حساسیت به استفاده از نوار بهداشتی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | نوار بهداشتی

حساسیت به نوار بهداشتی

در دوران قاعدگی که ماهانه اتفاق می افتد، استفاده از نوار بهداشتی بهترین گزینه برای خانم ها است. اما استفاده از این نوع پدها باعث ایجاد حساسیت واژن به نوار بهداشتی می شود. به دلیل اینکه خانم ها هر ماه مجبور به استفاده از این پدها هستند، مسئله حساسیت به نوار بهداشتی اهمیت پیدا می کند. در این مقاله از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان قصد داریم به علل ایجاد حساسیت واژن به نوار بهداشتی و راههای درمان آن بپردازیم.

بافت نوار بهدشتی

نوار بهداشتی از لایه های مختلفی تشکیل شده که هر کدام از آنها بسته به کارکرد خود جنس متفاوتی دارند. این لایه ها عبارتند از:

• لایه زیرین:این لایه از مواد پلی اتیلنی ساخته شده ا ست.

• بخش جذب کننده:این قسمت از پدهای بهداشتی، بخش اصلی نوار بهداشتی است که بین لایه زیرین و بالایی نوار بهداشتی قرار می گیرد. این بخش، از مواد جاذبی که از جنس فوم یا سلولز هستند، پر شده است. در بعضی از پدها این لایه، از ژل جاذب استفاده می شود.

• لایه بالایی: این لایه بیشترین تماس را با پوست واژن دارد. این لایه از جنس پلی اتیلن، اکسید روی و پترولاتیوم ساخته شده است.

• لایه چسب: این لایه در زیر لایه زیرین و باله های نوار بهداشتی قرار گرفته و برای چسبیدن نوار به لباس زیر از آن استفاده می شود. در تهیه چسب نوار بهداشتی از همان موادی استفاده می شود که در چسب های مایع و حرارتی عادی به کار می روند.

بعضی از برندها برای رفع بوی واژن در قاعدگی از مود شیمیایی معطر در قسمتهای مختلف نوار بهداشتی استفاده می کنند. این مواد معطر بیشتر به لایه جاذب نوار بهداشتی اضافه می شوند و تماس کمی با پوست واژن دارند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | .رنگ خون قاعدگی .

علائم حساسیت به نوار بهداشتی

حساسیت به نوار بهداشتی در همه خانم ها دیده نمی شود. هر چند این مشکل جدی نیست ولی باعث بروز علائم آزاردهنده ای طی چند روز اول قاعدگی خانم ها می شود. علائمی مثل:

  1. خارش اطراف واژن
  2. احساس سوزش
  3. التهاب و قرمزی پوست واژن
  4.  بروز ترشحات سفید
  5.  تورم پوست اطراف واژن

از نشانه های حساسیت به نوار بهداشتی هستند. اگر حساسیت باعث بروز عفونت شود، علائم عفونت نیز به علائم حساسیت پوست واژن اضافه می شوند.

راه درمان حساسیت به نوار بهداشتی

بعضی از پوستها بسیار حساس هستند و حتی با رعایت نکات پیشگیری از حساسیت به نوار بهداشتی همچنان دچار سوزش و خارش و علائم دیگر حساسیت می شوند. برای این دسته از افراد چندین روش درمان حساسیت به نوار بهداشتی وجود دارد. این روشهای درمانی عبارتند از:

• درمان خانگی حساسیت به نوار بهداشتی

برای کاهش سوزش و التهاب می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. اگر امکان این کار را ندارید می توانید روی سرامیک سرد مدتی بنشینید. بهداشت شخصی را رعایت کنید و واژن را چندین بار در روز با آب بشویید. برای شستشوی واژن از صابون و مواد محرک دیگر استفاده نکنید. هر شب دوش بگیرید و ناحیه واژن را کاملا خشک کنید.

• پماد برای حساسیت به نوار بهداشتی

اگر روشهای دیگر برای درمان حساسیت به نوار بهداشتی مشبک و غیر مشبک جواب نمی دهد، می توانید روشهایی پزشکی و دارویی را امتحان کنید. برای این کار به پزشک مراجعه کنید تا علت حساسیت و احتمال وجود عفونت باکتریایی و قارچی را تشخیص داده و حساسیت را درمان کند. برای درمان حساسیت به نوار بهداشتی می توانید از کرم ها و لوسیون های ضد حساسیت مثل کرم موضعی هیدروکورتیزون برای سطح بیرونی واژن استفاده کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | 
استفاده از نوار بهداشتی

• استفاده از پودر

در مواردی که علت حساسیت رطوبت پوست بیرون واژن است می توانید از پودرهای مخصوص واژن برای جذب رطوبت استفاده کنید. به علاوه این پودرها بین پوست و نوار بهداشتی به صورت یک لایه قرار می گیرد و تماس آنها را کم می کند.

خانم هایی که مجرد نیستند در صورتی که مایل باشند می توانند به جای نوار بهداشتی از کاپ قاعدگی هم استفاده کنند. این محصول داخل کانال واژن قرار می گیرد.

 

 

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید