آشنایی با انواع مختلف ژل‌های لوبریکانت

متخصص زنان اصفهان | ژل‌های لوبریکانت

انواع مختلف ژل‌های لوبریکانت

ژل‌ لوبریکانت انواع مختلفی دارند و شامل چند دسته می‌شوند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

  • ژل‌ لوبریکانت بر پایه آب

از این نوع ژل‌ها در روابط جنسی استفاده می‌شوند. و با کاهش اصطکاک، باعث کاهش درد ناشی از خشکی واژن می‌شوند .و به دلیل خاصیت روان کنندگی، از پاره شدن کاندوم جلوگیری می‌کنند. همچنین این ژل‌ها در پزشکی کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال متخصص زنان برای سهولت معاینه و یا سونوگرافی از این نوع ژل استفاده می‌کند. و در زمان معاینات مقعدی نیز استفاده از این ژل مانع از آسیب دیدن این ناحیه می‌شود. علاوه بر این، این ژل‌ها باعث ایجاد حساسیت نمی‌شوند. به راحتی شسته شده و خاصیتشان را سریع از دست نمی‌دهند. همچنین به دلیل داشتن مواد آنتی باکتریال، از بروز عفونت جلوگیری می‌کنند.

متخصص زایمان اصفهان | ژل لوبریکانت

  • ژل‌های لوبریکانت بر پایه روغن

ژل‌های روغنی معمولا حاوی ویتامین E، روغن نارگیل و وازلین هستند و با یک بار استفاده از بین نمی‌روند و به راحتی پاک نمی‌شوند. از آنجایی که اکثر بانوان به ویتامین E و وازلین حساسیت دارند، نباید از این نوع ژل‌ها در روابط جنسی استفاده کرد. ژل حاوی روغن نارگیل، می‌تواند PH واژن را تغییر دهد و باعث افزایش احتمال ابتلا به واژینوز باکتریال شود. علاوه بر این، این ژل‌ها باعث آسیب دیدن کاندوم شده و احتمال پاره شدن آن را بالا می‌برند.

  • ژل‌ لوبریکانت بر پایه سیلیکون

این نوع ژل نسبت به ژل‌های لوبریکانت بر پایه آب، غلظت، دوام و روان کنندگی بیشتری دارند، به راحتی تمیز نمی‌شوند و باعث ایجاد یک لایه نازک روی سطح مورد نظر می‌شوند و به این ترتیب، محیطی را برای رشد باکتری‌ها و آلودگی فراهم می‌کنند، در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت را بالا می‌برند.

استفاده از این نوع ژل همزمان با سایر محصولات سیلیکونی توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند باعث ایجاد واکنش شیمیایی شود اما استفاده از کاندوم لاتکس بلامانع است و باعث ایجاد مشکل نمی‌شود.

متخصص زنان اصفهان | ژل لوبریکانت

  • لوبریکات طبیعی

استفاده از برخی مواد طبیعی در افرادی که به سایر ژل‌های لوبریکانت حساسیت دارند می‌تواند مؤثر باشد. برای مثال روغن نارگیل گزینه مناسبی است اما باید توجه داشت که استفاده همزمان آن با کاندوم، باعث افزایش احتمال پارگی کاندوم می‌شود.

 

دکتر نرگس علیان

 

متخصص زایمان اصفهانمتخصص زنان اصفهان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید