منظور از لکه بینی قهوه ای چیست؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | منظور از لکه بینی قهوه ای چیست؟

لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود معمولا مورد نگران کننده نیست و دلایل متفاوتی برای مشاهده لکه های قهوه ای در موعد پریود وجود دارد اما گاهی این لکه های قهوه ای نشانه بارداری یا علائم پیش یائسگی هستند و همچنین در مواردی ممکن است نشانه بیماری باشند.
ترشحات قهوه ای قبل از قاعدگی معمولا ترشحات واژن حاوی قطرات خون هستند. ترشحات قهوه ای در زمانی غیر از قبل یا بعد از پریود می توانند نگران کننده باشند. با این وجود، لکه بینی قهوه ای قبل از پریود معمولا جای نگرانی ندارد.

این مقاله دلایل متفاوت مشاهده لکه بینی قهوه ای از جمله ترشحات قهوه ای در بارداری و لکه بینی قهوه ای پیش از یائسگی مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین به دلایل جدی تر مشاهده لکه بینی قهوه ای و موعد لازم برای مراجعه به متخصص زنان و زایمان اصفهان می پردازیم.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | ترشحات واژن.

منظور از لکه بینی قهوه ای چیست؟

ترشحات واژن اغلب به طور روزمره رخ می دهند. معمولا ترشحات واژن رقیق، شفاف یا سفید هستند. گاهی این ترشحات ممکن است به رنگ های دیگر باشند. هنگامی که ترشحات واژه قهوه ای رنگ باشد، احتمالا حاوی مقادیر کمی خون مانده هستند. خونی که برای مدت بیشتری در رحم مانده است به دلیل اکسید شدن ممکن است قهوه ای رنگ باشد. در ادامه به توضیح ترشحات قهوه ای رنگ در دوره های خاص می پردازیم.

لکه بینی قهوه ای نشانه چه بیماری هایی می تواند باشد؟

برخی بیماری های زنان موجب بروز ترشحات قهوه ای رنگ می شوند. این نوع لکه  ممکن است در هر سنی رخ دهد و ربطی به باردار یا باردار نبودن شخص ندارد و معمولا همراه با علائم دیگری است. در ادامه فهرستی از این بیماری ها رو بیان می کنیم:

 • بیماری التهاب لگن

بیماری التهاب لگن نوعی عفونت دهانه رحم و رحم است که می تواند موجب لکه قهوه ای شود. دیگر علائم بیماری التهاب لگن شامل موارد زیر هستند:

 1.  درد در ناحیه لگن و زیر شکم
 2.  درد در هنگام رابطه جنسی
 3.  تب
 4.  ترشحات واژن با بوی نامطبوع
 •  احساس سوزش در هنگام ادرار

در صورتی که احتمال ابتلای خود به بیماری التهاب لگن را می دهید بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. اگر تشخیص بیماری التهاب لگن برای شما تایید شود، پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای درمان بیماری برای شما تجویز می کند.

 • بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | ناباروری و سندرم تخمدان پلی کیستیکسندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان نوعی عدم توازن هورمونی است که می تواند موجب ترشح قهوه ای رنگ شود. دیگر علائم بیماری تنبلی تخمدان شامل موارد زیر هستند:

 1.  پریودهای نامنظم
 2. پریود نشدن برای چندین ماه
 3.  پریودهای با خونریزی شدید
 4.  موی زائد بر روی صورت یا بدن
 5.  جوش زدن یا داشتن پوست چرب
 6.  درد در ناحیه لگن
 7.  دشواری در باردار شدن
 8. تغییر رنگ تکه ای پوست

بیماری تنبلی تخمدان بسیاری شایع است و معمولا بین ۸ تا ۲۰ درصد زنان در سنین باروری به این بیماری مبتلا هستند. زنانی که احتمال ابتلا به این بیماری را می دهند باید به پزشک مراجعه کنند و بسته به شرایط آنها، درمان های متفاوتی وجود دارد.

 • جسم خارجی به جا مانده در بدن

گاهی ترشحات قهوه ای رنگ بد بو در هنگامی دیده می شوند که یک جسم خارجی به طور تصادفی در واژن باقی بماند. این اجسام ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1.  تامپون
 2. کاندوم
 3.  حلقه های پیشگیری از بارداری

در صورت مشاهده و بودار باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید یا جسمی خارجی در بدنتان به جا مانده باشد.

 • متخصص زنان و زایمان اصفهان |زخم دهانه رحمسرطان دهانه رحم

ترشحات قهوه ای رنگ ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم باشد. ۰.۶ درصد از زنان در زندگی خود ممکن است دچار سرطان دهانه رحم شوند که معمولا این بیماری ناشی از ویروس زگیل تناسلی است. دیگر علائم بیماری سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر هستند:

 1.  درد در هنگام نزدیکی
 2. خونریزی و لکه بینی بعد از رابطه جنسی
 3.  قاعدگی طولانی یا شدید
 4. خونریزی و لکه بینی در بین دو پریود

اگر احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را می دهید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اولین آزمایشی که پزشک برای شما انجام میدهد پاپ اسمیر است و در صورت غیر طبیعی بودن پاپ اسمیر، آزمایش کولپوسکوپی برای شما انجام خواهد شد و نمونه گرفته شده تعیین کننده رمان خواهد بود.

 چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ترشحات قهوه ای معمولا نگران کننده نیستند اما اگر همراه با علائم زیر هستند بهتر است که به متخصص زنان و زایمان اصفهان  جهت معاینه و درمان مراجعه کنید:

 •  مشاهده لکه بینی قهوه ای برای چند هفته
 •  لکه بینی قهوه ای مکرر بعد از رابطه جنسی
 •  استشمام بوی بد از ناحیه واژن
 •  احساس درد
 •  خارش ناحیه واژن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید