دلایل بروز پریود سنگین چیست ؟

متخصص زایمان اصفهان | پریود سنگین

علت پریود سنگین

علت پریود سنگین لزوما قابل تشخیص نیست اما در برخی موارد عواملی مانند فیبروم و آندومتریوز در علت پریود سنگین دخالت دارند. اگر علائمی مانند درد پریود یا خونریزی بین پریودها را تجربه می کنید و یا اگر پریود شما سنگین تر شده است حتما با متخصص زنان خود مشورت کنید. بر اساس تشخیص علت پریود سنگین می توان درمان هایی برای آن ارائه داد، گزینه هایی مانند استفاده از انواع کنتراسپتیوها به فرم قرص یا دستگاه درون رحمی، مصرف داروهایی مانند ترانگزامیک اسید و یا انجام جراحی.

اغلب خانم ها کمتر از ۱۶ قاشق غذاخوری معادل ۸۰ میلی لیتر خون در هر قاعدگی از دست می دهند. در پریود سنگین مقدار خونریزی بیش از این مقدار است و یا اینکه بازه خونریزی بیش از ۷ روز ادامه می یابد. در تعریف این عارضه می توانید به این موارد توجه داشته باشید:

  • آیا به هنگام خوابیدن، بستر شما خونی می شود؟
  • آیا در هر نوبت به دلیل شدت خونریزی باید دو نوار بهداشتی را همزمان استفاده کنید؟

 متخصص زنان اصفهان | دلایل بروز پریود سنگین چیست ؟

 

عوامل افزایش دهنده :

علت پریود سنگین در حدود نیمی از خانم ها قابل تشخیص نمی باشد . برخی موارد که در تعریف علت پریود سنگین مطرح می شود عبارت است از:

  1. فیبروم : فیبروم ها توده های غیر سرطانی می باشند که در اطراف رحم ایجاد می شوند و پریودها و خونریزی های سنگینی را به دنبال دارند.
  2. آندومتریوز : در این بیماری لایه آندومتریوم رحم در فضایی بیرون این ارگان یافت می شود. و سبب ایجاد پریودهای دردناک و خونریزی های سنگین می شود.
  3. بیماری التهابی لگن : بیماری التهابی لگن در اثر ابتلا به عفونت در مسیر دستگاه تناسلی از جمله رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها روی می دهد و درد لگن، خونریزی بعد نزدیکی جنسی یا بین پریودها و یا ترشحات واژینال و تب را همراه دارد.
  4. پولیپ آندومتر : این نوع پولیپ ها غیر سرطانی بوده و در رحم یا دهانه رحم ایجاد می شوند.
  5. سرطان رحم : شایع ترین علامت سرطان رحم خونریزی غیر نرمال مخصوصا بعد از دوران یائسگی می باشد.
  6. سندرم تخمدان پلی کیستیک : سندرم تخمدان پلی کیستیک بر عملکرد تخمدان ها تاثیر گذاشته و منجر به بروز پریودهای نامنظم و سنگین می گردد.
  7. بیمار وان ویلبراند : این بیماری نوعی اختلال در لخته خون می باشد که در علت پریود سنگین دخالت دارد.
  8. هایپوتیروئیدیسم و دیابت : در این شرایط غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند و بنابراین علائمی مانند خستگی، اضافه وزن و پریود سنگین ممکن است مشخص گردد. لازم به ذکر است که دیابت نیز می تواند دخالت داشته باشد.

علاوه بر این موارد برخی داروها نیز در علت پریود سنگین نقش دارد. داروهایی که برای پیشگیری از ایجاد لخته های خون استفاده می شود، همچنین برخی داروهای به کار رفته در شیمی درمانی و در ۳ تا ۶ ماهه اول قرار دادن دستگاه آی یو دی ممکن است فرد پریود سنگین را تجربه کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید