علل بروز لابیا نامتقارن و درمان آن

متخصص زنان و زایمان اصفهان | لابیا نامتقارن

علت نامتقارن بودن لابیا

لابیا نامتقارن | بیرون زدگی لابیا مینور و تغییر شکل لبه های واژن مشکلی است که خیلی از خانم های جوان درگیر آن هستند. معمولا لابیاها باید متقارن باشند اما در بعضی زنان لابیا مینور خیلی بزرگ شده و مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. در این مقاله از دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان به شما خواهیم گفت علت بزرگ شدن لابیا مینور چیست و چطور می توانید آن را درمان کنید.

تغییر شکل لبه های واژن چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

بیرون زدگی لبهای کوچک واژن نه تنها ظاهر واژن را بدفرم و اعتماد به نفس خانم ها را کم می کند، بلکه زندگی روزمره آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. خانم هایی که دچار بیرون زدگی لابیا مینور هستند معمولا نمی توانند دوچرخه سواری، اسب سواری، پیاده روی طولانی و ورزشهایی نظیر این انجام دهند چون دچار سوزش و درد در واژن می شوند. همین حالت موقع پوشیدن لباس های تنگ نیز ایجاد می شود. در موارد شدید بزرگی لابیا باعث انحراف در مسیر ادرار شده و رعایت بهداشت ناحیه واژن را بسیار سخت می کند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی‌ زیبایی لابیاعلت بزرگ شدن لابیا مینور در زنان

عدم تقارن لابیا به معنی بزرگ بودن یک لبه داخلی واژن نسبت به لبه دیگر است که معمولا در این حالت لبه های داخلی واژن بیرون زده و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند. معمولا خانم ها با افزایش سن و رسیدن به یائسگی و یا زایمانهای طبیعی متعدد دچار نامتقارن بودن لابیا می شوند. البته بعضی افراد از بدو تولد و به صورت ارثی مشکل عدم تقارن لابیا مینور را دارند. تغییرات هورمونی در اثر بیماری های مختلف هم می تواند علت عدم تقارن لابیا در زنان باشد.

اگر در سنین نوجوانی هستید و متوجه بزرگی لابیای کوچک خود و یا بیرون زدگی لابیا شده اید، نباید نگران بروز مشکلی در سلامت دستگاه تناسلی خود باشید. بسیاری از دختران همسن شما ناگهان دچار این مشکل می شوند. بسیاری از دختران نوجوان تصور می کنند علت بزرگی لابیا مینور آنها خودارضایی مکرر بوده و حتی بعضی افراد نگران بکارت خود هستند.

اما نباید در این مورد نگران باشید. چون علت بزرگی لبه های داخلی واژن به خاطر تغییرات هورمونی در دوره بلوغ بوده و هورمون های زنانه علت رشد سریع لابیاها هستند. این سرعت رشد تا پایان بلوغ جنسی شما ادامه خواهد داشت.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |  لیزر و جراحی‌ زیبایی لابیا

درمان لابیای بزرگ و نامتقارن

خانم هایی که دچار تغییر لبه های کوچک واژن شده اند یعنی مشکل لابیای بزرگ یا لابیای نامتقارن دارند، می توانند مشکل خود را با عمل زیبایی واژن یا همان لابیاپلاستی برطرف کنند. لابیاپلاستی جراحی زیبایی است که با هدف کوچک و متقارن کردن لابیا انجام می شود.

انواع عمل لابیاپلاستی

تکنیک های لابیاپلاستی متفاوت بوده و بر حسب میزان بزرگی لابیا انتخاب می شوند. روشهای لابیاپلاستی که با جراحی انجام می شوند، عبارت است از:

• جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی واژن یک عمل سرپایی است که برای کوچک کردن لابیا، بخش اضافی با تیغ جراحی برداشته می شود. پس از پایان جراحی لابیا پلاستی، قسمتهای باقی مانده را با نخ بخیه جذبی طوری بخیه می زنند که هیچ اثری از جای برش یا بخیه باقی نمی ماند. موقع جراحی بیمار به دلیل استفاده از بی حسی های موضعی هیچ دردی احساس نمی کند.

• لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا تاچ

در این روش جراح از لیزر برای برش دقیق بخش های اضافی لابیا استفاده می کند. در لابیاپلاستی با لیزر بعد از برداشتن قسمتهای اضافی لابیا، معمولا نیازی به بخیه زدن نیست.

 

لابیاپلاستی بدون جراحی

بعضی افراد لابیای مینورشان خیلی بزرگ نیست و یا به دنبال روشی به جز برش لابیا هستند. این افراد در صورت تشخیص پزشک می توانند لابیاپلاستی با پلاسما پلکسر را انجام دهند. این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است و به صورت سرپایی انجام می شود. لابیای شخص طی ۳ تا ۵ جلسه با پلاسما پلکسر به اصطلاح شرینک (shrink) یا جمع می شود. لابیاپلاستی با پلکسر برای لابیاهایی که خیلی بزرگ، گوشتی یا ضخیم هستند، موثر نیست.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | چند سال است که لیزر درمان گشادشدگی واژن ابداع شده است ؟

درباره عمل لابیاپلاستی

خانم هایی قصد انجام عمل لابیاپلاستی دارند باید نکات زیر را در نظر بگیرند:

  1.  فقط زنان بالای ۱۸ سال می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند.
  2.  ماندگاری عمل لابیاپلاستی در صورتی که فرد به بلوغ کامل (۱۸ سالگی) رسیده باشد، دائمی است
  3. نتیجه عمل لابیاپلاستی با بارداری و زایمان طبیعی بعدی تغییری نمی کند.
  4.  نوع عمل لابیاپلاستی را جراح با توجه به شرایط لابیاها انتخاب می کند.

همچنین لابیاپلاستی برای دختر باکره مشکلی ایجاد نمی کند. چون این جراحی بیرون واژن انجام شده و کاری به دهانه واژن ندارد.

سوالات پرتکرار درباره عدم تقارن لابیای مینور

سوالاتی که در مورد بزرگی لابیای مینور یا عدم تقارن لابیا پرسیده می شود، به همراه جواب آنها در زیر آمده است:

• من خانم جوانی هستم که بعد از بلوغ، لابیاهای طبیعی داشتم اما الان دچار بزرگی لابیا شده ام بدون اینکه زایمان کنم، علت نامتقارن بودن لبه های واژن من چیست؟
اگر مشکل هورمونی ندارید، احتمالا رژیم سنگین لاغری داشته اید یا ورزشهای سنگین انجام می دهید. این موارد در سنین جوانی می تواند علت بیرون زدگی لبه های کوچک واژن می شود.

• من هنوز ۱۸ ساله نشدم، برای لابیاپلاستی باید اجازه والدین داشته باشم؟
به هیچ عنوان زیر ۱۸ سال جراحی انجام نمی شود چون لابیاها هنوز در حال رشد هستند و نتیجه جراحی خیلی زود به هم می خورد. بعد از ۱۸ سالگی می توانید لابیاپلاستی را انجام بدهید و به اجازه والدین نیازی ندارید.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | سفید کردن واژن با لیزر

• عکس های واقعی عمل لابیاپلاستی را میشه ارسال کنید؟
خیر امکان ارسال عکس ها نیست. اما آلبوم عکس های واقعی عمل لابیاپلاستی که من انجام داده ام موجود است، می توانید برای دیدن آلبوم به مطب مراجعه کنید.

 

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید