تمامی نکات هفته اول بارداری

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تمامی نکات هفته اول بارداری .

  اتفاقاتی که در هفته اول بارداری باید منتظرش باشید!

احتمالاً شنیده اید که بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه ‌می‌شود. پزشکان این کار را انجام ‌می‌دهند زیرا اندازه گیری دقیق روز بارداری بسیار دشوار است. این بدان معناست که در طول هفته اول، شما هنوز حامله نشده بودید، اما بدن شما در حال آماده شدن برای این رویداد بود. اگرچه این هفته به عنوان هفته اول در نظر گرفته ‌می‌شود، اما شما در واقع در حال پریود بودید.

در دو هفته آغازین بارداری، جنینی در درون رحم وجود ندارد. همانطور که گفتیم، به عنوان یک قاعده، تاریخ تخمینی زایمان توسط متخصص زنان از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه ‌می‌شود، زیرا اغلب تعیین روز دقیق لقاح غیرممکن است. تقریباً دو هفته بعد در زمان تخمک گذاری لقاح رخ ‌می‌دهد.

بارداری به این صورت محاسبه ‌می‌شود، زیرا حتی اگر تاریخ دقیق تخمک گذاری خود را بدانید هنوز مطمئن شدن از لحظه لقاح بسیار دشوار است. به خصوص اگر در تلاش برای حامله شدن هستید، احتمالاً چندین بار در حوالی تخمک گذاری خود رابطه جنسی خواهید داشت. بنابراین تا زمانی که پریود خود را از دست بدهید تا متوجه شوید که حامله هستید، احتمالاً در حدود هفته ۴ بارداری خواهید بود!


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | تمامی نکات هفته اول بارداری

کودک شما در هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری شما هنوز بچه ای وجود ندارد. در روزهای اول حاملگی، تخمکی که آزاد می‌شود در داخل تخمدان‌های شما شروع به بالغ شدن می‌کند.

اندازه نوزاد در اولین هفته چقدر است؟

در اولین هفته حاملگی نوزادی در بدن وجود ندارد اما بدن شما خود را برای بارداری آماده ‌می‌کند. تخمک زن بزرگترین تک سلول بدن انسان است و حتی در هفته اول شروع به بلوغ ‌می‌کند. این فرآیند چرخه تخمدان نامیده ‌می‌شود و در روزهای اول بارداری، شما وارد فاز فولیکولی خواهید شد.

شروع این مرحله با شروع پریود شما همزمان است. در ابتدا، هورمونی به نام FSH یا هورمون محرک فولیکول باعث ‌می‌شود بسیاری از فولیکول‌های نابالغ آماده تخمک گذاری شوند. در روزهای ۵ تا ۷ چرخه شما، تخمک بالغ شده است. تخمک غالب معمولاً جریان خون رسانی قوی تری دارد و استروژن بیشتری تولید ‌می‌کند. استروژن همچنین باعث ضخیم شدن دیواره رحم می‌شود. در طول فاز فولیکولی، این تخمک غالب بالغ ‌می‌شود و سپس منتظر لقاح ‌می‌شود.

رشد جنین در هفته های اول چگونه است؟

از آنجایی که لقاح اتفاق نیفتاده است، هنوز رشد جنینی در اولین هفته بارداری وجود ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید برای یک بارداری سالم تلاش کنید. تخمک و اسپرم پدر در حال آماده شدن برای تشکیل لقاح هستند. داشتن یک بارداری سالم تا حد زیادی به کیفیت این دو سلول بستگی دارد که هر کدام باید ۲۳ کروموزوم داشته باشند. این ۲۳ کروموزوم حاوی تمام اطلاعات ژنتیکی شما و همسرتان هستند. وقتی همه ۴۶ کروموزوم با هم ترکیب شوند، شما صاحب فرزند ‌می‌شوید!

حتی اگر هنوز بچه ای وجود نداشته باشد، ایجاد عادات سبک زندگی سالم و مصرف ویتامین‌های دوران بارداری قبل از بارداری ‌می‌تواند شانس شما را برای بچه دار شدن سالم به حداکثر برساند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | هفته اول بارداری

بدن مادر در آغازین روزهای حاملگی

در طول هفته اول، شما در واقع آخرین قاعدگی خود را قبل از بچه‌دار شدن پشت سر ‌می‌گذارید. از آنجایی که تخمین سن حاملگی شما از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه ‌می‌شود، از نظر فنی اولین روز حاملگی شما با روز شروع قاعدگی یکسان خواهد بود. در این روزها، بدن شما از شر تخمک و پوشش رحم ماه گذشته خلاص ‌می‌شود. به خصوص در دو روز اول حاملگی یا دو روز اول پریود بیشتر زنان جریان قاعدگی شدیدتری را تجربه ‌می‌کنند.

این به بدن شما کمک ‌می‌کند تا برای یک چرخه جدید آماده شود. پس از پایان دوره قاعدگی، تخمک جدیدی در حال بلوغ است و لایه داخلی رحم یا اندومتر دوباره ضخیم ‌می‌شود. این پوشش جایی است که تخم بارور شده پس از لقاح، خود را برای شروع رشد در آن می‌کارد (لانه گزینی).

وضعیت شکم در هفته اول

در هفته اول و هفته‌های بعد از آن، واقعاً برآمدگی نوزاد وجود نخواهد داشت. از آنجایی که در این هفته قاعدگی خواهید داشت، ممکن است تغییرات هورمونی به دلیل احتباس مایعات، کمی‌احساس نفخ داشته باشید. سایر زنان در طول قاعدگی خود دچار گرفتگی عضلات یا حساسیت به شکم ‌می‌شوند. هر خانمی‌در طول قاعدگی علائم متفاوتی دارد و این علامت نباید با قاعدگی‌های قبلی شما متفاوت باشد

علائم حاملگی در هفته اول

از آنجا که هنوز بارداری رخ نداده است، شما از روز اول علائم بارداری را تجربه نخواهید کرد. برای بسیاری از زنان، اولین علامت واقعی حاملگی یک ماه بعد و در زمانی رخ ‌می‌دهد که قاعدگی خود را از دست ‌می‌دهند. اما ممکن است علائم قاعدگی را در روزهای اول بارداری تجربه کنید. برخی از شایع ترین علائم قاعدگی عبارتند از:

  1. گرفتگی رحم
  2. حساسیت سینه
  3. کمردرد
  4. سردرد
  5. تغییرات خلق و خوی
  6. آکنه یا جوش
  7. خستگی
  8. اسهال یا یبوست

متخصص زنان و زایمان اصفهان | اطلاعات کاربردی پیرامون استفاده از بیبی چک

چه زمانی باید تست بارداری بدهم؟

تست بارداری میزان هورمون HCG را در ادرار شما مشخص میکند. توجه داشته باشید که این هورمون زمانی قابل شناسایی است که بارداری زن اتفاق افتاده باشد. با رشد تخمک و تبدیل آن به رویان، سلول های احاطه کننده رویان که بعدا تبدیل به جفت می شوند، هورمون hcg را تولید میکنند. بنابراین بهترین زمان انجام تست بارداری به محض متوجه شدن اولین پریود از دست رفته است. همچنین این تست ده روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده قابل انجام است. البته ناگفته نماند که معمولا حدود ۳ هفته طول میکشد تا هورمون hcg کافی در ادرار قابل شناسایی باشد و نتیجه تست، مثبت شود.

ناگفته نماند که انواعی از تست های بارداری در داروخانه ها موجود است و همچنین میتوانید آن را به صورت آنلاین تهیه کنید. تست بارداری خانگی در عرض چند دقیقه به شما می گوید که باردار هستید یا نه؛ ضریب دقت این تست تقریبا ۹۹% است.

باید اضافه کنیم که برای گرفتن بهترین نتیجه از تست، باید بهترین زمان را در نظر بگیرید؛ یک هفته پس از قطع پریود. همچنین لازم است به نتایج تست توجه کنید که یا منفی است یا مثبت. اگر زودتر از یک هفته پس از قطع پریود اقدام کند، ممکن است نتیجه منفی باشد بااینکه واقعا باردار هستید.

اما اگر میدانید که باردار هستید و نتیجه منفی درست نیست. بهتر است یک هفته بعد دوباره تست را تکرار کنید. همچنین توجه داشته باشید ممکن است تاریخ انقضای بسته بندی تست گذشته باشد یا شما دستورالعمل را به درستی دنبال نکرده باشید.

آزمایش خون هم برای تشخیص وجود هورمون HCG در خون انجام می شود. این تست چند روز زودتر از آزمایش ادرار نتیجه را تحویل شما می دهد اما لازم است تا ۴۸ ساعت برای گرفتن نتیجه از آزمایشگاه صبر کنید.

 

منبع: flo، medicalnewstoday

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید