به دوران بارداری را هم فراموش نکنید. این ویتامین‌ها را پیش از اقدام برای حاملگی استفاده کنید. ویتامین‌ها باید با نظر متخصص زنان و زایمان اصفهان تجویز و مصرف شوند. برخی از انواع آنها فاقد آهن کافی هستند.

یادتان باشد که امکان دارد، تمام نکات مراقبتی برای حفظ آهن را همچنان انجام بدهید اما باز هم دچار کم خونی در بارداری شوید. این مشکل در نتیجه افزایش حجم خون رخ می‌دهد و گاهی اجتناب‌ناپذیر است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | اسید فولیک

درمان کم خونی در بارداری چگونه است؟

درمان کم خونی در بارداری وابسته به شدت آن است. به این نکات دقت کنید:

کم‌خونی خفیف تا متوسط؛ برای رفع این مشکل معمولاً مکمل‌های ویتامین و آهن تجویز می‌شوند تا به بدن ویتامین B12، آهن و اسید فولیک کافی برسد.
کم‌خونی شدید؛ امکان دارد که نیاز به تزریق خون به بدن زن باردار پیش بیاید.
درمان طبیعی کم خونی در بارداری
برای پیش‌برد بارداری در مسیری مطلوب از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. منظور چیست؟ یعنی رژیمی که در آن، مواد حاوی آهن موجود است، سلامت به شمار می‌رود و مصرف مایعات هم در جریان است.

یکی از روش‌های ساده و طبیعی برای درمان کم‌خونی هم استراحت کافی است. فرد باید در کنار مصرف مکمل‌های تجویزی از سوی پزشک و توجه به رعایت رژیمی سالم، بدن را در وضعیت آرامی قرار بدهد و به اندازه لازم و کافی استراحت کند.

قرص کم خونی در بارداری

برای جبران کم خونی در بارداری باید با مشورت پزشک در مسیر درمان قدم بردارید. در بیشتر موارد، مصرف قرص‌های آهن و مکمل‌های اسید فولیک تجویز می‌شود. ضمن اینکه مکمل‌ها و قرص‌های ویتامین مخصوص هم مصرف می‌شوند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | برای درمان کم خونی در بارداری چه بخوریم؟

برای درمان کم خونی در بارداری چه بخوریم؟

بهترین روش خانگی برای درمان کم خونی در بارداری هم این است که از وجود آهن، اسید فولیک و ویتامین B به مقدار کافی در رژیم غذایی خود مطمئن شوید. مصرف موادی مانند اسفناج، گوشت گاو بدون چربی و بوقلمون در این زمینه بی‌اثر نخواهد بود. مرکبات، گوجه‌فرنگی و فلفل هم حاوی ویتامین C هستند و به جذب آهن در بدن کمک می‌کنند.

تاثیر کم خونی در بارداری بر جنین چیست؟

اگر مادر دچار کم‌خونی باشد، احتمال اینکه نوزاد هم با همین مشکل به دنیا بیاید وجود خواهد داشت. بروز مشکلاتی در خلال رشد بچه هم بعید نیست. در واقع، کم‌خونی در بارداری روی روند رشد نوزاد اثر خواهد گذاشت. در آینده، فرایند تکمیل رشد بچه با تأخیر روبه‌رو خواهد شد و از حالت و مسیر طبیعی دور می‌ماند.

حتی امکان دارد که مشکلاتی در سیستم عصبی بچه به وجود بیاید یا نقص‌هایی در بخش نخاع داشته باشد. برای همین است که توجه به مقوله کم‌خونی در حاملگی بسیار مهم است.

تاثیر کم خونی در ناباروری زنان چیست؟

در بسیاری از موارد، رابطه میان کمبود آهن و ناباروری نادیده گرفته می‌شود. باید بدانید که رابطه مستقیمی میان این‌ها موجود است. کمبود آهن و اثرگذاری آن روی وضعیت کم‌خونی یا همان آنمی می‌تواند مشکلات جدی دیگری مانند سقط جنین و زایمان زودرس را هم در کنار به دنیا آوردن نوزادی کم‌وزن به همراه بیاورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید