پریود در بانوان شاغل و محیط کار

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پریود در بانوان شاغل و محیط کار

محیط کار و پریود بانوان شاغل

پریود در بانوان شاغل | تحمل روزهای پریود برای اغلب خانم ها سخته. همه خانم ها ترجیح میدن که این روز ها رو در آرامش کامل و در حال استراحت سپری کنند. با این حال خانم ها هم به اندازه ی آقایون در جامعه فعال هستند. همین مسئله باعث میشه گاهی مجبور بشن با وجود حال بد ناشی از پریودی، سرکار حاضر بشن!

اگه شما هم یک خانم شاغل باشید، حداقل یک بار در این موقعیت سخت قرار گرفتید. در دوران پریود فارغ از حال بد جسمی، شرایط نامساعد روحی هم برخی افراد رو تحت فشار قرار میده. شما مجبورید مثل همکاران دیگه تون که هیچ مشکل جسمی ندارن با صبر و حوصله کارتون رو انجام بدید.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | پریود در بانوان شاغل و محیط کار .

آیا تغییرات هورمونی برای اشتغال مفیده؟

مطالعات نشون میدن استروژن و پروژسترون که دو هورمون اصلی دوران قاعدگی هستن، تاثیر زیادی بر سیستم اعصاب و روان زنان می ذارن. نمیشه گفت این عدم تعادل هورمونی صرفا تاثیرات منفی بر حال خانم ها داره؛ اتفاقا درصورتی که نسبت به ۴ مرحلهی قاعدگی آشنایی کافی داشته باشید و شرایط جانبی از جمله تغذیه، استرس، ورزش و… رو در کنترل شرایط لحاظ کنید، بازدهی شما بالاتر هم میره.

مراحل چرخه قاعدگی در بانوان هر مرحله از چرخه ی هورمونی، توان مغزی فوق العادهای رو به زنان ارائه می کنه. خانم ها همیشه مدل زندگیشون را براساس برنامه ی ۲۴ ساعته ی بیوشیمی مردانه تنظیم کردن؛ اما دیگه وقتش رسیده که این رویه رو متوقف کنن. هر خانمی باید یاد بگیره که با شناخت توانایی هاش در هر مرحله، میتونه بهترین بهره وری و موفقیت رو برای خودش رقم بزنه در ادامه مراحل مختلف چرخه قاعدگی رو بررسی میکنیم.

مراحل مختلف چرخه قاعدگی

مراحل چرخه قاعدگی دوره ی فولیکولار (از ابتدای قاعدگی تا ۱۰ الی ۱۴ روز بعد) در این دوره است که زنان به شدت تمایل به امتحان چیزهای جدید دارن و خلاقیتشون بیشتر میشه. اگر یک خانم بخواد روی پروژه های جدید کار کنه، یک سرمایه گذاری رو امتحان کنه و اتفاقات بزرگی رو برای خودش رقم بزنه این دوره مناسبترین زمان ممکن برای این کارهاست!

دوره ی تخمک گذاری (از روز ۱۵ تا ۱۷) نسبت به سایر مراحل قاعدگی کوتاه تر هستش اما در این دوره مهارتهای ارتباطی زنان بهتر بروز می کنه و تمایلشون به کارهای گروهی بالا میره. پیشنهاد میشه عقد قرارداد و گفت وگوهای اثرگذار رو در این روزها برنامه ریزی کنید.

دوره ی لوتئال (روزهای ۱۸ تا ۲۸ قاعدگی) میشه گفت خانم ها در این موقعیت قدرتمندتر هستند و به خوبی از عهده تکمیل کارها برمیان. تمرکز و توجه به جزئیات کوچکتر خیلی بیشتره. در نتیجه انجام امور حسابداری، گزارش کار آخر هفته و موارد مشابه در این دوره می تونه مفیدتر واقع بشه.

فاز قاعدگی (از ۱ تا ۵ روز) بهترین زمان ارزیابی عملکرد خواهد بود. چون بینش و تفکر شما به اوج خودش میرسه. نیم کره ی چپ و راست به شکل جالب توجهی با هم ارتباط دارن و تحلیل ها و مهارت های شهودی شما در این مرحله بسیار قوی عمل میکنه. بهتره سیکلِ ماه گذشته خودتون رو بررسی کنید و اگر تجربیات شما با ویژگی های ذکر شده تطبیق داره، برنامه ریزی هدفمند خودتون رو شروع کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | پریود در بانوان شاغل و محیط کار

در دوران پریود در محل کار چه کنیم؟

مهمترین نکته در مدیریت این دوران، پذیرش این خصلت زنانه و عدم شرمساری و خجالت زدگی در برابر تغییراتی است که تجربه میکنید. رعایت این نکته میتواند آرامش شما را تا حد زیادی تامین کند. لزوم پیشبینی مرخصی های ساعتی برای ایام قاعدگی بانوان گاهی حضور در جلسات، کمک به مشتری و حتی رفت و آمد در محل کار دشواره، تا حدی که برخی افراد قادر به راه رفتن نیستن.

بر اساس نتایج تحقیقات، زنان به دلیل گرفتگی های قاعدگی، هرساله حدود ۹ روز کارایی و بهره وری خودشون رو از دست میدن. این فشار میتونه با غیرمنعطف بودن شرایط محیط کار، نگاه های کنجکاو و تمسخرآمیز دیگران و نبود امکانات بهداشتی رفاهی کامل، بیشتر هم بشه.

متاسفانه درد ناشی از قاعدگی برای بیشتر کارفرمایان به عنوان دلیل معتبری برای مرخصی شناخته نمیشه. در یک مطالعه ی جدید بیان شده که از ۴۵۱۴ زنی که به دلیل قاعدگی مرخصی گرفتن، فقط یک پنجم دلیل واقعی عدم حضور در محل کار رو به کارفرمایان اعلام کردن. در جامعه ی امروز پیشبینی مرخص یهای ساعتی و روزانه برای کارمندان زن در دوران پریود یک امر ضروری و اجتنابناپذیره!

رویکرد برخی کشورها نسبت به دوران پریود کارمندان خانم خوشبختانه روزبهروز به تعداد کشورهایی که برای خانمها در دوران پریود تسهیلات خاصی در نظر میگیرند افزوده میشه. ژاپن از اولین کشورهایی بود که مرخصی پریود را برای کارمندان خانم در نظر گرفت. کره هم مدتی بعد از ژاپن این مرخصی را به رسمیت شناخت. دوران پریود کارمندان خانم اسپانیا از دیگر کشورهایی هستش که مرخصی شامل حقوق را برای روزهای پریود در نظر گرفته.

در برخی کشورها این مرخصی بدون حقوقه و به همین دلیل خیلی از اون استقبال نمیشه. مسئله مرخصی پریود جایگاه بحث بسیاری بین افرادِ خواهان برابری حقوق زن و مرد و حتی فمینیست هاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید