از هموروئید در بارداری چه می دانید؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | از هموروئید در بارداری چه می دانید؟

چگونه با هموروئید در بارداری کنار بیایم؟!

هموروئید در بارداری | برای اینکه بدانید هموروئید در بارداری چیست ، لازم است ابتدا اصل موضوع را تعریف کنیم؛ هموروئید که اصطلاحا به آن بواسیر می گوییم شامل رگ های واریسی در اطراف ناحیه مقعد می شود. هموروئید نوعی واریس در بارداری و یک اتفاق شایع است که یک زن از هر ۴ زن آن را تجربه میکنند.

اگر بواسیر داخلی باشد معمولا دردناک نیست ولی گاهی همراه با خونریزی است. اما هموروئید بیرونی در حالتی اتفاق می افتد که رگ های متورم از نقطه بیرونی مقعد قابل دیدن باشند. تجربه بواسیر در بیرون با خونریزی و درد هنگام دفع همراه است.

توجه داشته باشید اگر پس از تمیز کردن مقعد با دستمال، خونی مشاهده کردید یا مدفوع شما ردی از خون داشت، حتما با پزشک تماس بگیرید چون این نشانه بواسیر یا حتی یک مشکل جدی دیگر مثل سرطان روده است.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | ...از هموروئید در بارداری چه می دانید؟

چرا دچار هموروئید در بارداری شده ام؟

بواسیر به دلیل کاهش حالت کیسه های کانال مقعد ظاهر می شود. درواقع مقعد با وجود این کیسه های بالشت شکل، حرکات روده را کنترل میکند. اما اینکه چرا دچار هموروئید در بارداری می شوید به دلیل افزایش فشار به رگ های مقعدی است. در واقع با رشد هرچه بیشتر رحم که جنین در آن مرتب بزرگ و بزرگ تر می شود و همچنین افزایش جریان خون، چنین تجربه ای خواهید داشت.

بنابراین دو عامل فشار از جانب رحم و جریان خون کافی است تا هرچه حاملگی شما جلوتر می رود، فشار وارد شده به رگ های ناحیه مقعد هم چندبرابر شود. این وضعیت با بروز یبوست در بارداری به مراتب سخت تر می شود! چون فشار بیشتری به ناحیه مقعد وارد و درد و ناراحتی مضاعفی به شما تحمیل می شود.

چه زمانی بیشتر دچار هموروئید خواهم شد؟

سه ماهه دوم و سوم حاملگی اوج بروز هموروئید در بارداری است. سه ماهه دوم ( از هفته چهاردهم بارداری) و سوم بارداری از جمله شایع ترین دوره هاست که زن درگیر مشکل بواسیر می شود. لازم است خودتان را آماده وضعیتی کنید که با هرچه بزرگتر شدن رحم، افزایش تغییرات هورمونی، یبوست یا تغییرات جریان خون، هموروئید هم تشدید شود!

احتمال هموروئید در بارداری در صورت ابتلا در گذشته

فراموش نکنید که برای همه، بواسیر همراه با علائم نیست بنابراین اگر اولین بار است که در دوران حاملگی چنین وضعیتی را تجربه میکنید، ممکن است واقعا اولین بار نباشد.

راهکارهای پیشگیری از هموروئید در بارداری

مهم است که بدانید یبوست در دوره حاملگی، بواسیر را تشدید میکند. بنابراین هدف اصلی باید کنترل و جلوگیری از بروز یبوست باشد یا اینکه بتوانید زیر نظر پزشک، درد ناشی از هموروئید را کمتر کنید. راهکارهای درمانی زیر میتواند به عنوان یک آنتی هموروئید در بارداری اثرگذار باشد:

سبک زندگی سالم :

لازم است یک بازنگری اصولی درمورد تغذیه در بارداری داشته باشید. رژیم غذایی شما باید میزان زیادی فیبر و مایعات داشته باشد تا مجبور نباشید در دستشویی به خودتان فشار بیاورید. اگر مبتلا به هموروئید بیرونی هستید با کمپرس یخ روی نقطه درد میتوانید ورم را کمتر کنید. حمام آب گرم هم به کاهش درد کمک میکند.

بنابر نظر متخصصین حوزه زنان و زایمان، مصرف ویتامین های بارداری (از نوع مصنوعی) ممکن است مشکلات گوارشی بیشتری برای زن ایجاد کند و به تشدید یبوست یا اسهال ختم شود. این، به معنی قطع مصرف این مکمل های ضروری نیست بلکه پزشک، متناسب با وضعیت شما برای جلوگیری از بروز هموروئید در بارداری، دستور مصرف را تجویز میکند.

دفع به موقع و کوتاه : 

همچنین لازم است به زمان نیاز به دفع، بیشتر توجه کنید. در رفتن به دستشویی تأخیر نداشته باشید. ناگفته نماند که نباید بیش از حد نیاز در دستشویی بمانید چون قرار گرفتن در حالت دفع ( نشسته در توالت ایرانی یا فرنگی، فرقی ندارد) به ناحیه مقعدی شما فشار وارد می کند.

ورزش در دوران بارداری :

تا زمانیکه آماده زایمان شوید، از ورزش در روزهای حاملگی دوری نکنید. درواقع تازمانیکه ماما اجازه ورزش کردن را به شما می دهد. انجام تمرین بسیار مفید کگل به افزایش گردش خون در ناحیه مقعد و تقویت ماهیچه های اطراف آن کمک میکند.

ناگفته نماند از نشست یا ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید. اگر شاغل هستید و لازم است پشت میز بنشینید، هر چند دقیقه ( ۲۰ -۳۰ دقیقه) از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | از هموروئید در بارداری چه می دانید؟ .

اقدامات لازم برای درمان هموروئید در دوره بارداری کدام اند؟

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، این مشکل از جمله مسائل شایع و جزئی از علائم حاملگی به شمار می رود. برای درمان وضعیت لازم است موارد زیر را با نظارت ماما رعایت کنید:

دارودرمانی– پاراسیتامول paracetamol یک داروی مسکن برای کاهش ورم و درد در دوره بارداری است. این دارو باید زیر نظر پزشک مصرف شود. هموروئید در بارداری را با دارودرمانی زیر نظر پزشک کنترل کنید.
پماد هموروئید در بارداری– با مصرف این پماد مشکلاتی مثل خارش، درد یا التهاب کمتر می شود. این پماد حاوی مواد فعالی مثل کورتیکواستروئیدها یا بی‌حس‌کننده های موضعی است.

هموروئید در بارداری و زایمان طبیعی

از جمله نگرانی های شایع مادران آینده این است که بواسیر تأثیر منفی بر سلامت نوزادشان داشته باشد. باید عرض کنیم که هیچ استناد علمی در این مورد وجود ندارد. البته اینکه بخواهید زایمان طبیعی انجام دهید، ممکن است به دلیل افزایش فشار در زمان زایمان، بواسیر تشدید شود. بنابراین با ماما در مورد روش زایمان خود با وجود چنین مشکلی صحبت کنید.

 

منبع: pregnancybirthbaby، honorhealth

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید