آشنایی با هایمن

متخصص زنان و زایمان اصفهان | هایمن را بهتر بشناسیم : 

هایمن را بهتر بشناسیم :

هایمن | متاسفانه پرده بکارت بیش از آن که به عنوان بخشی از بدن انسان مورد بررسی و شناخت قرار گرفته باشد، به عنوان ابزار سنجش باکرگی در میان دختران مطرح شده است. شاید تمام چیزی که برخی از مردم در مورد پرده بکارت می دانند محدود به اطلاعات پوسیده و بعضا نادرست، از این قسمتِ بدن بانوان است که به عنوان مرزی بین دنیای قبل از رابطه جنسی و بعد از رابطه جنسی یک بانو شناخته می شود.

همین مسئله باعث شده تا حفاظت از این پرده دغدغه و عاملی برای تحمیل ترس و اضطراب به برخی از دختران باشد. در این بخش سعی داریم تا به مهم ترین سوالات و دغدغه های شما پیرامون پرده بکارت یا هایمن پاسخ دهیم . پس تا پایان همراه ما باشید.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


پرده بکارت چیست؟

به زبان ساده پرده بکارت یا هایمن (Hymen) لایه ای نازک از جنس غشای داخلی واژن است که ورودی واژن را از قسمت های خارجی دستگاه تناسلی جدا خواهد کرد. برخلاف تصور عموم این پرده، مجرای ورودی واژن را به صورت کامل مسدود نمی کند و تنها در بعضی افراد به صورت یکدست و فاقد هرگونه مجرا یا منفذ است که این افراد هم با رسیدن به سن عادت ماهیانه مجبور به ایجاد منفذ و مجرای مصنوعی برای خروج خون از واژن هستند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | هایمن را بهتر بشناسیم : 

جایگاه این پرده در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا در فاصله یک تا دو سانتی متری از دهانه واژن قرار دارد. انواع پرده بکارت الگوی پرده بکارت در افراد مختلف متفاوت است و پرده بکارت حلقوی، مشبک، مثلثی، مسدود (بدون منفذ) و دو سوراخه شایع ترین انواع پرده هستند. همانطور که از تصاویر مشخص است این نام گذاری بر اساس شکل ظاهری پرده بکارت و منافذ و مجراهای آن انجام شده است.

باید توجه داشته باشید که در تعداد محدودی از افراد پرده بکارت به صورت مادرزادی وجود ندارد. در صورتی که قصد دارید نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهید حتما باید از ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان کمک بگیرید.

آشنایی با انواع هایمن

پرده بکارت حلقوی شکل پرده بکارت حلقوی به صورت گرد و دندانهدار است. پرده حلقوی از طریق برقراری رابطه جنسی پاره نمیشود و خون ریزی در آن رخ نمیدهد. این نوع پرده یکی از رایج ترین نوع هایمن است. پرده بکارت غربالی به ندرت هایمن مدل غربالی وجود دارد ترشحات و خون قاعدگی به راحتی از آن خارج نمیشود.

پرده بکارت میکروپرفورات غشایی نازک است که تقریباً به طور کامل دهانه واژن را می پوشاند و تنها یک سوراخ کوچک در وسط آن وجود دارد که به سختی ترشحات و خون قاعدگی از آن خارج میشود. اگر فرد بتواند یک تامپون را در واژن خود قرار دهد، ممکن است نتواند آن را هنگامی که پر از خون می شود، خارج کند. علائم این نوع از پرده بکارت قاعدگی های دردناک است.

درمان این نوع از پرده بکارت، جراحی جزئی برای برداشتن بافت اضافی بکارت است که یک دهانه با اندازه طبیعی برای جریان خون قاعدگی ایجاد و امکان استفاده از تامپون را فراهم می کند.

پرده بکارت دو سوراخی پرده بکارت نازک یک نوار بافت اضافی در وسط دارد که به جای یک سوراخ واژن، دو سوراخ کوچک در آن دیده می شود. زنان جوانی که پرده بکارت جدا شده دارند ممکن است در داخل کردن تامپون یا بیرون آوردن تامپون مشکل داشته باشند.  درمان سپتوم پرده بکارت جراحی جزئی برای برداشتن نوار اضافی بافت و ایجاد یک دهانه واژن با اندازه طبیعی است.

آشنایی با انواع هایمن

پرده بکارت ارتجاعی در این نوع هایمن، یک غشاء انعطاف پذیر است که از طریق رابطه جنسی پاره نمیشود. ممکن است بعد از اولین رابطه جنسی کمی آسیب ببیند اما تنها فرد متخصص میتواند آن را تشخیص دهد.

پرده بکارت مسدود این حالت از پرده بکارت بسیار خطرناک است چرا که کاملا مسدوده و راهی برای خارج شدن ترشحات و خون قاعدگی وجود ندارد. کسانی که دارای این نوع پرده هستند خطرات لگنی، چسبندگی و نازایی را به همراه دارند. دخترانی که دارای پرده بکارت مسدوداند خون قاعدگی را نمی بینند اما تمامی علائم سندرم پیش از قاعدگی را دارند و درد زیادی را باید تحمل کنند. درمان آن زیر عمل بیهوشی است که پزشک آن را برش صلیبی شکل میدهد تا واژن بتواند ترشحات و خون قاعدگی را آماده کنند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | هایمن

آیا فردی که پرده بکارت سالم دارد می تواند باردار شود؟

بله، احتمال بارداری در دختران باکره وجود دارد زیرا اسپرم می تواند حرکت کند و به رحم و در نهایت به تخمک برسد. به خاطر داشته باشید که اگر اسپرم در ناحیه تناسلی و پرده بکارت بریزد، می تواند از وسط هایمن به داخل واژن راه پیدا کند.

آیا همه زنان پرده بکارت دارند؟

شاید در نگاه اول به نظر برسد که برخی از خانم ها نزدیکی جنسی داشتهاند پرده بکارت خود را از دست داده اند یا شاید آنها با پرده بکارت کوچک به دنیا امده اند یا این که اصلا پرده بکارت ندارند. برای بسیاری از ما پرده بکارت ممکن است قبل از داشتن رابطه جنسی کشیده شود، چه در اثر ورزش یا استفاده از محصولات قاعدگی مانند تامپون.

آیا در اولین رابطه ی جنسی خونریزی رخ میدهد؟

بعضی مواقع با پاره شدن پرده بکارت، خونریزی رخ میدهد. میزان خون در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. البته ممکن است در برخی افراد که پرده بکارت ارتجاعی دارند و بافت پرده کم است خونریزی در اولین رابطه ی جنسی واژینال رخ ندهد. مقدار خونریزی میتواند از چند قطره تا خونریزی برای چند روز متفاوت باشد. اگر خونریزی بیش از ۳ روز طول کشید، با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان  مشورت کنید.

نمیتوان بر اساس اینکه فرد در هنگام اولین رابطه ی جنسی خونریزی کرده است یا خیر، تشخیص داد که او باکره است یا نه. حدود ۴۳ درصد از زنان هنگام اولین رابطه ی جنسی خونریزی ندارند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید