قرص‌های جلوگیری از بارداری

متخصص زنان و زایمان اصفهان |.قرص های جلوگیری از بارداری

انواع قرص‌های جلوگیری از بارداری را بشناسید!

یکی از دغدغه‌های مهم برای اغلب خانم‌ها، پیشگیری از بارداری ناخواسته به ویژه در سال‌های اول زندگی است. نگرانی از این موضوع باعث می‌شود، برخی خانم‌ها از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنند. امروزه روش‌های بسیاری برای جلوگیری از بارداری در دسترس است. روش‌های هورمونی که تخمک گذاری را مهار می‌کنند و روش‌های فیزیکی مانند کاندوم یا دیافراگم که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند، از انواع روش‌های متداول هستند. در این مقاله قصد داریم به انواع قرص‌های جلوگیری از بارداری، روش مصرف و عوارض آن بپردازیم:

عملکرد قرص‌های جلوگیری از بارداری

قرص‌های جلوگیری یکی از متداول‎ترین و موثرترین روش جلوگیری از بارداری ناخواسته هستند، البته به شرط آن که به درستی مصرف شوند. این قرص‌های ترکیبی به صورت روزانه جهت پیشگیری از بارداری موثر هستند، البته به شرط آنکه درست مصرف شوند. قرص‌های ضد بارداری ترکیبی، مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ها می‌شوند و همچنین با افزایش ضخامت موکوس گردن رحم مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند.

قرص‌هایی که فقط حاوی پروژسترون هستند نیز به روش‌های مختلفی مانع بارداری می‌شوند. بخش عمده فعالیت این قرص‌ها شامل افزایش ضخامت موکوس گردن رحم است، که اجازه ورود اسپرم به رحم را نمی‌دهند. همچنین باعث نازک شدن لایه داخلی رحم می‌شود، لایه داخلی رحم (اندومتر) مکان لانه گزینی تخمک بارور شده است. بنابراین هر چقدر لایه داخلی نازک‎تر شود، احتمال کاشت تخمک بارور شده نیز کمتر است. این قرص‌ها ممکن است مانع تخمک گذاری نیز شوند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | قرص های جلوگیری از بارداری.

انواع قرص‌های ضد حاملگی

 • قرص‌های ترکیبی:

این قرص‌ها هر روز به مدت ۲۱ روز از چرخه هورمون صناعی استروژن و پروژسترون تولید می کنند. قرص های ترکیبی انواعی مختلفی دارند.

 • قرص‌های تک فازی:

قرص‌های ترکیبی تک فازی به مقدار مساوی استروژن و پروژسترون را به مدت یک ماه در اختیار بدن قرار می‌دهند. در هفته آخر، یعنی هفته بدون هورمون پریود اتفاق میفتد.

 • قرص‌های چند فازی:

این قرص‌ها نیز به مدت یک ماه در طول سیکل مصرف می‌شوند و مقادیر مختلفی از هورمون استروژن و پروژسترون را در اختیار بدن قرار می‌دهند. و در هفته بدون هورمون پریود اتفاق میفتد.

 • قرص‌های شیردهی

این قرص‌ها فقط دارای هورمون پروژسترون هستند، که به آنها قرص‌های شیردهی (mini pill) گفته می‌شود. قرص‌های حاوی پروژسترون، انتخاب خوبی برای افرادی است که تمایل به مصرف استروژن ندارند. این قرص‌ها در تمام طول سیکل فعال هستند و هورمون آزاد می‌کنند. این قرص‌ها دوره‌ی بدون هورمون ندارند، بنابراین وقوع پریود حتمی نیست.

 • قرص‌های اورژانسی

در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، فراموش کردن قرص‌های ضد بارداری، سوء استفاده جنسی یا پاره شدن کاندوم از قرص‌های پیشگیری اورژانسی استفاده می‌شود. باید بدانید که این روش برای زمان‌های خاص است و یک روش پیشگیری معمول محسوب نمی‌شود. به دلیل تغییرات هورمونی شدید فقط در مواقع اورژانسی مجاز به مصرف آن‌ها هستید.

این قرص‌ها به صورت موقت آزاد شدن تخمک را مهار کرده و باعث توقف لقاح و عدم بارداری می‌شوند. این قرص ها برای اثربخشی باید در اسرع وقت و نهایتا تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شوند. در صورتی که بارداری اتفاق افتاده باشد، مصرف قرص بی فایده است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |قرص های جلوگیری از بارداری

آیا مصرف قرص‌های ضد حاملگی برای همه ایمن است؟

توجه کنید که قرص‎های جلوگیری بارداری به هیچ وجه در افرادی که سابقه بیماری های زیر را دارند نباید مصرف شود:

 1. سرطان سینه
 2. سرطان آندومتر رحم
 3. خونریزی واژن
 4. درد قفسه سینه
 5. سردرد شدید
 6. دیابت کنترل نشده
 7. تومور کبد و بیماری‌های کبدی
 8. بارداری اخیر
 9. افزایش خطر لخته شدن خون و سکته مغزی

توجه کنید که مصرف همزمان سیگار و قرص‌های ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون خطر بیماری‌های قلبی را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. خانم‌های سیگاری که بالای ۳۵ سن دارند به هیچ وجه نباید از قرص‌های ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون استفاده کنند. این قرص‌ها خطر لخته شدن خون، حمله قلبی و مغزی را افزایش می‌دهند.

حتما قبل از انتخاب نوع قرص با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان خود مشورت کنید و وی را از تاریخچه بیماری و وضیعت سلامت خود آگاه کنید. عوارض قرص‌ها با افزایش سن، وزن، سابقه فامیلی بیماری قلبی و تعداد سیگارهایی که در روز مصرف می‌کنید مرتبط است. در صورتی که سردرد میگرنی دارید، حتما قبل از انتخاب قرص ضد بارداری با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مشورت کنید، تا مناسب ترین روش برای شما در نظر گرفته شود.

این نکته حائز اهمیت است که هیچ کدام از قرص‌های ضد بارداری از عفونت‌های آمیزشی جلوگیری نمی‌کنند. بنابراین ضروری است تا در زمان برقراری رابطه جنسی از روش‌های دیگری مانند کاندوم استفاده کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | قرص‌های جلوگیری از بارداری

قرص‌های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

در دوران بارداری باید از قرص‌های فاقد استروژن استفاده کنید، به دلیل آنکه استروژن حجم شیر مادر را کاهش می‌دهد. مادران شیرده می‌توانند از قرص لاینسترنول در شش ماه اول بعد از زایمان استفاده کنند. البته به شرط آنکه شیرخوار فقط از شیر مادر تغذیه کند. این قرص‌ها در بسته بندی ۲۸ عددی هستند، که مصرف آنها از ۴۵ روز بعد از زایمان یا بعد از شروع قاعدگی است.

بعد از پایان یک بسته، بلافاصله بسته بعدی را شروع کنید. همان طور که گفته شد جهت اثربخشی این قرص ها باید هر روز راس یک ساعت مقرر مصرف شوند، در غیر این صورت خطر بارداری ناخواسته افزایش می‌یابد.

 

مطالب خواندنی و پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید