دلایلی که باعث پاره شدن کاندوم می شود ؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پاره شدن کاندوم

دلایل پاره شدن کاندوم

دلایل متعددی می‌توانند باعث پاره شدن کاندوم شوند. سوراخ شدن کاندوم ممکن است قبل از رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد و درواقع، شما کاندوم سوراخ یا ایراددار را استفاده کرده باشید، یا ممکن است به دلایل مختلف حین رابطه جنسی پاره شود. برخی از مهم‌ترین و شایع‌ترین علت‌های پاره شدن کاندوم را در ادامه معرفی می‌کنیم.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | پاره شدن کاندوم ..

پوشیدن نادرست کاندوم

اگر نحوه درست پوشیدن کاندوم را بلد نباشید، احتمال این‌که در طول رابطه سوراخ یا پاره شود، یا از اندام جنسی خارج شود زیاد خواهد بود. اولین توصیه این است که برای پوشیدن کاندوم، حتی شده برای لحظه‌ای چراغ‌ها را روشن کنید و آن را در تاریکی نپوشید.

برای پوشیدن صحیح کاندوم مردانه، ابتدا انتهای کاندوم را با انگشت اشاره و شست فشار دهید تا هوای داخل کاندوم تخلیه شود. سپس با استفاده از دست دیگرتان آن را به‌آرامی روی آلت تناسلی خود بکشید (از نوک آلت به سمت بدن). نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که همیشه، فضای انتهای کاندوم باید خالی نگه داشته شود تا مایع منی بتواند در آن قسمت جمع شود. در غیر این صورت، ممکن است تجمع مایع منی در قسمتی که جایی برای آن نیست باعث پاره شدن کاندوم شود.

برای پوشیدن کاندوم زنانه نیز ابتدا قسمت انتهایی کاندوم را فشار داده و سپس آن را به آرامی وارد واژن کنید. لازم است مطمئن شوید که قسمت ابتدایی کاندوم، ورودی واژن را کامل پوشانده و آلت تناسلی مرد هنگام رابطه جنسی داخلی کاملاً وارد کاندوم می‌شود. اگر آلت تناسلی مرد هنگام رابطه جنسی داخلی به جای ورود به داخل کاندوم، به قسمت بین کاندوم و دیواره واژن برخورد می‌کند، به احتمال زیاد کاندوم را درست نپوشیده‌اید.

استفاده از روغن‌های روان‌کننده

برخی از زوجین ممکن است برای بهبود رابطه جنسی دردناک، یا برای لذت بیشتر از رابطه جنسی از روغن‌ها و ژل‌های روان‌کننده استفاده کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که بسیاری از این روغن‌های روان‌کننده، روی کاندوم‌های لاتکسی اثر تخریب‌کننده دارند و باعث پاره شدن سریع‌تر کاندوم حین رابطه جنسی می‌شوند.

برای این‌که از این اتفاق جلوگیری شود، توصیه می‌شود نوع مناسبی از روان‌کننده را انتخاب کنید. روان‌کننده‌های جنسی، انواع مختلفی دارند که به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. روان‌کننده‌های مبتنی بر آب (لوبریکانت‌های آبی)
  2. روان‌کننده‌های سیلیکونی
  3. روان‌کننده‌های روغنی
  4. و روان‌کننده طبیعی آلوئه‌ورا

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | ژل لوبریکانت

برای افرادی که از کاندوم‌های لاتکسی استفاده می‌کنند، روان‌کننده‌های مبتنی بر آب و سیلیکونی بهترین گزینه هستند و این روان‌کننده‌ها، آسیب کمتری به کاندوم وارد می‌کنند. روان‌کننده‌های روغنی باعث فاسد شدن و درنتیجه پاره شدن کاندوم می‌شوند.

ضمن این‌که توجه داشته باشید که برای روان‌تر شدن رابطه، نباید از محصولات روغنی خوراکی مثل روغن‌های سرخ‌کردنی یا روغن زیتون و محصولات بهداشتی مثل کرم مرطوب‌کننده، لوسیون بدن، روغن بچه، وازلین و محصولات مشابه دیگر استفاده کنید. این محصولات ممکن است ضمن این‌که سلامت واژن را به خطر می‌اندازند، باعث پاره شدن کاندوم نیز بشوند.

خشکی بیش‌از‌حد

خشک بودن بیش‌از‌حد کاندوم یکی دیگر از دلیل‌های رایج پاره شدن آن است. اکثر کاندوم‌هایی که در بازار وجود دارند، برای روان‌تر شدن رابطه و حفظ حالت نرم و ژله‌ای کاندوم از روغن‌های روان‌کننده مخصوص استفاده می‌کنند. بااین‌حال، ممکن است در برخی از کاندوم‌ها، این مواد به مقدار لازم استفاده نشده و کاندوم، بیش‌از‌حد خشک باشد.

خشکی واژن حین رابطه جنسی نیز می‌تواند منجر به پاره شدن کاندوم شود. حین رابطه، مایع ترشح شده از واژن، به حرکت روان‌تر آلت جنسی مرد در داخل واژن کمک می‌کند و باعث می‌شود اصطکاک آلت تناسلی با دیواره‌های داخلی واژن کمتر شود. زمانی‌که این ترشحات کمتر باشند، علاوه بر رابطه دردناک، امکان پاره شدن کاندوم نیز بیشتر می‌شود یا ممکن است باعث شود کاندوم از اندام جنسی خارج شود.

در چنین حالتی بهتر است از روان‌کننده‌های سازگار با کاندوم، مثل روان‌کننده‌های بر پایه آب و سیلیکونی استفاده کنید تا هم از کاندوم محافظت شود و هم رابطه کیفیت بهتری داشته باشد.

استفاده از کاندوم تاریخ مصرف گذشته

کاندوم‌ها هم مانند هر محصول بهداشتی دیگری دارای تاریخ انقضا هستند. هرچه به تاریخ انقضای کاندوم‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، قدرت محافظت و کیفیت آن‌ها کمتر می‌شود و استفاده از کاندوم تاریخ مصرف گذشته، ممکن است با پاره شدن کاندوم دردساز شود. برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از کاندوم یا حتی خرید آن، به تاریخ مصرفش دقت کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | احتمال بارداری با پاره شدن کاندوم

شرایط نگهداری نامناسب

برخی از شرایط ممکن است سرعت فاسد شدن و احتمال پاره شدن کاندوم را افزایش دهند. نمونه‌هایی از این شرایط عبارتند از:

  • بیرون ماندن کاندوم از بسته یا سوراخ بودن بسته و ورود هوا به داخل آن
  • قرار گرفتن کاندوم در معرض گرمای شدید و نور خورشید
  • نگهداری از کاندوم در کیف پول، در جیب شلوار و کنار کلیدها و غیره…

بهترین محل نگهداری از کاندوم، در یک محیط خشک، تاریک و سربسته با دمای اتاق است. برای این‌که خیال‌تان از بابت سالم بودن کاندوم‌هایی که استفاده می‌کنید راحت باشد، بهترین کار این است که آن‌ها را در داخل یک کشو نگهداری کنید.

استفاده مجدد از کاندوم

این نکته را در نظر داشته باشید که کاندوم، یک وسیله یک‌بار مصرف است و نمی‌توان برای بار دوم از آن استفاده کرد. این کار، علاوه بر این‌که احتمال پاره شدن کاندوم را افزایش می‌دهد، ممکن است از لحاظ سلامتی نیز مشکل‌ساز باشد و باعث وارد شدن میکروب به داخل واژن و ایجاد بیماری شود.

کاندوم نامرغوب و غیرمعتبر

برای این‌که از کیفیت کاندوم مطمئن باشید، مثل هر وسیله بهداشتی دیگری لازم است در مورد خرید کاندوم نیز فروشگاه‌های بهداشتی معتبر را انتخاب کنید. ضمن این‌که مارک کاندوم هم تاثیر زیادی در کیفیت رابطه و احتمال پاره شدن آن دارد.

لازم است در مورد برند و کیفیت کاندوم از فروشنده سوال کنید یا در مورد آن تحقیق کنید تا کاندومی با برند معتبر و خوب را خریداری کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | کاندوم نامرغوب و غیرمعتبر

استفاده هم‌زمان از دو کاندوم

شاید این‌طور فکر کنید که می‌توانید با استفاده هم‌زمان از دو کاندوم، شانس جلوگیری از بارداری یا ممانعت از بیماری‌های مقاربتی جنسی را افزایش دهید. باید بگوییم که اصلاً این‌طور نیست و اتفاقاً، استفاده هم‌زمان دو کاندوم می‌تواند منجر به پاره شدن کاندوم‌ها و نتیجه عکس شود. این مورد، هم در خصوص استفاده از دو کاندوم مردانه روی هم صحت دارد، و هم در مورد استفاده هم‌زمان از کاندوم مردانه و زنانه.

اگر به دنبال این هستید که ضخامت کاندوم را افزایش دهید . به جای این‌که دو کاندوم را روی هم پوشیده و احتمال پاره شدن آن را افزایش دهید، از کاندوم‌های ضخیم‌تر استفاده کنید.

باز کردن نادرست بسته کاندوم

استفاده از دندان، قیچی، ناخن، کارد یا هر ابزار تیز دیگری برای باز کردن بسته‌بندی کاندوم می‌تواند منجر به سوراخ شدن یا آسیب دیدن آن شود. بهترین راه برای این‌که بسته‌بندی کاندوم را بدون آسیب زدن به آن و احتمال پاره شدن کاندوم باز کنید، این است که کاندوم را با یک دست نگه داشته، با دست دیگر از قسمت پرفراژ بازش کنید.

ورود هوا به کاندوم هنگام پوشیدن

در صورتی که قبل از پوشیدن کاندوم هوای داخل آن را نگرفته باشید، با پوشیدن آن در قسمت سر کاندوم مانند بادکنک هوا جمع خواهد شد. وجو این هوا در داخل کاندوم، حین رابطه جنسی می‌تواند باعث وارد شدن فشار به کاندوم و پاره شدن آن شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است هنگام پوشیدن کاندوم دست خود را دور آلت تناسلی قرار داده و کاندوم را به‌آرامی از قسمت انتهایی تا بالا صاف کنید.

احتمال برخورد کاندوم با لباس

ممکن است تماس کاندوم با لباس‌زیر یا لباس‌های دیگر شما نیز باعث پاره شدن آن شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید