جلوگیری از سقط جنین و ویتامین دی

متخصص زایمان اصفهان |جلوگیری از سقط جنین و ویتامین دی

ارتباط ویتامین دی و سقط جنین

سقط جنین به معنی از دست دادن بارداری است. سقط جنین به از دست دادن بارداری قبل از هفته های ۲۲ تا ۲۴ بارداری اشاره دارد. سایر اصطلاحات به کار رفته در مورد سقط جنین عبارت است از سقط خودبخودی یا سقط زودرس. اغلب سقط های جنین قبل از هفته ۱۲ اتفاق می افتد.
سقط جنین مکرر حالتی است که به سقط جنین بیش از سه بار گفته می شود. تقریبا یک درصد خانم ها دچار سقط مکرر می شوند.

متخصص زنان اصفهان

متخصص زنان اصفهان | جلوگیری از سقط جنین و ویتامین دی

جلوگیری از سقط جنین

اگر سقط جنین در حال وقوع باشد نمی توان جلوی آن را گرفت. در گذشته اگر خونریزی در اوایل بارداری اتفاق می افتاد و تشخیص احتمال سقط جنین صورت می گرفت، به بیمار توصیه می شد تا استراحت کند.

امروزه پزشکان شواهد اندکی در دست دارند که نشان دهد اقدامی خاص می تواند ریسک سقط جنین را کاهش دهد. اما موارد زیر می تواند باعث جلوگیری از سقط جنین شود:

در صورت سقط جنین مکرر، زن و شوهر باید تحت ارزیابی های دقیقی قرار بگیرند که به شناسایی دلایل احتمالی سقط های مکرر کمک می کند.

متخصص زنان اصفهان

متخصص زنان اصفهان | تحقیق بالینی در مورد تاثیر ویتامین دی در جلوگیری از سقط جنین

تحقیق بالینی در مورد تاثیر ویتامین دی در جلوگیری از سقط جنین

تحقیقات اخیر نشان داده است که مقدار کافی ویتامین دی نقش مهمی در باردار شدن و داشتن فرزند در خانم هایی که سقط جنین داشته اند، دارد و ویتامین دی ممکن است نقش محافظتی در بارداری داشته باشد.

روش و نتایج آن به شرح زیر است:

روش: محققین سطح ویتامین دی را در ۱۲۰۰ خانم با سابقه سقط جنین قبل از اقدام به بارداری مجدد بررسی کردند. سطح ویتامین دی در این خانم ها در هفته هشتم بارداری نیز مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج: خانم هایی که میزان ویتامین دی در خون آن ها ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر یا بیشتر است (با سطح کافی ویتامین دی در بدن)، احتمال باردار شدن در آن ها ۱۰ درصد بیشتر و احتمال تولد جنین زنده ۱۵ درصد بیشتر از خانم هایی است که سطح ویتامین دی در آن ها پایین است.
در میان خانم هایی که باردار می شوند، هر ۱۰ نانوگرم بر میلی لیتر افزایش میزان ویتامین دی قبل از بارداری موجب کاهش ۱۲ درصدی خطر سقط جنین می شود.

 

متخصص زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید