لخته خون در پریود چرا اتفاق می افتد ؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لخته خون در پریود

لخته خون در پریود چه علتی دارد؟

لخته خون در پریود | شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان قاعدگی‌تان لخته‌های خون را ببینید. در حالت عادی خون پریود نباید حالته لخته‌ای داشته باشد و اگر زمانی چنین اتفاقی برایتان بیفتد احتمالاً نگران و وحشت‌زده می‌شوید.

اما باید بدانید که وجود لخته خون در پریود همیشه یک مسئله مهم و نگران کننده نیست. بیشتر خانم‌ها و حتی دخترهای جوان دچار چنین مشکلی می‌شوند. با اینکه در اکثر موارد وجود لخته خون در پریود مورد مشکوکی نیست اما شما باید به عنوان یک خانم از چنین مسائلی آگاهی و اطلاعات کامل و کافی داشته باشید و در اگر لازم بود به پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مراجعه کنید.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لخته خون در پریود ..منظور از لخته خون در پریود چیست؟

خون پریود باید خون رقیق قرمزرنگ باشد. گاهی اوقات در صورتی که خون باقی مانده از دوره قاعدگی قبلی هم وجود داشته باشد. ممکن است خون پریود شما به رنگ‌های تیره‌تر دربیاید. یا با لخته خون شبیه جگر در پریودی خود مواجه شوید. اما لخته‌ خون در پریود چیزی نیست. که همه بانوان و همیشه بخواهد آن را تجربه کنند. شروع دوران قاعدگی زمانی شروع می‌شود . که با افزایش هورمون‌ها بافت داخلی رحم (آندومتر) شروع به ریزش می‌کند.

پس چه زمانی لخته خون قاعدگی طبیعی است؟

در چنین زمانی برای جلوگیری از خونریزی‌های شدید، پلاکت‌هایی که در خون وجود دارند به صورت خودکار به رحم هجوم می‌آورند و ترکیبی از خون پریود، مخاط و ترشحات غدد رحمی، بافت‌های تخریب شده رحم و رگ‌های خونی را به صورت لخته‌های خونی به وجود می‌آورند.

در حالت عادی آنزیم‌هایی داخل بدن می‌توانند بر پلاکت‌ها و غلبه کرده و مانع از لخته شدن خون در پریود بشوند اما زمانی که خون پریودی سنگین و زیاد باشد انعقادکننده‌ها، خون را به شکل لخته در می‌آورند. بنابراین لخته خونی که در پریود خود می‌بینید ترکیبی از بافت رحم و رگ‌ها و خون و ترشحات رحمی می‌باشد و شبیه یک تکه جگر به چشم می‌آید. این فرایند طبیعی و معمولی ایجاد لخته خون در پریود است.

بسیاری از دخترهای جوان و مجرد نیز دچار این مشکل شده و از این بابت نگران می‌شوند. به یاد داشته باشید که حتی لخته‌های معمولی خون که دلیل خاصی ندارند و نشانه مشکلات زنانه و… هم نمی‌باشند اندازه مشخصی دارند و نباید از حد خاصی بیشتر شوند.

تعداد کل لخته خون در پریود شما نباید بیشتر از ۱۰ عدد با اندازه بیشتر از ۱ سانتی‌متر و ضخامت بیشتر از ۱ میلی متر باشند. همچنین این لخته‌های خونی نهایتا باید در سه روز ابتدایی روران قاعدگی شما مشاهده شوند نه تمام طول دوران پریود.

اگر لخته خون در پریود شما مشخصات متفاوتی نسبت به چیزهای گفته شده داشت، حتما با دکتر قاعدگی خود در میان بگذارید. اما گاهی اوقات هم احتمال دارد همین لخته‌های خونی دلایل مهمتری داشته و نشانه مشکلی باشند. در ادامه دلایل آن را برای شما بررسی خواهیم کرد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لخته خون در پریود چرا اتفاق می افتد ؟

چه زمانی این اتفاق می‌تواند خطرناک باشد؟

مهمترین عواملی که بر چرخه قاعدگی و همچنین نوع خون پریود و دردهای قاعدگی و… می‌تواند اثر بگذارد مواردی مانند: سن، سابقه پزشکی و سلامتی، هورمون‌ها و وضعیت جسمی و روحی هستند.

  • مسدود شدن راه رحم

اگر شرایطی برای شما ایجاد شود که راه خروج خون قاعدگی و رحم مقداری تنگ یا حتی مسدود شود، می‌تواند باعث لخته لخته شدن خون شود. انسداد رحم می‌تواند در اثر فیبروم، آندومتریوز، آدنومیوز و تومورهای سرطانی ایجاد شوند.

  • بهم خوردن تعادل هورمونی

تمام چرخه‌هایی که به صورت طبیعی در رحم اتفاق می‌افتند، تحت تأثیر هورمون‌ها هستند. اگر مقدار هورمون‌ها حتی برای ذره‌ای تغییر کند مشکلات و عوارضی را به دنبال خود خواهد داشت. برخی عوامل اثرگذار بر عدم تعادل هورمونی عبارتند از: استرس و اضطراب، کاهش و افزایش ناگهانی و زیاد وزن، یائسگی یا بارداری و مصرف داروهای هورمونی.

  • سقط جنین

بر اساس تحقیقات انجام شده، ۵۰ درصد تمام بارداری‌ها به سقط جنین منجر می‌شوند و این در حالی است که اکثر این سقط جنین‌ها حتی قبل از اینکه زن از بارداری خود مطلع شود اتفاق می‌افتد. زمانی که بارداری بسیار کوتاه مدت بوده و سقط جنین اتفاق بیفتد، عوارضی مانند ایجاد لخته خون در پریود، گرفتگی عضلات، افزایش و سپس کاهش هورمون‌ها و تغییر خلق‌وخو و خونریزی‌های شدید اتفاق می‌افتد.

  • سرطان رحم یا لگن

احتمال اینکه وجود این عارضه شما به دلیل سرطان رحم یا لگن باشد، بسیار بسیار کم است اما با این حال درصد خیلی کمی از خانم‌هایی که خونریزی لخته‌ای دارند ممکن است به این بیماری‌ها مبتلا باشند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | لخته خون در پریود چرا اتفاق می افتد ؟..

چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

این عارضه تا حد زیادی جزو طبیعت و حالت نرمال چرخه قاعدگی بانوان هستند اما گاهی اوقات هم نشانه یک بیماری یا مشکلی مانند سقط جنین و… می‌باشند. اگر مرتباً لخته خون در پریود خود مشاهده می‌کنید و خونریزی‌های غیر طبیعی دارید، حتما به یک دکتر پریود یا دکتر متخصص زنان و زایمان اصفهان  مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص داده و درمان کنید.

اگر مشکلی در دستگاه تناسلی شما وجود داشته باشد و به شکل لخته خون در پریود خود را نشان دهد و شما پیگیری نکنید، ممکن است عوارض جبران ناپذیری مانند ناباروری برایتان اتفاق بیفد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید