لیزر جهت ترک استریا ناشی از کاهش یا افزایش وزن و بارداری

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | لیزر جهت ترک استریا ناشی از کاهش یا افزایش وزن و بارداری

لیزر جهت ترک استریا ناشی از کاهش یا افزایش وزن و بارداری

آیا درمانی برای از بین بردن ترک استریا  وجود دارد؟ این سوال بسیاری از نومادران که تازه زایمان کرده اند است در اثر چاقی و لاغری و بارداری این نوع ترکها ایجاد می شوندعلت واقعی استریا چیست؟  استریا خطوط طولی روی پوست و دلیل آن هم آسیب دیدن بافت کلاژن لایه دوم پوست یا درم است.

در چه شرایطی بافت کلاژن آسیب می بیند؟

وقتی پوست تحت کشش قرار می گیرد الیاف کلاژن پوست در ناحیه درم آسیب می بیند و به صورت خطوط قابل مشاهده در سطح پوست ظاهر می شوند.

پس اینکه گفته می شود استریا در افرادی بروز می کند که دچار افزایش وزن و بعد کاهش وزن می شوند، صحیح است؟

تا حدی. علت بروز استریا دقیقا شناسایی نشده است ولی گفته می شود این مشکل تحت تاثیر هورمون ها و بیشتر در سنین بلوغ که اندازه نواحی مختلف بدن بزرگ می شود، بروز می کند. البته استریا در افراد مبتلا به بیماری کوشینگ یا کسانی که داروهای استروییدی موضعی یا خوراکی به مدت طولانی مصرف می کنند، دیده می شود.

پس استریا مخصوص خانم های باردار نیست؟

نه، استریا در هر دو جنس مذکر و مونث دیده می شود ولی احتمال بروز آن در دوران بلوغ و بارداری بیشتر است. البته مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند عامل بروز آن باشد.

کدام نواحی بدن بیشتر در معرض استریا هستند؟

سینه ها، شکم، پشت زانو، ران، کمر، باسن و بازوها و به طور کلی نواحی ای که تحت تاثیر کشش و افزایش حجم قرار دارند.

بیشتر بخوانید : لیزر استریا – دکتر نرگس علیان

آیا برای استریا درمانی هم وجود دارد؟

در حال حاضر استریا درمان قطعی ندارد. البته لیزر و مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C می توانند تا حدی موثر باشند.

مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است و به خانم های باردار توصیه می شود از کرم های حاوی اسیدهیالورونیک (ماده ای که از تولد تا پیری توسط لایه درونی پوست ساخته می شود و به قوام پوست کمک می کند.

اینکه فرد کدام راه درمانی شامل لیزر یا کرم موضعی یا … را انتخاب کند به خود او، میزان ناراحتی اش از بیماری، وضع مالی و حالت های روحی اش بستگی دارد.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | لیزر استریا - دکتر نرگس علیان

بله، استریا در ابتدا قرمز است و به مرور صورتی و سفید می شود. بیشترین جواب استریا به درمان زمانی است که قرمزرنگ است و وقتی سفید شد، درمان سخت تر می شود.

آیا راهی برای پیشگیری از ترک استریا وجود دارد؟

نه، واقعا راه پیشگیری ندارد چون معمولا در دوران بلوغ یا بارداری به دنبال افزایش حجم نواحی مختلف بدن رخ می دهد. البته ثابت نگه داشتن وزن در شرایطی غیر از این ۲ دوران می تواند تا حد زیادی از پیشرفت آن جلوگیری کند.

این باور که گفته می شود خاراندن پوست در دوران بارداری به بروز ترک استریا کمک می کند، واقعیت دارد؟

چنین موضوعی به صورت علمی به اثبات نرسیده است اما در هر صورت توصیه می کنیم خانم های باردار پوستشان را نرم و مرطوب نگه دارند تا خیلی تحت کشیدگی قرار نگیرد. گرچه استریا تحت تاثیر کشیدگی هایی بروز می کند که عامل هورمونی دارند ولی نرم نگه داشتن پوست می تواند تا حدی کمک کننده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید . 

 

متخصص زنان و زایمان اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید