راه های جلوگیری از حساسیت نوارهای بهداشتی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | راه های جلوگیری از حساسیت نوار بهداشتی

علت حساسیت به نوار بهداشتی

نوارهای بهداشتی تا حد ممکن از موادی ساخته می شوند که باعث بروز حساسیت نشوند. اغلب موارد حساسیت به دلایلی غیر از نوار بهداشتی بروز می کند. دلایل حساسیت به نوار بهداشتی ممکن است مربوط به یک یا چند مورد زیر باشد:

 •  تماس و اصطکاک پوست واژن به نوار بهداشتی
 • حساسیت به چسب نوار بهداشتی (۷۰ درصد از حساسیت ها به همین علت اتفاق می افتد)
 • حساسیت به مواد شیمیایی معطر در بعضی نوارهای بهداشتی
 •  پوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان
 •  پوشیدن لباس زیر نایلونی
 •  خون خشک شده روی پوست
 • انجام ورزشهایی مثل دوچرخه سواری در زمان پریودی که باعث فشار به واژن می شود.
 • استفاده طولانی از یک پد بهداشتی و عوض نکردن آن

عرق کردن واژن، گرما و رطوبت این ناحیه به دلیل استفاده از نوار بهداشتی و خونریزی می تواند باعث التهاب، سوزش پوست واژن و حتی عفونت قارچی شود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | نوار بهداشتی

عوارض حساسیت به نوار بهداشتی

عوارض حساسیت به نوار بهداشتی محدود به علائم آزار دهنده آن نمی شود، بلکه می تواند مشکلات جدی تری را برای خانم ها ایجاد کند. رطوبت و گرمای ایجاد شده در نوار بهداشتی محیط مناسبی برای رشد باکتری های است و می تواند عفونت باکتریایی واژن را به دنبال داشته باشد.

همچنین قارچ هایی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند با بروز حساسیت و بی توجهی به آن می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی واژن شوند. زنانی که با این مشکل مواجه می شوند، بهتر است قبل از شروع پریودی از پمادهای ضد قارچ استفاده کنند. استفاده از این پمادها می تواند از عفونت قارچی جلوگیری کند.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


راههای پیشگیری از حساسیت به نوار بهداشتی

روشهای مختلفی برای جلوگیری از بروز حساسیت موقع استفاده از نوار بهداشتی وجود دارد. با رعایت نکات زیر می توانید از بروز علائم حساسیت واژن به نوار بهداشتی پیشگیری کنید:

 1. انتخاب نوار بهداشتی مناسب:حساسیت به نوار بهداشتی مشبک بیشتر از بقیه نوارهای بهداشتی است. نوار بهداشتی مشبک به خاطر عدم گردش هوا حساسیت و سوزش در واژن ایجاد می کنند. بهتر است برای جلوگیری از این علائم از نوارهای دیگر استفاده کنید.
 2.  عوض کردن برند نوار بهداشتی:پیش از هر چیز مهم است که بدانیم از چه نوار بهداشتی باید استفاده کنیم تا دچار حساسیت نشویم. این کار را با آزمون و خطا و استفاده از برندهای مختلف می توان انجام داد. هر چند وقت یکبار برند نوار بهداشتی خود را عوض کنید. شاید استفاده مداوم از یک برند باعث ایجاد حساسیت در شما باشد.
 3. تعویض منظم نوار بهداشتی: یکبار یا دوبار عوض کردن لباس زیر کافی نیست. هر سه الی ۴ ساعت یکبار حتی اگر نوار بهداشتی شما خشک است باید آن را عوض کنید. این کار به رعایت بهداشت و جلوگیری از حساسیت واژن نیز کمک زیادی می کند.
 4. پوشیدن لباس زیر مناسب:موقع پریودی به جای لباسهای زیر نایلونی از لباس زیرهای نخی که تبادل گرمایی و هوایی خوبی دارند استفاده کنید. همچنین از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. لباسهای گشاد اجازه می دهند هوا عبور کند و تهویه شود. این کار از عرق کردن واژن جلوگیری می کند.
 5.  خودداری از ورزش های سنگین:موقع پریودی سعی کنید از انجام ورزشها و فعالیتهایی که به واژن فشار وارد می کنند خودداری کنید. انجام این ورزشها باعث عرق کردن، گرما و ایجاد فشار و درد بیشتر در ناحیه تناسلی می شوند.
 6.  استفاده از نوار ضد حساسیت: این نوع نوار بهداشتی تحت عنوان «برای پوست های حساس» به فروش می رسند. نوار بهداشتی ضد حساسیت فاقد رنگ، عطر و مواد شیمیایی حساسیت زا هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید