غربالگری سرطان دهانه رحم

متخصص زایمان اصفهان | غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری و تشخیص سرطان دهانه رحم

تست غربالگری سرطان دهانه رحم توسط پزشک متخصص زنان لزوما بدین معنی نیست که فرد به سرطان مبتلا است؛ این تست ها زمانی انجام می شوند که فرد علائم سرطان را ندارد. در صورتی که تست غربالگری سرطان دهانه رحم غیر طبیعی باشد، فرد تست های بیشتری را برای تشخیص سرطان انجام می دهد؛ این تست ها تست های تشخیصی نام دارند.

غربالگری سرطان دهانه رحم برای تمام خانم هایی که در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند انجام می شود تا تغییرات پیش سرطانی که در صورت عدم درمان ممکن است موجب سرطان شوند را شناسایی کند. در صورتی که غربالگری نشان دهنده ناهنجاری هایی باشد. وضعیت بیمار باید پیگیری شود و اقدامات لازم برای تشخیص و درمان مناسب انجام گیرد . تا از پیشروی سرطان پیشگیری شده و یا در مراحل اولیه درمان گردد. مطالعات نشان می دهند که غربالگری سرطان دهانه رحم می تواند در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری کمک کننده باشد.

تست هایی که برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شوند شامل:

متخصص زنان اصفهان | نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر در زنان

  • تست پاپ اسمیر

روشی است که در آن سلول ها از سطح دهانه رحم (سرویکس) و واژن جمع می شوند. در این روش اسپکولوم برای باز کردن واژن وارد آن می شود. سلول ها در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند. تا وضعیت غیر طبیعی آن ها که نشانه ای از بیماری می باشد، شناسایی شود.

در صورتی که نتایج تست پاپ اسمیر مثبت باشد، تست اچ پی وی برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این تست وجود دی ان ای یا آر ان ای انواع خاصی از عفونت های اچ پی وی مورد آزمایش قرار می گیرد. سلول ها از دهانه رحم جمع آوری شده و ماده ژنتیکی آن ها برای وجود عفونت ناشی از نوعی ویروس پاپیلومای انسانی که عامل سرطان دهانه رحم است، مورد بررسی قرار می گیرد.

اغلب در مواردی که نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی است توصیه می شود. غربالگری سرطان دهانه رحم برای خانم های ۳۰ ساله و بزرگ تر به کمک هر دو تست پاپ اسمیر و اچ پی وی که هر ۵ سال یکبار انجام می شود.

 متخصص زنان اصفهان | غربالگری سرطان دهانه رحم زنان

  • نمونه برداری سرطان دهانه رحم

در صورتی که نتایج تست های غربالگری نرمال نباشند . و پزشک متخصص زایمان به سرطان دهانه رحم مشکوک شود، معاینه سرویکس را برای تشخیص آن آغاز می کند. در طول معاینه کولپوسکوپیک، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم برمی دارد تا آزمایش های لازم بر روی آن ها انجام گیرد. برای نمونه برداری از بافت دهانه رحم برای تشخیص سرطان دهانه رحم روش های زیر به کار گرفته می شوند:

  1. بیوپسی پانچ که شامل استفاده از یک وسیله تیز برای برداشتن نمونه کمی از بافت دهانه رحم است.
  2. کورتاژ داخل دهانه رحم که از یک وسیله کوچک قاشق مانند یا یک براش باریک برای تراش دادن نمونه بافتی کمی از دهانه رحم استفاده می شود.

اگر روش های بالا آزار دهنده باشند، پزشک متخصص زنان روش های زیر را برای تشخیص سرطان دهانه رحم توصیه می کند:

سیم حلقوی الکتریکی که با استفاده از یک سیم برق نازک و ولتاژ پایین نمونه بافتی را دهانه رحم می گیرد. عموما این روش تحت بی حسی موضعی در مطب پزشک انجام می شود.
بیوپسی مخروطی روشی است که در آن پزشک متخصص زایمان  می تواند نمونه ای از لایه های عمیق تر سلول های دهانه رحم تهیه کند. این روش تشخیص سرطان دهانه رحم ممکن است در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید