سبک زندگی در هفته اول بارداری

متخصص زنان و زایمان اصفهان | هفته اول بارداری

سبک زندگی در هفته اول بارداری

اگر ‌می‌خواهید باردار شوید، تغییرات زیادی در شیوه زندگی وجود دارد که ‌می‌توانید برای افزایش شانس باردار شدن خود اتخاذ کنید. برخی از این عادات جدید عبارتند از:

شروع یک رژیم غذایی سالم تر: تغذیه بارداری خاصی وجود ندارد، اما خوردن غذاهای سالم تر ‌می‌تواند به شما کمک کند سریعتر باردار شوید. غذاهایی مانند سبزیجات برگ دار، ماهی‌های بدون جیوه، دانه‌ها و آجیل، کربوهیدرات‌های پیچیده، میوه‌ها و آب فراوان را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا بدن شما را برای یک بارداری سالم آماده کند.
از مصرف برخی مواد اجتناب کنید: حتی اگر از نظر فنی باردار نیستید، دوری از الکل، تنباکو، کافئین بیش از حد، کربوهیدرات‌های ساده، چربی‌های ترانس و آلاینده‌های محیطی ‌می‌تواند شانس شما را برای داشتن فرزند سالم افزایش دهد.
ورزش را شروع کنید: زمانی که تصمیم گرفتید بچه دار شوید، هیچ وقت برای سلامتی دیر نیست. ورزش در دوران بارداری یک راه عالی برای رسیدن به وزن مناسب قبل از بارداری است.
به اندازه کافی بخوابید: مطالعات نشان داده است که زنانی که خواب کافی ندارند ممکن است برای باردار شدن مشکل بیشتری داشته باشند.
بر چرخه قاعدگی خود را نظارت داشته باشید: از یک تقویم قاعدگی استفاده کنید تا دقیقا مشخص کنید که چرخه شما چه زمانی شروع ‌می‌شود، چند روز طول ‌می‌کشد و تاریخ تقریبی تخمک گذاری شما چه زمانی است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | هفته اول بارداری .


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


رابطه جنسی در اولین هفته

اکثر زنان در طول دوره قاعدگی خود در پنجره باروری (روزهایی که تخمک آماده دریافت اسپرم است) نیستند و در هفته اول، شما هنوز حدود ۱۴ روز از تخمک گذاری فاصله دارید. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید برای بارداری اقدام کنید. اسپرم ‌می‌تواند تا ۵ روز در داخل حفره رحم زندگی کند، بنابراین حتی داشتن رابطه جنسی چند روز قبل از تخمک گذاری ‌می‌تواند منجر به حاملگی شود.

هنگا‌می‌که تصمیم گرفتید برای باردار شدن آماده هستید، از استفاده از روان کننده اجتناب کنید. برخی از روان کننده‌ها ‌می‌توانند pH داخل واژن شما را تغییر داده و شنا و حرکت را برای اسپرم سخت تر کنند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | تخمک از دست رفته در تخمک گذاری

چک لیست حاملگی هفته اول

حتی قبل از لقاح، موارد زیر را ‌می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که بدن شما در بهترین حالت برای حاملگی قرار دارد:

  1. مصرف ویتامین‌های دوران حاملگی را قبل از بارداری شروع کنید.
  2. چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید.
  3. با پزشک خود یک ویزیت قبل از حاملگی ترتیب دهید.
  4. سیگار را ترک کنید.
  5. مصرف کافئین خود را کاهش دهید.
  6. ورزش کردن را شروع کنید.
  7. به اندازه کافی بخوابید.
  8. غذاهای سالم تری بخورید.
  9. سوابق خانوادگی خود و همسرتان را جمع آوری کنید

از پزشک خود چه بپرسید؟

اگر تصمیم گرفته اید که برای بچه دار شدن آماده هستید، وقت آن است که یک معاینه قبل از بارداری انجام دهید. متخصص زنان و زایمان اصفهان ‌می‌تواند در مورد هرگونه تغییر در شیوه زندگی ضروری، که بهترین ویتامین‌های دوران حاملگی قبل از حاملگی هستند، و نحوه محاسبه تاریخ تخمین زایمان به شما توصیه‌های لازم را انجام دهد. اگر چرخه خود را دنبال ‌می‌کنید، این اطلاعات ‌می‌تواند به متخصص زنان و زایمان اصفهان در تعیین این تاریخ‌ها کمک کند.

معمولاً بارداری به ۳ بخش یا ترم تقسیم ‌می‌شود که هر ترم کمی ‌بیش از ۱۳ هفته طول ‌می‌کشد. نوزادان کامل از هفته ۳۹ بارداری تا هفته ۴۰ بارداری متولد ‌می‌شوند. و اگر دوقلو باردار هستید، توصیه ‌می‌شود برای جلوگیری از عوارض نوزادی، دوقلوها را در هفته ۳۸ حاملگی کامل یا بعد از آن به دنیا آورید. پیگیری چرخه به پزشک شما این امکان را ‌می‌دهد که حتی قبل از اولین سونوگرافی از این تاریخ‌ها مطمئن باشد.

در این هفته نوزادی وجود ندارد اما بدن شما از قبل خود را برای لقاح آماده ‌می‌کند. این بدان معناست که در حال حاضر کارهای زیادی وجود دارد که ‌می‌توانید برای بهبود شانس خود برای داشتن یک بارداری سالم انجام دهید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | راه های پیشگیری از نفخ قاعدگی

سونوگرافی: آیا به آن نیاز دارید؟

در اولین هفته حاملگی واقعاً نیازی به سونوگرافی ندارید. با این حال، اگر معاینه قبل از حاملگی انجام نداده اید یا اگر برای حامله شدن با مشکل مواجه شده اید، ممکن است پزشک شما آن را انجام دهد. در این مرحله، سونوگرافی ‌می‌تواند به تشخیص ناهنجاری‌های آناتومیکی که ممکن است حامله شدن را برای شما دشوارتر کند، مانند فیبروم یا سندرم تخمدان پلی کیستیک، کمک کند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید