نکاتی پیرامون پریود نشدن بعد از زایمان

متخصص زنان و زایمان اصفهان | دلیل طولانی شدن قاعدگی

پریود نشدن بعد از زایمان تا چند وقت طبیعی است؟

اگه تازه زایمان کردی، باردار هستی و یا قصد بارداری داری، بهت پیشنهاد می کنیم این مقاله رو بخونی. اینطوری برات مشخص میشه که پریود نشدن بعد از زایمان تا چند وقت طبیعیه و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنین. با ما در سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان همراه باشید تا این موضوع رو بررسی کنیم.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


علت پریود نشدن بعد از زایمان چیست؟

در زمان بارداری به خاطر تغییرات هورمونی و جایگزینی سلول تخم در رحم، پریود قطع شده و مادر باردار تا زمان زایمان خونریزی پریود رو نداره و بلافاصله با زایمان و خروج جفت خونریزی شروع می شه. خونریزی بعد از زایمان ممکنه چند روز تا چند هفته بعد از زایمان طول بکشه. البته تا ۱۰ روز بعد از زایمان خونریزی تموم میشه ولی ترشحات تا ۶ هفته باقی می مونه.

بعد از یک هفته ترشحات خونی و قرمز رنگ به تدریج کم رنگ می شه و به رنگ قهوه ای، زرد و سفید تغییر رنگ میده و بعد از ۶ هفته همه ی ترشحات قطع خواهند شد. مهم ترین علت پریود شدن یا نشدن بعد از زایمان به میزان هورمون های بدن بستگی داره ولی به طور کلی می توان گفت شروع خونریزی بعد زایمان به دلایلی بستگی دارد که در ادامه بررسی میکنیم.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | پریود نشدن بعد از زایمان

تغییرات هورمونی یکی از مهمترین عوامل در نامنظم بودن پریود تغییرات هورمونیه.

در دوران بارداری، در زمان زایمان، شیر دهی و بعد از زایمان این تغییرات همچنان وجود دارن. تغییرات وزن در بارداری افزایش وزن زیادی به وجود میاد. بعد از زایمان هم به خاطر نگه داری از نوزاد، شیر دهی و بی خوابی ها ممکنه وزن به طور ناگهانی کاهش پیدا کنه و باعث تغییرات هورمونی مخصوصا استروژن بشه. این تغییرات باعث پریود نشدن مادر خواهد شد.

کاهش وزن در اثر بی خوابی ورزش

ورزش بدون آمادگی بدنی و به صورت حرفه ای و ورزش های سنگین باعث بی نظمی و حتی پریود نشدن بعد از زایمان خواهد شد. بیماری غده تیروئید در صورت سابقه بیماری مثل کم کاری تیروئید یا تنبلی تخمدان قبل از بارداری، ممکنه پریود نشدن بعد از زایمان اتفاق بیفته.

تغذیه انحصاری با شیر مادر

اگه مادر، نوزادش رو فقط با شیر خودش تغذیه کنه، ممکنه تا ۶ ماه بعد از زایمان پریود نشه. شیر دهی باعث افزایش هورومن پرولاکتین در بدن مادر میشود.هورمون پرولاکتین از تخمک گذاری جلوگیری کرده و در نتیجه دروه ی ماهیانه ی به تاخیر میافتد.

استرس

استرس یه عامل مهم در تغییرات سیکل پریود محسوب می شه. بعد از زایمان هم همین تاثیر رو داره. استرس هم بر روان و هم جسم فرد تاثیر میذاره.

تاثیر زایمان طبیعی بر میزان خونریزی ممکنه این سوال به وجود بیاد که زایمان طبیعی یا سزارین در خونریزی بعد از زایمان نقش داره یا خیر؟ زایمان طبیعی و سزارین بر میزان خونریزی بعد از زایمان تاثیر گذاره. با عمل سزارین به خاطر اینکه جفت به طور کامل خارج شده و باقی مانده ای در رحم نداره، بعد از خروج جنین و جفت داخل رحم چک شده و پاک میشه. بنابراین میزان خونریزی هم به علت کاهش قطر دیواره رحم کمتر خواهد بود.

تغییر سیکل قاعدگی فردی که قبل از بارداری پریودهای منظمی داشته، بعد از زایمان هم پریودهای منظمی خواهد داشت ولی این منظم بودن سیکل پریود به میزان هورمون ها بستگی داره. زمانی که فرد باردار می شه، تغییرات زیادی در میزان هورمون ها به وجود میاد و قاعدگی متوقف می شه. تغییر سیکل قاعدگی با زایمان به علت افزایش هورمون پرولاکتین که برای شیر دهی لازمه، سیکل قاعدگی تغییرات زیادی می کنه.

میزان خونریزی در اولین سیکل قاعدگی بعد از زایمان ممکنه کمی کمتر و یا حتی بیشتر باشه یا با لخته های کوچک همراه باشه ولی درد در اولین پریود بعد از زایمان به علت کشیدگی عضلات رحم کمتر حس خواهد شد. از طرفی به علت تغیرات به وجود آمده در رحم و آزاد شدن هورمون هایی برای بازسازی آن ممکن است هر گونه تاثیری را بر زمان پریود شما داشته باشد.

معمولا پس از زایمان بینظمی هایی در دوره های اول قاعدگی وجود دارد به این ترتیب که ممکن است دوره ی اول ۲۸ روزه، دورهی دوم ۲۸ روز و دورهی سوم ۳۲ روز طول بکشد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لخته خون در پریود

برای داشتن پریود منظم بعد از زایمان چه کارهایی انجام دهیم؟

  1.  ورزش منظم و مناسب
  2. دوری از استرس
  3.  استفاده از مواد غذایی و میوه و سبزی فراوان
  4.  استفاده ازآهن و ویتامین ها ( مخصوصا ویتامین D و گروه B )
  5.  عدم استفاده از تامپون در زمان پریود بعد از زایمان (به خاطر افزایش عفونت مخصوصا در ۶ هفته اول بعد از زایمان)

آیا با وجود پریود نشدن بعد از زایمان نیاز به جلوگیری هست؟

بعد از تخمک گذاری در صورت عدم تلاقی با اسپرم، تخمک آزاد شده از بین میره و بعد از ۱۴ روز پریود اتفاق میفته. زمانی که بعد از زایمان پریود رخ نمیده، امکان بارداری وجود داره و جلوگیری از بارداری لازم و ضروریه. پریود نشدن بعد از زایمان و نیاز به جلوگیری به علت ترکیبات استروژنی قرص های ضد بارداری، در زمان شیر دهی نمی شه از این قرص ها استفاده کرد. بهتره از قرص های مینی پیل که فقط شامل ترکیبات پروژسترونیه استفاده بشه ولی باید به این نکته دقت کرد که این قرص ها باید در زمان و ساعت مشخص و بدون قطع، مصرف بشن.

در چه زمانی با اولین خونریزی بعد زایمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگه با اولین خونریزی بعد از زایمان، چنین علایمی وجود داشت، لازمه که به پزشک مراجعه بشه: خونریزی شدید و درد ناگهانی (خونریزی شدید یعنی نیاز به تعویض پد بهداشتی کمتر از یه ساعت) دفع لخته های بزرگ در زمان خونریزی پریود بی حالی، سرگیجه شدید و سردرد علائم عفونت ادراری مثل سوزش و درد علایم عفونت رحمی مثل درد، سوزش، بوی بد و … علائم عفونت با تب بالای ۳۸ درجه.

قطع ناگهانی پریودها وقتی به طور مرتب شروع شده باشه. خروج تکه هایی از پرده های جنینی و یا جفت همراه با خونریزی قطع نشدن خونریزی پریود بعد از ۷ تا ۱۰ روز قطع نشدن خونریزی روشن بعد از دوهفته احساس تنگی نفس ضربان قلب سریع و نامنظم درد یک طرفه یا دوطرفه در شکم در صورت داشتن علائم فوق ابداً به خود درمانی و درمان های خانگی فکر نکنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید