هفته ۳۹ بارداری یعنی ماه چندم؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | پساری در بارداری

هفته ۳۹ بارداری و ثبت آخرین خاطرات حاملگی!

آخرین ضربات، آخرین کشیدگی ها و خلاصه در مسیر آخرین ها! شما در هفته ۳۹ بارداری دیگر از تجربه تازه ها عبور کرده اید، نوزادتان کاملا آماده به دنیا آمدن است و این یعنی کاملا رشد کرده اید و هر دو منتظر آن ساعت طلایی هستید تا برای ورود آماده شوید.

همچنان باید خودتان را برای چند تغییر کوچک در بدنتان آماده نگه دارید و از طرفی همه وسایلی را که برای ساک بیمارستان لازم دارید، آماده کنید. در این مقاله نکات بیشتری را با هم میخوانیم.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | علائم، روش تشخیص و عوارض دیابت بارداری بر جنین .

هفته ۳۹ بارداری یعنی ماه چندم؟

پس از ۳۹ هفته شگفت انگیز شما رسما هشت ماه را تمام کرده اید و سه هفته به ماه نهم باقی مانده است. درواقع یک هفته از ماه آخر گذشته است.

نوزاد شما در هفته های پایانی حاملگی

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، او دیگر هیچ شباهتی به آن نطفه شکل گرفته در هفته اول بارداری ندارد. کاملا آماده به دنیا آمدن است. رشد نوزاد تا آنجا ادامه دارد که وزن و قد و خلاصه اندازه اش تغییری نمیکند تا زمانیکه رسما از شکم مادرش بیرون آورده شود.

اما جالب است بدانید که با وجود رشد کامل هنوز هم بخش هایی از اندام های داخلی باید مجهز شوند تا از عهده زندگی بیرون جنین بربیایند.

اندازه نوزاد در هفته ۳۹ بارداری

در این مرحله او را شبیه یک هندوانه کوچک تصور کنید. درواقع باید بگوییم در هفته ۳۹ بارداری وزن جنین بین ۹/۲ کیلوگرم تا ۶/۳ کیلوگرم است که بین ۵/۲-۵/۳ کیلو اضافه وزن پیدا کرده با قد تقریبی ۵/۴۵ تا ۵/۵۰ سانتی متر. در واقع او نصف نیم متر رشد کرده است.

مهم: وزن نوزاد بیش از این تغییری نمیکند و احتمالا همان عددی است که شما پس از درآغوش کشیدنش روی ترازو مشاهده میکنید.

رشد جنین در هفته ۳۹ بارداری

هیجان زده خواهید شد اگر اضافه کنیم در این هفته با وجود آمادگی کامل نوزاد برای به دنیا آمدن، همچنان فرایند رشد او در رحم در حال اتفاق افتادن است. چشمگیرترین فرایند رشد او شامل سر می شود. مغز نوزاد با سرعت زیادی ادامه دارد و حدود ۳۰% بزرگتر ازوضعیت ماه قبل می شود و جالب اینجاست که این روند هنوز هم با سرعتی شگفت انگیز ادامه دارد و تا سه سالگی نوزاد متوقف نمی شود.

در هفته ۳۹ بارداری، یک سوم وزن کل نوزاد شامل وزن سر او می شود. پوست نوزاد در ماه آخر حاملگی بدون درنظر گرفتن رنگ چهره در زمان تولد، سفید می شود. این تغییر رنگ به دلیل لایه ضخیمی از چربی زیر پوست است که در رگ های خونی صورتی رنگ، رسوب کرده است.

بدن نوزاد شما حالا میتواند سلول های پوستی جدید بسازد که در نتیجه لایه های قدیمی پوست از بین می روند و لایه جدیدی ساخته می شود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی قهوه ای در بارداری

بدن شما در سه ماهه پایانی بارداری

در آخرین مرحله از حاملگی، بدن شما به زیبایی آماده تحویل دادن نوزاد به دنیای واقعی می شود. حسی در شما شکل میگیرد که به خوبی متوجهش می شوید و تغییراتی که نظر شما را جلب خواهد کرد!

از کشیدگی غیرمنتظره و کامل پوست شکمتان نباید شگفت زده شوید. این اتفاق، هنر نوزادی است که در شکم دارید و با تکمیل فرایند رشد و بزرگتر شدنش، چنین وضعیتی را برای شکم شما رقم زده است. کم جا شدن نوزاد باعث می شود تا بسیاری از ارگان های داخلی بدن تحت تأثیر این فشار از جنین قرار بگیرند تا فضایی برای فعالیت و عملکرد بهتر خود داشته باشند.

در این دوران، شکمی با تماشایی ترین خطوط بارداری دارید که تمام پوست را پرکرده است. ممکن است این خطوط همراه با خارش باشند و معروف هستند به پلاک های خارش دار .

نشانه ها در ۳۹ امین هفته حاملگی

در کنار بزرگ شدن چشمگیر شکم، علائم زیر هم بخش دیگری از تجربه هفته ۳۹ بارداری است:

خستگی زیاد

باری که تا این هفته درحال حمل کردنش هستید فشار زیادی به جسم شما وارد میکند و ممکن است بیشتر اوقات خسته باشید. در کنار این خستگی جسمی، به دلیل فشاری که رحم به معده شما وارد میکند، اشتهای کمتری هم برای غذاخوردن دارید، قندخونتان افت پیدا میکند و حتی دچار سرگیجه خواهید شد.

بسیاری از زنان باردار میخواهند بدانند در هفته ۳۹ بارداری چی بخوریم و عرض میکنیم که انتخاب چند دستور غذایی از مواد مغذی برای مادران آینده آنها را نجات می دهد.

انقباضات برکستن هیکس

این گرفتگی ها از هفته بیستم بارداری شروع می شود و درواقع انقباضات خفیفی هستند که برای مدت کوتاهی ادامه دارند و بین ۱-۲ دقیقه طول میکشند. برکستن هیکس به معنی رسیدن زمان زایمان نیست، این وضعیت فقط نشانه آمادگی بدن شما برای روز موعود است.

فشار به ناحیه لگن

نوزاد آماده بیرون آمدن می شود. بااین اوصاف در بخش پایینی رحم جاگرفته است و به دهانه آن فشار وارد میکند. تغییرات در جایی که دارد باعث می شود کمی در ناحیه لگن احساس فشار کنید.

بی تعادلی

تغییراتی در مرکزیت جاذبه در بدن شما ایجاد می شود که به دلیل بزرگتر شدن شکم است. پس ممکن است تعادلتان را از دست بدهید که طبیعی است. این بی تعادلی حتی باعث وضعیت ناراحت کننده ای در سینه هایتان می شود؛ افزایش سایز در طول این دوره و بزرگتر شدن آن در هفته ۳۹ بارداری دردسرهایی را برایتان به همراه دارد. بهترین کار پوشیدن سوتین بارداری است.

یبوست

با تحمیل فشار از جنین و رحم به ارگان های همسایه مثل مقعد احتمالا تجربه ناخوشایندی خواهید داشت. بهترین کار انتخاب میوه ها و مواد غذایی خام سرشار از فیبر است که در کنار نوشیدن آب زیاد برای بهبود وضعیت مناسب خواهد بود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | فواید ارگاسم و ارضا شدن برای مردان و زنان .

رابطه جنسی در هفته ۳۹ بارداری

با اطمینان خاطر از این میل طبیعی خود در این مرحله لذت ببرید مگراینکه پزشک شما نکاتی را به تناسب وضعیتی که دارید توصیه کرده باشد و ملزم باشید زندگی جنسی در دوران بارداری خود را به شکل دیگری مدیریت کنید. البته ناگفته نماند که بهتر است برای محافظت از خودتان و نوزاد در برابر بیماری های مقاربتی احتمالی، از کاندوم در زمان رابطه جنسی استفاده کنید.

رابطه جنسی در هفته ۳۹ بارداری ممکن است چندان رضایتبخش نباشد. با وجود تغییرات ظاهری و سینه های حساس آماده هرگونه بی میلی برای انجام آن باشید. طبیعی است.

 

منبع: flo.health

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید