شایع‌ترین اختلال جنسی در خانم‌ها – واژینیسموس

متخصص زنان و زایمان اصفهان | شایع‌ترین اختلال جنسی در خانم‌ها - واژینیسموس

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس به اسپاسم غیر ارادی عضلات کف لگن گفته می‌شود. در این شرایط رابطه جنسی دردناک و حتی غیرممکن است. همچنین معاینات لگن و وارد کردن تامپون برای فرد امکان پذیر نیست. با ورود تامپون، آلت تناسلی یا اسپکلوم در زمان معاینه لگن، عضلات کف لگن سفت و دچار انقباض غیر ارادی می‌شوند. واژینیسموس منجر به درد و قطع موقت تنفس می‌شود.

ناحیه تناسلی مهبل(واژن) بیشترین میزان درگیری را در این اختلال دارد. این عضلات مسئول دفع ادرار، رابطه جنسی، ارگاسم، حرکات روده‌ای و زایمان هستند. اولین نشانه واژینیسموس در حین رابطه جنسی مشخص می‌شود. علت واژینیسموس به درستی مشخص نیست، اغلب آن را با اضطراب و ترس از برقراری رابطه جنسی مرتبط می‌دانند. برخی شرایط پزشکی مانند عفونت‌ها نیز ممکن است علت درد حین رابطه جنسی باشد، بنابراین باید با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان ، علت اصلی درد حین رابطه جنسی را تعیین کرد و سپس به درمان پرداخت.

انواع واژینیسموس

 1. واژینیسموس اولیه: از ابتدا وجود داشته و همیشه همراه با درد است. برای فرد مبتلا امکان قرار دادن تامپون یا حتی معاینات زنان وجود ندارد. اغلب خانم‌ها در اولین رابطه جنسی واژینال وقتی که آلت تناسلی مرد نمی‌تواند وارد واژن شود، آن را تجربه می‌کنند. در این شرایط عضلات دچار اسپاسم شدید شده و به همراه درد و توقف موقت تنفس در زن است که علائم به محض توقف فرایند دخول بهبود می‌یابد.
 2. واژینیسموس ثانویه: زمانی است که دفعات اولیه رابطه جنسی با موفقیت صورت گرفته، اما در دفعات بعدی فرد دچار اسپاسم شده است. واژینیسموس ثانویه معمولا به دنبال شرایطی همچون عفونت، یائسگی، ضربه‌های روحی، مصرف برخی داروها، زایمان، مشکلات در روابط با شریک جنسی یا جراحی ایجاد می‌شود. در برخی افراد این حالت فقط به هنگام رابطه جنسی رخ می‌دهد و در هنگام معاینات لگن یا وارد شدن تامپون مشکلی نخواهند داشت.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | واژینیسموس

علائم واژینیسموس

 • رابطه جنسی دردناک
 • رابطه واژینال سخت یا غیرممکن
 • درد طولانی مدت به هنگام رابطه جنسی
 • درد به هنگام ورود تامپون
 • درد به هنگام معاینات زنان
 • اسپاسم عمومی عضلات و قطع موقت تنفس

درد حین رابطه جنسی اولین نشانه ابتلا به واژینیسموس است، بنابراین نباید آنرا نادیده گرفت و باید به دنبال درمان بود

مهمترین دلایل واژینیسموس

اعتقاد بر این است که واژینیسموس یک شرایط سایکولوژیک(روانی) است، اگر چه برخی شرایط جسمی در ایجاد آن موثر هستند. شرایطی که در ایجاد واژینیسموس نقش دارند، شامل موارد زیر می باشد:

 1. ترس از بارداری
 2. اضطراب یا احساس گناه
 3. مشکل ارتباطی با شریک جنسی، شریک جنسی بد رفتار
 4. ضربات روحی مانند سابقه تجاوز یا سوء استفاده جنسی
 5. در دوران کودکی در معرض تصاویر جنسی بودن
 6. عفونت‌های ادراری و قارچی
 7. بیماری سرطان و خودایمنی
 8. زایمان
 9. یائسگی
 10. جراحی لگن
 11. عدم کفایت پیش نوازی و معاشقه قبل از رابطه واژینال
 12. کافی نبودن لوبریکانت یا روان کننده
 13. عوارض دارویی

بخاطر داشته باشید که مشکلات جنسی مربوط به هر دو جنس است، پس جایی برای احساس شرم و خجالت وجود ندارد و با درمان می‌توان این مشکل را برطرف کرد. شما لازم است که با یک پزشک یا درمانگر مسائل جنسی مشورت کنید اگر:

 • وارد کردن شی مانند تامپون سخت یا غیرممکن است.
 • شما در مقابل رابطه جنسی واژینال مقاومت می‌کنید.
 • شما احساس سوزش و خارش حین رابطه جنسی دارید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی قهوه ای در بارداری.

واژینیسمو س و بارداری

سوالات زیادی برای خانم‌های مبتلا به واژینیسم در ارتباط با نحوه باردار شدن مطرح است از قبیل:

 1. آیا با وجود واژینیسموس می‌توانم باردار شوم؟
 2. آیا با وجود واژینیسم می‌توانم نوزادم را به دنیا آورم؟
 3. آیا زایمان طبیعی یا واژینال به برطرف شدن واژینیسم منجر می‌شود؟
 4.  و …

باور عمومی بر این است که بارداری تنها از طریق رابطه جنسی واژینال و ورود آلت تناسلی مرد به واژن رخ می‌دهد، اما ریخته شدن مایع منی بر قسمت‌هایی مانند لبه‌های واژن در حوالی زمان تخمک گذاری نیز می‌تواند منجر به بارداری شود.

افراد مبتلا به واژینیسموس که به هیچ وجه نمی‌توانند رابطه واژینال را تحمل کنند و در عین حال قصد بارداری دارند، می‌توانند مایع منی همسر خود را از طریق سرنگ به واژن خود وارد کنند یا از لقاح مصنوعی برای بارداری زیر نظر یک متخصص بهره ببرند. در دوران بارداری زنان نیازمند معاینات دوره‌ای لگن هستند. در صورتی که فرد مبتلا به واژینیسم باردار شود، انقباض‌های غیر ارادی عضلات کف لگن، معاینات لگن و مراقبت‌های دوران بارداری را با چالش روبرو می‌کند.

بهتر است که در صورت ابتلا به واژینیسموس قبل از اقدام به بارداری این مشکل را درمان کرده تا در دوران بارداری با مشکلات زیادی روبرو نشوید. اگر به هر دلیلی نتوانسته‌اید، واژینیسم را قبل از بارداری برطرف کنید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا از شیوه‌های مناسب شما برای معاینات دوره‌ای استفاده شود و از معاینات غیر ضروری خوداری شود.

آیا واژینیسموس یا دخول دردناک بعد از زایمان طبیعی ناپدید می‌شود؟

پاسخ به این سوال خیر است. به دلیل هورمون‌هایی که حین فرایند زایمان فعال می‌شوند و باعث انبساط و باز شدن غیر ارادی دهانه رحم و کانال زایمان می‌شوند. واژینیسموس مانع روند زایمان طبیعی نمی‌شود. اما به خاطر داشته باشید که علیرغم تولد نوزاد، واژینیسم همچنان وجود خواهد داشت، بنابراین حتما باید به دنبال درمان آن باشید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | واژینیسموس.

درمان واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس با توجه به سابقه پزشکی و معاینات لگن توسط پزشک داده می‌شود. درمان ممکن است نیازمند چندین متخصص بسته به علل ایجاد آن باشد. در صورت ابتلا به عفونت حتما قبل از درمان واژینیسموس به درمان عفونت بپردازید. هدف درمان کاهش اسپاسم عضلات و ترس از درد است. درمان اغلب شامل ترکیبی از موارد زیر است:

تمرینات کنترل عضلات کف لگن که شامل انقباض و انبساط ماهیچه‌ها و تمرینات کگل است.
آموزش و مشاوره در مورد آناتومی و پاسخ جنسی می‌تواند به درک طرفین از درد و فرآیند آن کمک کند.
کاهش حساسیت نسبت به ورود و لمس نواحی اطراف واژن
استفاده از دیلاتورها( گشاد کننده واژن)، به اشکالی مخروط مانند که در واژن قرار داده می شود و به عضلات واژن کمک می‌کند تا منعطف باشند. مدت زمان موفقیت در درمان واژینیسموس از فردی به فردی دیگر متفاوت است. در صورتی که در مورد علائم واژینیسموس نگران هستید حتما با یک متخصص زنان و زایمان اصفهان مشورت کنید.

 

مطالب خواندنی و پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید