لکه بینی تخمک گذاری و تفاوت آن با سایر خونریزی‌ها

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی تخمک گذاری و تفاوت آن با سایر خونریزی‌ها .

زمان خونریزی و لکه بینی تخمک گذاری و تفاوت آن با سایر خونریزی‌ها

معنای خونریزی تخمک گذاری که گاهی لکه بینی تخمک گذاری نیز نامیده می‌شود، دقیقا آن چیزی است که به نظر می‌آید: خونریزی اندک واژن که در زمان تخمک گذاری اتفاق می‌افتد. تخمک گذاری هم زمانی اتفاق می‌افتد که در میانه سیکل قاعدگی، تخمک از تخمدان آزاد می‌شود. که ممکن است همراه با درد تخمک گذاری و ترشحات تخمک گذاری نیز همراه باشد. هر چند دلایل احتمالی زیادی برای خونریزی در فواصل بین قاعدگی وجود دارد، اما این امر چندان هم متداول نیست.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی تخمک گذاری و تفاوت آن با سایر خونریزی‌ها

آیا دیدن خونریزی تخمک گذاری برای اقدام به بارداری و باردار شدن، کافی است؟

حتما می دانید که برای باردار شدن، یکی از شروط اصلی، پیدا کردن زمان تخمک گذاری است. اما برای بارداری سریع، این نکته به تنهایی کافی نیست. چنانچه می خواهید سریع باردار شوید باید یک سری از مراحل را انجام دهید.

اولا اینکه یک رژیم غذایی تقویت قدرت باروری بگیرید تا قدرت باروریتان به بیشترین میزان خودش برسد. سپس بعد از آن باید دقیق ترین زمان تخمک گذاری خود را پیدا کنید. اما این کار فقط با دیدن لکه بینی تخمک گذاری کافی نیست. در حقیقت، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در نشریه همه گیرشناسی آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد که فقط ۲.۸ درصد زنان جوان و سالم چنین خونریزی را در این زمان از چرخه قاعدگی خود تجربه می‌کنند، که تنها نزدیک به یک روز به طول می‌انجامد.

بنابراین باید به دنبال روش های دیگری مانند استفاده از کیت تخمک گذاری یا سونوگرافی واژینال باشید. پس از اینکه دقیق ترین روز باروریتان را نیز پیدا کردید، حالا نوبت به یک رابطه هدفمند می رسد. مثلا اینکه دقیقا چه زمانی رابطه داشته باشید، چه تعداد رابطه باشد، به ارگاسم برسید یا نه، میزان دخول چقدر باشد و بسیاری از نکات دیگر.

با این وجود، تحقیقات بیشتری در مورد افرادی که قاعدگی غیر منظم دارند، در زمان مصرف قرص ضد بارداری دچار خونریزی می‌شوند و یا اختلالات دیگری دارند باید انجام شود.

دلایل خونریزی و لکه بینی تخمک گذاری

اگر شما در میانه سیکل قاعدگی خود دچار کمی‌خونریزی می‌شوید، ممکن است مقصر اصلی، هورمون‌هایتان باشند.طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که نزدیک به دوران تخمک گذاری خود از سطح بالاتری از هورمون‌های استروژن، پروژسترون و لوتئینه کننده (LH) برخوردارند، احتمال بیشتری می‌رود که لکه بینی در این زمان را تجربه کنند.

زمان بندی خونریزی میان تخمک گذاری

خونریزی در زمان تخمک گذاری از روز ۱۳ تا ۲۰ چرخه قاعدگی و زمانی که بدن تخمک آزاد می‌کند، می‌تواند اتفاق بیفتد. البته بدن ما همیشه بر اساس تاریخ و تقویم عمل نمی‌کند.زمان دقیق تخمک گذاری شما ممکن است در هر چرخه تا چند روز عقب یا جلو بیفتد.

علائم لکه بینی در تخمک گذاری

لکه بینی در تخمک گذاری معمولا به صورت چند قطره خون بر دستمال توالت یا لباس زیر، خود را نشان می‌دهد و ممکن است یک تا دو روز ادامه داشته باشد.این قطرات خون معمولا با ترشحات دهانه رحم (که میزان آن‌ها در زمان تخمک گذاری افزایش می‌یابد) مخلوط می‌شوند و در نتیجه می‌توانند به رنگ صورتی روشن یا قرمز درآیند. اگر قصد دارید باردار شوید یا نیت بارداری ندارید، چنین لکه بینی می‌تواند نشانه ای باشد بر اینکه شما وارد دوران باروری شده اید.

از آنجایی که خونریزی در دوران تخمک گذاری چندان رایج نیست، علائم دیگر تخمک گذاری چون تغییر دما پایه بدن (که مقداری کاهش یافته و پس از تخمک گذاری به شدت افزایش می‌یابد) و یا بافت ترشحات دهانه رحم (که در این زمان باید شبیه به سفیده تخم مرغ خام باشند) برای تشخیص دوران باروری قابل اعتمادتر هستند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لکه بینی تخمک گذاری و تفاوت آن با سایر خونریزی‌ها ......

دلایل دیگر لکه بینی

شاید درباره نوع دیگری از لکه بینی به نام خونریزی ناشی از لانه گزینی شنیده باشید.خونه ریزی ناشی از لانه گزینی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌پیوندد. هرچند چنین خونریزی همیشه پیش نمی‌آید، اما برای برخی از افراد یکی از نشانه‌های اولیه بارداری است. بنابراین دانستن تفاوت میان این دو، بسیار مفید است.

در اینجا، زمان بندی امری بسیار مهم است.معمولا خونریزی ناشی از لانه گزینی زمانی اتفاق می‌افتد که شما منتظر شروع قاعدگی هستید. درست مانند خونریزی تخمک گذاری، خونریزی ناشی از لانه گزینی بسیار کمتر و کوتاه تر از خونریزی در زمان قاعدگی است. جدا از خون ریزی ناشی از تخمک گذاری و لانه گزینی، خونریزی غیر منتظره در بین دو قاعدگی می‌تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد.از جمله:

 1. تغییرات هورمونی به دلیل رسیدن بلوغ یا دوران پیش از یائسگی
 2. آندومتریوز (نا به جایی آستر رحم)
 3. کیست تخمدان
 4. فیبروید یا پولیپ
 5. بارداری
 6. اختلالات خونریزی
 7. ضربه و شوک
 8. کشیدن سیگار
 9. نوعی از عفونت چون عفونت ناشی از بیماری‌های آمیزشی (اس تی دی)
 10. بروز مشکل به دلیل استفاده از قرص‌های ضد بارداری یا آی یو دی (ابزار درون زهدانی)
 11. در موارد نادر، سرطان رحم، دهانه رحم یا تخمدان

کنار آمدن با این نوع خونریزی

چون تفاوت قائل شدن میان خونریزی ناشی از تخمک گذاری و دلایل دیگر لکه بینی دشوار است، بهتر است هنگام مشاهده هر گونه خونریزی غیر منتظره در بین دو قاعدگی، به پزشک مراجعه کنید.

خصوصا مشاهده خونریزی به غیر از زمان‌هایی چون قاعدگی، پس از رابطه جنسی و پس از یائسگی یا تجربه قاعدگی بسیار سنگین یا طولانی مدت، نشانه آن است که باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

در این حین سعی کنید علائم خود را به وسیله تقویم یا برنامه‌های مخصوص پیگیری تخمک گذاری دنبال کنید.به کمک تعدادی سوال، معاینه لگن، و در مواردی تصویر برداری و آزمایش‌های بیشتر، متخصص مراقبت‌های زنان و زایمان می‌تواند ریشه خونریزی‌های نامنظم شما را تشخیص داده و یک برنامه درمانی ارائه دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید