راهنمای وضعیت مادر و جنین در هفته ۴۰ بارداری

متخصص زنان و زایمان اصفهان | راهنمای وضعیت مادر و جنین در هفته 40 بارداری

هفته ۴۰ بارداری و راهنمای وضعیت مادر و جنین

یک نفس عمیق بکشید! حالا در آینه به چهره موجودی دوست داشتنی که روزهای پایانی ماراتنی مهم را در پیش دارد، یک دل سیر نگاه کنید. این شما هستید در هفته ۴۰ بارداری . چه توصیفی برای آنچه گذشت دارید و چه توشه‌ای برای دو هفته باقی مانده بسته‌اید؟!

حالا دیگر چیزی نمانده که نوزاد رشد یافته شما پا به این جهان بیکران بگذارد و باید عرض کنیم که زمان زیادی به ساعت ورودش باقی نمانده است. تا این هفته او و جفت و بدن شما تمام تلاش خود را برای به ثمر رساندن یک موجود زنده نشان دادند و حالا این شما هستید که باید گوش به زنگ شنیدن صدای ونگ گریه‌های او و تعریف کردن یک داستان بسیار شنیدنی باشید.

بهتر است بیش از این احساساتی نشویم و برای خواندن یک مقاله دیگر در هفته ۴۰ بارداری خودمان را آماده کنیم. در این راهنما اطلاعات بیشتری برای مراقبت‌های پایانی کسب خواهید کرد.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | راهنمای وضعیت مادر و جنین در هفته 40 بارداری .

هفته ۴۰ بارداری یعنی چند ماه؟

در این هفته شما ۹ ماه کامل را سپری کرده‌اید و بدن شما به طور کامل شکفته شده است.

نوزاد شما در هفته‌های پایانی بارداری

رشد نوزاد تا جایی ادامه پیدا کرده است که حالا می‌تواند از آن فضای کوچک درون رحم نجات پیدا کند و با راهنمایی شما، پا به دنیای بسیار بزرگتر از زندان رحم بگذارد. خوب است بدانید که باقی فرایند رشد نوزاد، پس از تولد ادامه دارد. او تا این هفته کاملا رشد کرده و آماده به دنیاآمدن است.

با رسیدن با نه ماهگی، قد و وزن نوزاد به اندازه‌ای رسیده است که او را به دنیا هل بدهید! او تقریباً نیم متر قد و ۳-۴ کیلوگرم وزن دارد. اگر به یاد داشته باشید، این اعداد مشابه قد و وزن او در هفته ۳۹ بارداری است و تغییر چندانی نکرده. او را همچنان در ابعاد یک هندوانه کوچک تصور کنید.

در ماه نهم حاملگی استخوان‌های نوزاد سفت و سخت شده‌اند به جز استخوان‌های جمجمه. نرمی استخوان جمجمعه به این دلیل است که به راحتی برای هفته ۴۰ بارداری و زایمان طبیعی آماده باشد و ماما او را از کانال تولد به بیرون هدایت کند. جالب است بدانید که به دلیل همین نرمی استخوان جمجمه، ممکن است کمی تیز و لبه دارد به نظر برسد.

جدای از سخت شدن استخوان‌ها، مغز نوزاد همچنان روند رشد خود را ادامه می‌دهد و با شتاب قابل توجهی برای کمک به بقای نوزاد در خارج از رحم، ارتقای عملکرد پیدا می‌کند. در مورد باقی اندام‌ها هم باید اضافه کنیم که تا میزان زیادی رشد کرده‌اند و او به راحتی می‌تواند دست و پاهایش را خم و راست کند.

بدن شما در در هفته‌های پایانی بارداری

بخش زیادی از تغییرات در هفته ۳۸ بارداری متوقف شده‌اند و شما بعد از آن شاهد تغییرات چندانی نبوده‌اید. لازم است یادآوری کنیم که ممکن است یکی دو نشانه جدید و چند تغییر کوچک در خودتان ببینید که نشانه انتظار شما برای روز موعود است.

با کشورگشایی رحم، شکم شما بیش از هرزمان دیگری بزرگ‌تر شده است و تمام این تغییرات برای تحمل نگهداری وزن نوزاد درون رحم است. از خطوط و ترک خوردگی‌های شکم چه خبر؟ حالا دیگر به وجود آنها عادت کرده‌اید. لازم است بدانید که در آخرین هفته‌های بارداری و در سه ماهه سوم، خارش بارداری PUPPP در ناحیه شکم و نقاطی که ترک خوردگی‌ها شکل گرفته است، ظاهر می‌شود. این خارش معمولاً در ناحیه پوست شکم به صورت جوش‌های صورتی خودش را نشان می‌دهد و لازم نیست بابت آن نگرانی ویژه‌ای داشته باشید.

ترک خوردگی در هفته ۴۰ بارداری در نهایت به کهیرهای بسیار خارشدار تبدیل می‌شود. این خارش بعد از مدتی تا بالاتنه شما پیش می‌رود ولی به ندرت تا سینه‌های شما می‌رسد و معمولاً چند هفته پس از زایمان ناپدید می‌شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | راهنمای وضعیت مادر و جنین در هفته 40 بارداری .

نشانه‌ها در ماه پایانی حاملگی

بخش دم بارداری هم دست از سر شما برنمیدارد و قرار است مجموعه کوچکی از نشانه‌ها را تجربه کنید:

انقباضات برکستن هیکس

این گرفتگی‌ها شکلی از آمادگی مقدماتی بدن برای درد و انقاباضات زمان زایمان است. بابت تجربه آنها نگران نباشید مگر اینکه بیش از یک ساعت و به صورت مداوم ادامه داشته باشد. زمان طبیعی بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه است. توجه داشته باشید که با تغییر وضعیت نشستن، تخلیه مثانه و نوشیدن مقداری آب این گرفتگی هم از بین می‌رود.

درد زایمان واقعی با گذر زمان شدیدتر و بیشتر می‌شود. درواقع استراحت کردن تغییری در پیشروی درد ایجاد نمی‌کند. این درد در باز شدن دهانه رحم اثر می‌گذارد. بنابراین در هفته ۴۰ بارداری باید به اولین انقباضات واقعی دقت کنید و آماده نقل مکان به بیمارستان باشید.

افاسمان Effacement

این اصطلاح به معنی نرمی و کوتاه شدن دهانه رحم است تا وضعیت، مناسب خروج جنین باشد. در این موقعیت، دهانه رحم کوچک‌تر و نازک‌تر می‌شود تا نوزاد از رحم بیرون بیاید. باز شدن دهانه رحم در این مرحله اتفاق می افتد که البته شما ممکن است آن را حس نکنید. این روند تا زمان آغاز درد زایمان ادامه دارد و بیشتر می‌شود.

تغییر فعالیت نوزاد

هفته ۴۰ بارداری برابر است با بی‌قراری نوزاد برای بیرون آمد. چرخیدن، تکان خوردن و همچنین لغزیدن نوزاد بیشتر می‌شود. درواقع بهتر است خودتان را برای ده مورد از این بازیگوشی‌ها در هر یک ساعت آماده کنید!

درد لگن

نوزاد نزدیک به رهانه رحم جاخوش کرده است و مرتب فشار وارد می‌کند. این وضعیت کاری می‌کند تا شما در ناحیه لگن احساس فشار کنید.

اسهال

در کنار دست و پنجه نرم کردن با یبوست در بارداری، ممکن است دچار اسهال هم شوید. اسهال معمولاً نشانه‌ای از درد اصلی زایمان است که از راه می‌رسد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پساری در بارداری

چرا در هفته ۴۰ بارداری هیچ دردی ندارم؟

مواردی گزارش می شود که لازم است شما هم از آنها مطلع باشید. عده ای از زنان در این هفته خبر می دهند که تا به حال هیچ دردی را تجربه نکرده اند و درواقع حاملگی بدون درد دارند.

لازم است بدانید که این وضعیت حتما باید به اطلاع پزشک ماما برسد. شما باید حتما تحت نظر پزشک یک سری تست های بیوفیزیکال و همچنین تست NST را انجام دهید. همچنین توصیه میکنیم از انجام ورزش هایی مثل پیاده روی و حرکات برای باز کردن لگن غافل نشوید.

مهم: به طور کلی نداشتن درد تا هفته ۴۱ بارداری نگران کننده نیست.

 

منبع: flo.health

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید