واکسن گارداسیل و نکات طلایی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | واکسن گارداسیل و نکات طلایی

۲۰ نکته طلایی درباره واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل | زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که اصلی ترین راههای انتقال آن رابطه جنسی واژینالی، مقعدی و دهانی هستند. تیپ های مختلف زگیل تناسلی وجود دارد که نوع کم خطر آن به جز ظاهر ناخوشایند مشکل دیگری ایجاد نمی کنند. اما تیپهای خطرناک زگیل تناسلی عامل سرطان دهانه رحم، دومین سرطان کشنده در زنان است.

بهترین راه پیشگیری از تیپ های پر خطر زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود. واکسن چهارگانه گارداسیل، می تواند در برابر ۴ تیپ پر خطر زگیل تناسلی یعنی تیپهای ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ مردان و زنان را واکسینه کند. اگر قبل از اولین رابطه جنسی این واکسن تزریق شده باشد، بیشترین اثر حفاطتی را دارد. تزریق واکسن گارداسیل ۷۰ درصد از سرطان دهانه رحم و ۹۰ درصد از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری می کند.

نسل جدید واکسن گارداسیل با نام گارداسیل ۹ شناخته می شود. این نسل از واکسن گارداسیل علاوه بر ۴ تیپ پر خطر قبلی، افراد را در برابر ۵ تیپ پر خطر دیگر، یعنی تیپهای ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ نیز واکسینه می کند.

بعضی از شایعات یا تصورات غلط درباره واکسن گارداسیل وجود دارد که درست نیستند. خواندن نکات مهم این بخش می تواند به سوالات و شایعات شما درباره این واکسن پاسخ دهد:

۱- خانم هایی که واکسن گارداسیل تزریق کرده اند از انجام تست های غربالگری پاپ اسمیر و سرطان مقعد بی نیاز نمی شوند. پس طبق دستور پزشک خود باید غربالگری ها را حتما انجام دهید.

۲- واکسن گارداسیل و گارداسیل ۹ فقط از ابتلا به زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد پیشگیری می کنند اما در درمان این بیماری ها هیچ نقشی ندارند. پزشکان از روش های دیگری برای درمان زگیل تناسلی زنان و درمان سرطان دهانه رحم استفاده می کنند….

۳ -واکسن گارداسیل باعث ناباروری نمی شود. بلکه با جلوگیری از سرطان دهانه رحم در حفظ باروری خانمها و پیشگیری از زایمان زودرس و مشکلات دیگر باروری که مربوط به دهانه و گردن رحم هستند، نقش مهمی دارد.

۴- واکسن گارداسیل ۹ هنوز وارد ایران نشده است. اگر این واکسن در دسترس شما بود به این معنا است که تقلبی هستند و یا به دلیل عبور غیر قانونی از مرزها ممکن است درست نگهداری نشده باشند. در این صورت احتمال دارد فاسد باشند. باید از تزریق این واکسن اجتناب کنید.

۵- تزریق واکسن باعث ابتلا به زگیل تناسلی (ویروس HPV) و یا سرطان های دستگاه تناسلی نمی شود. چون واکسن حاوی ویروس ضعیف شده نیست. بلکه از پروتئین های این ویروس برای تهیه واکسن استفاده می شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | تاثیر واکسن گارداسیل چقدر است؟

۶- تزریق واکسن  بعد از ابتلا به زگیل تناسلی، نمی تواند فرد را در برابر آن تیپ حفاظت کند. اما در برابر تیپهای دیگر HPV حفاظت ایجاد می کند.

۷- هر چند این واکسن بی خطر است اما کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، زنان باردار یا شیرده و افرادی که به مخمر حساسیت دارند، نمی توانند این واکسیناسیون را انجام دهند.

۸- افرادی که قبلا به HPV مبتلا شده اند نیز می توانند این واکسیناسیون را انجام دهند. واکسن  می تواند این افراد را در برابر تیپ هایی که به آن مبتلا نشده اند، آنها را حفاطت کند.

۹- دختران زیر ۹ سال نمی توانند این واکسیناسیون را انجام دهند.

۱۰- سن مناسب برای تزریق واکسن  برای زنان و دختران از سن ۹ تا ۲۶ سالگی است. البته تزریق واکسن  برای خانم ها تا ۴۵ سالگی امکانپذیر است.

۱۱- واکسن در ۳ نوبت تزریق می شود. تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و تزریق سوم، ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق اول است. این واکسن به دوز یادآور دیگری نیاز ندارید.

۱۲- اگر بین تزریق دوزها فاصله افتاد، حتی اگر ماه ها از نوبت قبلی تزریق آن گذشته باشد، می توانید دوره واکسینه شدن را کامل کنید. لازم نیست از اول واکسیناسیون را شروع کنید.

۱۳- محل تزریق واکسن ، عضلات دست یا پای فرد است. در هر دوز واکسیناسیون، ۰.۵ میلی لیتر از واکسن به عضله فرد تزریق می شود.

۱۴- اگر تزریق واکسن را جلدی انجام داده اید، باید دوباره تزریق عضلانی انجام دهید تا موثر باشد.

۱۵- تزریق واکسن با عوارضی مثل درد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق همراه است. تب خفیف یا متوسط و سر درد هم از عوارض این واکسن هستند. عوارض واکسن  بعد از چند روز خود بخود از بین می روند. بعضی از افراد ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت بعد از تزریق واکسن دچار واکنش آلرژیک شوند و به سرعت باید تحت درمان قرار بگیرند.

۱۶- غش کردن بعد از تزریق واکسن بیشتر در بین دختران نوجوان رایج است. بهتر است بعد از تزریق واکسن به مدت ۱۵ دقیقه دراز بکشید و استراحت کنید. این کار مانع از غش کردن و صدمه دیدن موقع افتادن می شود.

متخصص زایمان اصفهان | واکسن گارداسیل

۱۷- برای تزریق این واکسن باید به مطب پزشکانی که این تزریقات را انجام می دهند، مراجعه کنید.

۱۸-  قیمت این واکسن  متغییر است. چون این واکسن ها وارداتی هستند، هزینه هر دوز از آنها به قیمت ارز در کشور بستگی دارد.

۱۹- شرایط نگهداری این واکسن  در منزل وجود ندارد چون نگهداری از آن به دمای خاصی وابسته است. می توانید واکسن  را در هلال احمر و یا از داروخانه های بزرگ تهیه کنید.

۲۰- نمی توانید این واکسن را با دفترچه بیمه تهیه کنید. چون این واکسن تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید