مرده زایی و ارتباط با نحوه خوابیدن در بارداری

متخصص زایمان اصفهان | مرده زایی و ارتباط با نحوه خوابیدن در بارداری

ارتباط نحوه خوابیدن در بارداری و احتمال مرده زایی

مطالعه جدیدی نشان داده است خانم هایی که در ماه های آخر بارداری روی کمر خود می خوابند بیشتر در معرض خطر مرده زایی (به دنیا آوردن نوزاد مرده) قرار دارند، البته اگر سایر فاکتورهای خطر را نیز دارا باشند و صرفا نحوه خوابیدن در بارداری، احتمال به دنیا آوردن نوزاد مرده را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

علل مرده زایی چیست؟

مرده زایی یا به دنیا آوردن نوزاد مرده به از دست رفتن بارداری بعد از هفته بیستم بر می گردد. حدودا یک مورد از ۱۶۰ مورد بارداری به مرده زایی ختم می شود. دلایل احتمالی عبارتند از:

  • نقص در هنگام زایمان
  • رشد ناقص جنین
  • مشکلات مربوط به جفت

 متخصص زنان اصفهان | علل مرده زایی چیست؟

تحقیق بالینی در مورد نحوه خوابیدن در بارداری

تحقیق دانشمندان دانشگاه تگزاس در گالوستون نشان می دهد. که تقریبا ۱۰ درصد از خانم هایی که جنین مرده به دنیا آورده بودند .در طول بارداری از جمله ماه آخر، به پشت می خوابیدند. این تحقیق در ژورنال آنلاین زنان و زایمان منتشر شده است. روش و نتایج این تحقیق بطور خلاصه به شرح زیر است:

روش: تحقیق بر روی ۱۰۳ خانم که بعد از هفته سی و یکم بارداری جنین مرده به دنیا آورده بودند. و ۱۹۲ خانم باردار دیگر که در سه ماهه سوم بارداری بودند.
نتایج: وقتی محققین سایر فاکتورهای موثر دیگر در مرده زایی از جمله سیگار کشیدن و افزایش وزن را در نظر داشتند. خوابیدن به پشت در بارداری همچنان با ریسک افزایش به دنیا آوردن جنین مرده مرتبط بود.هنگامی که یک خانم باردار به پشت خوابیده باشد، جریان خون جنین می تواند کاهش یابد. البته همچنان اختلال در رشد جنین فاکتور خطر مهمی برای مرده زایی محسوب می گردد.

نکته قابل توجه: خانم های باردار باید در موقعیتی که احساس راحتی در آن دارند بخوابند. اما اگر خانم بارداری درباره نحوه خوابیدن خود احساس نگرانی دارد، باید با پزشک متخصص زنان و زایمان در این باره مشورت نماید.

 

متخصص زنانزایمان اصفهان دکتر نرگس علیان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید