مردان چگونه به ویروس پاپیلومای انسانی دچار می شوند؟


اچ پی وی در مردان

تقریبا تمام افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند و واکسن اچ پی وی را دریافت نکرده اند، به ویروس پاپیلومای انسانی در دوره ای از زندگی خود دچار می شوند. دریافت واکسن علیه این ویروس می تواند از بروز مشکلات سلامتی ناشی از آن پیشگیری کند.

فرد ممکن است با داشتن تماس جنسی با فرد آلوده به اچ پی وی به این عفونت دچار شود. این عفونت به راحتی از طریق تماس مقعدی یا واژینال منتقل می شود و همچنین از طریق تماس جنسی دهانی یا سایر تماس های پوست به پوست در طول رابطه جنسی قابل انتقال است. عفونت اچ پی وی می تواند زمانی که فرد مبتلا نشانه ها یا علائمی ظاهر نساخته است، انتقال یابد.

در بیشتر موارد عفونت اچ پی وی به خودی خود از بین رفته و موجب بروز مشکل نمی شود. با این حال، اگر عفونت برطرف نشود، احتمال بروز علائم اچ پی وی ماه ها یا سال ها بعد از آلودگی وجود دارد. این تعیین زمان دقیق ابتلا به بیماری را دشوار می سازد. عفونت اچ پی وی پایدار موجب بروز زگیل های تناسلی یا انواع خاصی از سرطان ها می شود. علت بروز مشکلات سلامتی در برخی افراد و عدم بروز آن ها در برخی دیگر مشخص نیست.

علائم اچ پی وی در مردان چه هستند؟

بیشتر مردانی که به عفونت اچ پی وی دچار می شوند علائمی را ظاهر نمی سازند و عفونت معمولا به خودی خود و به طور کامل برطرف می شود. با این حال، اگر بیماری برطرف نشود، موجب بروز زگیل تناسلی یا سرطان میگردد. بیمار باید پیرامون مشاهده ضایعات جدید یا غیر طبیعی همچون زگیل تناسلی یا توده ها، برآمدگی ها یا زخم های غیر طبیعی بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، دهان یا گلو با پزشک مشورت نماید.

زگیل های تناسلی معمولا به صورت برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی اطراف آلت تناسلی یا مقعد ظاهر می شوند. این زگیل ها ممکن است بزرگ یا کوچک، برآمده یا مسطح بوده یا شکلی شبیه به گل کلم داشته باشند. زگیل تناسلی ممکن است از بین برود، باقی بماند و یا اندازه یا تعداد آن رشد کند. پزشک معمولا می تواند با مشاهده ضایعات زگیل های تناسلی را تشخیص دهد. این ضایعات حتی بعد از درمان ممکن است بازگشت کنند. انواع ویروس پاپیلومای انسانی که موجب زگیل تناسلی می شوند، عامل بروز سرطان نیستند.

متخصص زایمان اصفهان | مردان و ویروس پاپیلومای انسانی

آیا اچ پی وی در مردان موجب بروز سرطان می شود؟

بله. اچ پی وی به خودی خود یک عامل ویروسی است اما می تواند موجب تغییراتی در بدن گردد که سرطان را به دنبال داشته باشد. انواع سرطان ناشی از عفونت اچ پی وی سرطان آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعد هستند. این عفونت همچنین موجب سرطان در پشت گلو شامل پایه زبان و لوزه ها می گردد. تمام این سرطان ها در اثر عفونت اچ پی وی ایجاد شده اند که از بین برفته است. سرطان به آرامی توسعه یافته و سال ها بعد از اولین آلودگی به ویروس اچ پی وی قابل تشخیص خواهد بود.

تست اچ پی در مردان چگونه است؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تست های روتینی برای بررسی اچ پی وی و بیماری ناشی از آن قبل از بروز نشانه ها یا علائم سرطان های مقعد، آلت تناسلی یا گلو در مردان توصیه نکرده است. با این حال، پزشکان تست پاپ اسمیر مقعدی را برای مردانی که در معرض خطر بالای سرطان مقعد قرار دارند، آن هایی که به اچ آی وی مبتلا بوده و یا تماس مقعدی داشتند انجام می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید : 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید